Recap

Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/25/2013 07:50 PM
                         UND vs Minnesota - 1/25/2013                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    3:42.64  
     1) Behrens, Tess A 20              2) r:0.50 Smith, Kierra 18        
     3) r:0.28 Weiland, Becca 20        4) r:0.29 Caflisch, Erin 21       
              26.81    55.40    29.95  1:03.58    24.40    53.32    23.90    50.34
  2 University of Minnesota-MN  'B'                        NT    3:50.97  
     1) Anton, Katie P 19               2) r:0.30 Greenberg, Lauren 21    
     3) r:0.24 Zeiger, Blake 19         4) r:0.35 Votava, Lauren 19       
              28.27    57.53    29.87  1:04.99    25.99    57.01    24.60    51.44
  3 University of Minnesota-MN  'C'                        NT   x3:54.56  
     1) Pietila, Haley M 19             2) r:0.39 Weitz, Elizabeth 21     
     3) r:0.21 Portela, Chloe 20        4) r:0.24 Radecke, Monica 21      
              28.40    58.16    31.12  1:06.57    26.56    57.95    24.46    51.88
  4 University of Minnesota-MN  'D'                        NT   x3:56.71  
     1) Spadoni, Marina K 19            2) r:0.07 Busack, Heidi 20        
     3) r:0.31 Colton, Annalise 22      4) r:0.33 Marsh, Amelia 20        
              28.41    58.55    30.85  1:07.43    26.67    57.22    25.47    53.51
  5 University of North Dakota (W)-ND  'A'                 NT    4:01.66  
     1) Medon, Veronica H 21            2) r:0.40 Merwin, Camille 20      
     3) r:0.14 Smith, Maddy 18          4) r:0.45 Fisher, Kara 22         
              28.63    59.42    32.91  1:10.09    26.92    58.34    25.57    53.81
  6 University of North Dakota (W)-ND  'B'                 NT    4:08.65  
     1) Grabanski, Erin M 19            2) r:0.28 Weyer, Alexa 18         
     3) r:0.46 Digregorio, Teresa 19    4) r:0.14 Richels, Kelsey 21      
              29.42  1:00.29    32.93  1:12.22    28.78  1:01.31    26.16    54.83
  7 University of North Dakota (W)-ND  'C'                 NT   x4:18.43  
     1) Puk, Sami R 20                  2) r:0.20 Renner, Kelli 20        
     3) r:0.32 Maxwell, Allison 20      4) r:0.08 Funk, Courtney 18       
              29.35  1:02.14    35.16  1:15.11    29.41  1:04.25    26.25    56.93
  8 University of North Dakota (W)-ND  'D'                 NT   x4:27.31  
     1) Tonsager, Allison C 20          2) r:0.20 Fitzgerald, Kate 19     
     3) r:0.28 Wessman, Rachael 20      4) r:-0.59 Church, Ali 18         
              33.69  1:09.51    35.22  1:15.90    28.95  1:05.15    26.44    56.75
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    3:19.48  
     1) Bushman, Luke T 22              2) r:0.06 Anderson, Jared 22      
     3) r:0.10 Whitaker, Sandy 21       4) r:0.16 Toomey, Derek 21        
              24.33    50.16    25.12    54.63    22.61    50.32    21.06    44.37
  2 University of Minnesota-MN  'B'                        NT    3:21.19  
     1) Hartbarger, Andrew A 20         2) r:0.22 Hall, Josh 21           
     3) r:0.23 Formosa, Larry 22        4) r:0.25 Capan, Hrvoje 21        
              24.62    50.71    25.75    55.51    22.98    50.54    20.97    44.43
  3 University of Minnesota-MN  'C'                        NT   x3:28.37  
     1) Johnson, Christopher D 19       2) r:0.23 Cartwright, Max 19      
     3) r:0.33 Johnson, Drew 21         4) r:0.22 Wilt, Andre 20          
              25.03    51.55    26.71    57.10    23.50    50.60    22.67    49.12
  4 University of North Dakota (M)-ND  'A'                 NT    3:37.76  
     1) Youngdahl, Preston R 22         2) r:0.11 Ballantyne, Ian 18      
     3) r:0.24 Jacobson, Daniel 21      4) r:0.16 Schultz, Wes 20         
              26.21    55.05    17.50    59.99    24.36    53.27    22.86    49.45
 -- University of North Dakota (M)-ND  'B'                 NT         DQ  
     1) Stettner, Zachary T 19          2) r:0.25 Fisher, Jake 19         
     3) r:0.02 McCague, Erik 19         4) r:-0.03 McQuarrie, Colin 19    
              28.16    58.83    30.65  1:05.80    24.86    54.15    22.39    49.36
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harding, Sam K            18 Minnesota-MN              NT   16:48.26  
              27.94   30.16   30.28   30.32   30.42   30.77   30.34   30.62
      30.66   30.59   30.58   30.48   30.74   30.66   30.85   30.30
      30.48   30.78   30.81   30.55   30.78   30.83   30.73   30.52
      30.91   30.91   30.90   31.15   30.85   31.01   30.79   30.74
      29.81
  2 Szews, Hailey F           20 Minnesota-MN              NT   17:04.29  
              28.18   30.49   30.71   30.82   30.87   30.53   30.47   30.71
      30.57   30.69   31.01   31.04   30.87   31.06   30.97   31.13
      31.49   31.16   31.54   31.43   31.45   31.64   31.24   31.39
      31.77   31.43   31.35   31.62   31.85   31.41   31.49   31.23
      30.68
  3 Quon, Caitlin M           18 North Dakota (W)-ND       NT   17:44.53  
              29.72   31.61   32.02   32.47   32.40   32.68   32.69   32.61
      32.48   32.57   32.51   32.67   32.59   32.61   32.32   32.56
      32.33   32.50   32.59   32.15   32.30   31.79   32.09   32.28
      32.40   32.35   32.01   32.06   32.46   32.26   32.71   32.18
      31.56
  4 Lynch, Morgan K           20 North Dakota (W)-ND       NT   17:53.81  
              30.20   32.87   32.66   33.07   32.90   32.77   32.77   32.85
      32.84   32.59   32.42   32.78   33.05   33.20   32.80   32.93
      32.65   32.52   32.27   32.55   32.44   32.58   32.55   32.34
      32.47   32.40   32.66   32.84   32.24   32.29   32.54   32.21
      31.56
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redondo, Logan S          18 Minnesota-MN              NT   15:45.15  
              26.76   28.80   29.39   29.30   29.00   28.69   29.00   28.76
      28.73   28.46   28.48   28.52   28.41   28.45   28.39   28.44
      28.62   28.49   28.60   28.71   28.67   28.76   28.81   28.89
      28.81   28.77   28.79   29.19   28.91   28.70   28.41   28.89
      27.55
  2 Cisneros, Alex            20 Minnesota-MN              NT   15:50.93  
              26.19   29.16   28.99   29.20   28.78   28.83   29.07   29.00
      29.02   29.22   28.93   28.88   28.94   28.99   28.98   28.87
      28.66   28.79   28.64   28.87   28.72   28.69   29.06   28.57
      28.66   29.02   28.84   29.10   29.01   28.93   29.21   28.81
      28.30
  3 Chanas-Larue, Aaron       18 North Dakota (M)-ND       NT   16:30.43  
              26.68   29.48   29.40   29.76   29.86   29.65   29.97   29.97
      30.09   30.26   30.04   30.30   30.34   30.39   30.26   30.32
      30.26   30.38   30.47   30.61   30.43   30.13   30.36   30.38
      30.24   30.46   30.14   30.40   30.32   30.20   30.24   29.96
      28.68
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janzen, Kiera A           19 Minnesota-MN              NT    1:48.21  
              25.95   27.63   27.71   26.92                                
  2 Weis, Lauren C            21 Minnesota-MN              NT    1:48.36  
              25.76   27.40   27.56   27.64                                
  3 Votava, Lauren E          19 Minnesota-MN              NT    1:50.76  
              25.79   27.78   28.19   29.00                                
  4 Ste. Marie, Devin M       19 Minnesota-MN              NT   x1:52.40  
              26.31   28.24   28.64   29.21                                
  5 Richels, Kelsey A         21 North Dakota (W)-ND       NT    1:57.05  
              27.05   29.78   30.11   30.11                                
  6 Church, Ali M             18 North Dakota (W)-ND       NT    1:58.09  
              27.58   30.08   30.44   29.99                                
  7 Smith, Maddy R            18 North Dakota (W)-ND       NT    1:58.88  
              27.63   30.18   31.03   30.04                                
  8 Walth, Cassie B           18 North Dakota (W)-ND       NT   x2:00.90  
              28.21   30.60   31.06   31.03                                
 -- Brandon, Loren E          21 Minnesota-MN              NT   X1:55.21  
              13.15   14.72   14.47   14.80   14.60   14.72   28.75        
 -- Marsh, Amelia L           20 Minnesota-MN              NT   X1:55.51  
              12.44   14.14   14.15   14.84   14.86   15.36   29.72        
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nesheim, Sean J           21 Minnesota-MN              NT    1:39.22  
              23.26   25.01   25.58   25.37                                
  2 Hatanaka, Brandon C       19 Minnesota-MN              NT    1:41.45  
              23.56   25.68   26.40   25.81                                
  3 Smith, CJ J               20 Minnesota-MN              NT    1:41.61  
              23.80   25.36   26.28   26.17                                
  4 Samuels, Felix A          19 Minnesota-MN              NT   x1:42.38  
              22.92   25.54   26.53   27.39                                
  5 Philbin, George P         21 North Dakota (M)-ND       NT    1:46.07  
              24.34   26.53   27.50   27.70                                
  6 Stettner, Zachary T       19 North Dakota (M)-ND       NT    1:50.82  
              25.22   27.59   29.22   28.79                                
  7 McCague, Erik             19 North Dakota (M)-ND       NT    1:51.59  
              25.71   28.24   28.81   28.83                                
 -- Brebrick, Daniel R        21 Minnesota-MN              NT   X1:42.91  
              11.05   12.05   12.66   12.76   13.36   13.53   14.07   13.43
 -- Miksch, Ryan A            19 Minnesota-MN              NT   X1:44.57  
              11.17   12.27   12.94   13.36   13.88   13.87   13.90   13.18
 -- Radecke, Vince J          19 Minnesota-MN              NT   X1:46.44  
              11.47   12.59   13.47   13.41   13.97   13.71   14.49   13.33
 -- Mills, Corey D            19 Minnesota-MN              NT   X1:47.13  
              11.89   12.95   13.34   13.61   13.70   13.98   27.66        
 -- Brinck, Niklas M          20 Minnesota-MN              NT   X1:47.13  
              11.33   12.44   13.28   13.37   13.93   13.85   14.73   14.20
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plant, Jessica M          19 Minnesota-MN              NT      57.45  
              13.92   13.96   14.98   14.59                                
  2 Anton, Katie P            19 Minnesota-MN              NT      57.62  
              14.11   14.27   14.99   14.25                                
  3 Medon, Veronica H         21 North Dakota (W)-ND       NT      58.15  
              14.12   14.32   15.29   14.42                                
  4 Spadoni, Marina K         19 Minnesota-MN              NT      58.72  
              14.02   14.50   15.20   15.00                                
  5 Weiland, Becca L          20 Minnesota-MN              NT     x58.83  
              14.06   14.65   15.25   14.87                                
  6 Grabanski, Erin M         19 North Dakota (W)-ND       NT      59.17  
              14.16   14.90   15.05   15.06                                
  7 Puk, Sami R               20 North Dakota (W)-ND       NT    1:02.73  
              14.57   15.34   16.39   16.43                                
  8 Fitzgerald, Kate L        19 North Dakota (W)-ND       NT   x1:10.76  
              16.43   17.80   18.12   18.41                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartbarger, Andrew A      20 Minnesota-MN              NT      51.46  
              12.50   12.75   13.42   12.79                                
  2 Johnson, Christopher D    19 Minnesota-MN              NT      52.35  
              12.46   12.90   13.64   13.35                                
  3 Alef, Grant T             20 Minnesota-MN              NT      52.49  
              12.59   13.14   13.45   13.31                                
  4 Wilt, Andre C             20 Minnesota-MN              NT     x53.62  
              12.72   13.27   13.83   13.80                                
  5 Koken, Matt J             18 North Dakota (M)-ND       NT      56.86  
              13.31   14.01   14.68   14.86                                
  6 Youngdahl, Preston R      22 North Dakota (M)-ND       NT      57.89  
              13.41   14.27   15.63   14.58                                
  7 Fisher, Jake E            19 North Dakota (M)-ND       NT      58.47  
              13.47   14.36   15.32   15.32                                
 -- Rafter, Jim J             20 Minnesota-MN              NT     X52.50  
                              13.82   13.91                                
 -- Wagner, Mitchell J        18 Minnesota-MN              NT     X53.20  
                              13.83   13.87                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kierra             18 Minnesota-MN              NT    1:04.94  
              14.32   16.36   17.47   16.79                                
  2 Greenberg, Lauren R       21 Minnesota-MN              NT    1:05.40  
              14.04   16.48   17.78   17.10                                
  3 Jackson, Emma R           22 Minnesota-MN              NT    1:06.72  
              14.22   17.13   17.49   17.88                                
  4 Zeiger, Blake E           19 Minnesota-MN              NT   x1:08.16  
              14.44   17.42   18.20   18.10                                
  5 Merwin, Camille M         20 North Dakota (W)-ND       NT    1:09.68  
              15.31   17.30   18.83   18.24                                
  6 Bosch, Kasey J            18 North Dakota (W)-ND       NT    1:11.99  
              15.02   18.54   18.64   19.79                                
  7 Tonsager, Allison C       20 North Dakota (W)-ND       NT    1:12.39  
              15.34   18.57   19.14   19.34                                
  8 Weyer, Alexa R            18 North Dakota (W)-ND       NT   x1:13.79  
              15.53   18.62   19.72   19.92                                
 -- Pietila, Haley M          19 Minnesota-MN              NT   X1:07.90  
              14.73   17.29   17.59   18.29                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Jared L         22 Minnesota-MN              NT      55.44  
              12.46   13.93   14.48   14.57                                
  2 Hall, Josh S              21 Minnesota-MN              NT      55.84  
              12.05   14.36   14.46   14.97                                
  3 Cartwright, Max K         19 Minnesota-MN              NT      57.14  
              12.62   14.57   15.16   14.79                                
  4 Gannon, Adam J            21 North Dakota (M)-ND       NT      57.64  
              12.77   14.22   15.51   15.14                                
  5 Isobe, Rin                19 Minnesota-MN              NT     x59.74  
              13.11   15.15   15.69   15.79                                
  6 Schultz, Wes R            20 North Dakota (M)-ND       NT    1:02.80  
              13.18   15.73   17.04   16.85                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colton, Annalise M        22 Minnesota-MN              NT    2:03.35  
              27.77   31.59   31.69   32.30                                
  2 Zima, Lauren K            19 Minnesota-MN              NT    2:04.15  
              28.27   31.47   32.10   32.31                                
  3 Clarke, Christie L        19 Minnesota-MN              NT    2:06.05  
              29.18   31.15   32.64   33.08                                
  4 Howenstein, Jenna K       20 Minnesota-MN              NT   x2:10.57  
              28.52   32.91   34.76   34.38                                
  5 Digregorio, Teresa J      19 North Dakota (W)-ND       NT    2:12.77  
              29.74   33.63   34.77   34.63                                
  6 Lynch, Morgan K           20 North Dakota (W)-ND       NT    2:19.37  
              30.97   35.56   36.52   36.32                                
 -- Simenec, Tori S           20 Minnesota-MN              NT   X2:02.14  
              27.72   30.86   31.55   32.01                                
 -- Weitz, Elizabeth A        21 Minnesota-MN              NT   X2:07.39  
              28.78   31.79   33.19   33.63                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norsten, Gregory R        18 Minnesota-MN              NT    1:53.20  
              24.95   28.57   29.40   30.28                                
  2 Johnson, Drew M           21 Minnesota-MN              NT    1:53.86  
              26.07   28.61   28.82   30.36                                
  3 Cisneros, Alex            20 Minnesota-MN              NT    1:57.87  
              26.18   29.72   30.96   31.01                                
  4 Jacobson, Daniel          21 North Dakota (M)-ND       NT    1:58.34  
              25.93   29.75   31.25   31.41                                
  5 Formosa, Larry J          22 Minnesota-MN              NT   x2:00.92  
              25.72   29.58   32.87   32.75                                
  6 Philbin, George P         21 North Dakota (M)-ND       NT    2:03.21  
              27.70   31.25   31.76   32.50                                
  7 McCague, Erik             19 North Dakota (M)-ND       NT    2:04.78  
              28.31   32.18   31.65   32.64                                
 -- Leiferman, Rj J           19 Minnesota-MN              NT   X1:59.82  
              26.45   31.08   30.63   31.66                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behrens, Tess A           20 Minnesota-MN              NT      23.93  
              11.77   12.16                                                
  2 Radecke, Monica M         21 Minnesota-MN              NT      23.98  
              11.72   12.26                                                
  3 Fisher, Kara B            22 North Dakota (W)-ND       NT      24.63  
              12.08   12.55                                                
  4 Busack, Heidi J           20 Minnesota-MN              NT      24.76  
              12.07   12.69                                                
  5 Wessman, Rachael I        20 North Dakota (W)-ND       NT      25.02  
              12.14   12.88                                                
  6 Herrild, Natalie A        22 Minnesota-MN              NT     x25.23  
              12.36   12.87                                                
  7 Funk, Courtney L          18 North Dakota (W)-ND       NT      25.58  
              12.23   13.35                                                
  8 Renner, Kelli R           20 North Dakota (W)-ND       NT     x28.63  
              13.64   14.99                                                
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toomey, Derek M           21 Minnesota-MN              NT      20.23  
               9.92   10.31                                                
  2 Capan, Hrvoje             21 Minnesota-MN              NT      20.98  
              10.31   10.67                                                
  3 Samuels, Felix A          19 Minnesota-MN              NT      21.16  
              10.24   10.92                                                
  4 Griggs, Ben T             21 Minnesota-MN              NT     x21.17  
              10.41   10.76                                                
  5 Gannon, Adam J            21 North Dakota (M)-ND       NT      21.41  
              10.60   10.81                                                
  6 McQuarrie, Colin A        19 North Dakota (M)-ND       NT      22.07  
              10.80   11.27                                                
  7 Gosney, Zak G             22 North Dakota (M)-ND       NT      22.14  
              10.96   11.18                                                
  8 Fisher, Jake E            19 North Dakota (M)-ND       NT     x23.07  
              11.09   11.98                                                
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefer, Margaret          21 Minnesota-MN              NP     306.00  
  2 Grunawalt, Katie J        21 Minnesota-MN              NP     291.75  
  3 McCrady, Sarah            21 Minnesota-MN              NP     276.90  
  4 Waldbilling, Rachael      20 North Dakota (W)-ND       NP     249.00  
  5 Anklan, Jennifer M        19 North Dakota (W)-ND       NP     229.57  
  6 Eissinger, Alexis J       19 North Dakota (W)-ND       NP     208.42  
 -- Etterman, Katy M          19 Minnesota-MN              NP    X271.88  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lesser, Jordan            20 Minnesota-MN              NP     354.53  
  2 Ross, Michael I           21 Minnesota-MN              NP     345.45  
  3 Pollard, Manny            19 Minnesota-MN              NP     329.78  
  4 Larsen, Erik K            20 Minnesota-MN              NP    x313.65  
  5 MetCalf, Clayton          18 North Dakota (M)-ND       NP     299.17  
  6 Eberle, Rick D            21 North Dakota (M)-ND       NP     282.75  
  7 Germain, Drew S           20 North Dakota (M)-ND       NP     264.30  
 -- Zoe, Dylan                19 Minnesota-MN              NP    X295.65  
 -- Melgaard, Jonathan D      19 Minnesota-MN              NP    X256.43  
 -- Golling, Michael J        20 North Dakota (M)-ND       NP    X243.38  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weis, Lauren C            21 Minnesota-MN              NT      51.81  
              12.14   12.99   13.60   13.08                                
  2 Fisher, Kara B            22 North Dakota (W)-ND       NT      53.20  
              12.60   13.03   14.02   13.55                                
  3 Richels, Kelsey A         21 North Dakota (W)-ND       NT      54.49  
              12.64   13.63   14.22   14.00                                
  4 Puk, Sami R               20 North Dakota (W)-ND       NT      55.43  
              12.57   13.68   14.59   14.59                                
  5 Walth, Cassie B           18 North Dakota (W)-ND       NT     x55.61  
              12.62   14.03   14.50   14.46                                
 -- Spadoni, Marina K         19 Minnesota-MN              NT     X52.27  
              11.70   13.28   13.75   13.54                                
 -- Radecke, Monica M         21 Minnesota-MN              NT     X52.34  
              11.97   13.15   13.88   13.34                                
 -- Behrens, Tess A           20 Minnesota-MN              NT     X52.76  
              12.03   13.44   13.63   13.66                                
 -- Busack, Heidi J           20 Minnesota-MN              NT     X54.00  
              12.05   13.54   14.25   14.16                                
 -- Marsh, Amelia L           20 Minnesota-MN              NT     X54.29  
              12.39   13.63   14.35   13.92                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capan, Hrvoje             21 Minnesota-MN              NT      45.26  
              10.59   11.48   11.77   11.42                                
  2 Gannon, Adam J            21 North Dakota (M)-ND       NT      47.67  
              11.11   11.95   12.59   12.02                                
  3 Koken, Matt J             18 North Dakota (M)-ND       NT      49.22  
              11.24   12.20   12.96   12.82                                
  4 Fisher, Jake E            19 North Dakota (M)-ND       NT      49.86  
              11.28   12.51   12.96   13.11                                
  5 McQuarrie, Colin A        19 North Dakota (M)-ND       NT     x50.21  
              11.23   12.21   13.32   13.45                                
 -- Toomey, Derek M           21 Minnesota-MN              NT     X45.30  
              10.31   11.30   12.12   11.57                                
 -- Samuels, Felix A          19 Minnesota-MN              NT     X46.18  
              10.68   11.67   12.13   11.70                                
 -- Griggs, Ben T             21 Minnesota-MN              NT     X46.19  
              10.49   11.35   12.32   12.03                                
 -- Brinck, Niklas M          20 Minnesota-MN              NT     X46.82  
              10.66   11.66   12.29   12.21                                
 -- Miksch, Ryan A            19 Minnesota-MN              NT     X47.01  
              10.77   11.70   12.46   12.08                                
 -- Brebrick, Daniel R        21 Minnesota-MN              NT     X47.34  
              10.85   11.80   12.62   12.07                                
 -- Radecke, Vince J          19 Minnesota-MN              NT     X49.41  
              11.23   12.14   12.93   13.11                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pietila, Haley M          19 Minnesota-MN              NT    2:03.01  
              29.39   30.58   31.39   31.65                                
  2 Medon, Veronica H         21 North Dakota (W)-ND       NT    2:08.42  
              30.13   32.25   33.07   32.97                                
  3 Grabanski, Erin M         19 North Dakota (W)-ND       NT    2:09.46  
              30.41   32.71   33.28   33.06                                
 -- Szews, Hailey F           20 Minnesota-MN              NT   X2:04.15  
              29.20   31.49   31.88   31.58                                
 -- Janzen, Kiera A           19 Minnesota-MN              NT   X2:07.14  
              30.58   32.63   31.83   32.10                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alef, Grant T             20 Minnesota-MN              NT    1:52.01  
              26.10   28.23   28.80   28.88                                
  2 Jacobson, Daniel          21 North Dakota (M)-ND       NT    1:59.23  
              27.58   30.61   31.12   29.92                                
  3 Chanas-Larue, Aaron       18 North Dakota (M)-ND       NT    2:00.98  
              28.41   30.96   30.95   30.66                                
  4 Youngdahl, Preston R      22 North Dakota (M)-ND       NT    2:10.34  
              29.38   33.09   34.27   33.60                                
 -- Wilt, Andre C             20 Minnesota-MN              NT   X1:56.42  
              26.73   29.58   30.20   29.91                                
 -- Wagner, Mitchell J        18 Minnesota-MN              NT   X1:59.34  
              27.71   29.77   30.69   31.17                                
 -- Rafter, Jim J             20 Minnesota-MN              NT   X1:59.62  
              27.42   30.33   31.42   30.45                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kierra             18 Minnesota-MN              NT    2:17.89  
              31.64   34.82   35.84   35.59                                
  2 Merwin, Camille M         20 North Dakota (W)-ND       NT    2:31.50  
              33.90   37.67   39.69   40.24                                
  3 Bosch, Kasey J            18 North Dakota (W)-ND       NT    2:34.63  
              35.85   40.49   39.33   38.96                                
  4 Tonsager, Allison C       20 North Dakota (W)-ND       NT    2:34.98  
              35.12   40.07   39.78   40.01                                
  5 Weyer, Alexa R            18 North Dakota (W)-ND       NT   x2:43.57  
              36.62   42.14   42.38   42.43                                
 -- Jackson, Emma R           22 Minnesota-MN              NT   X2:23.73  
              32.73   36.46   36.95   37.59                                
 -- Greenberg, Lauren R       21 Minnesota-MN              NT   X2:26.24  
              31.92   37.80   38.49   38.03                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Josh S              21 Minnesota-MN              NT    2:04.11  
              28.43   31.89   31.86   31.93                                
  2 Ballantyne, Ian R         18 North Dakota (M)-ND       NT    2:16.92  
              30.37   35.66   35.75   35.14                                
  3 Schultz, Wes R            20 North Dakota (M)-ND       NT    2:18.15  
              30.14   34.91   36.73   36.37                                
 -- Anderson, Jared L         22 Minnesota-MN              NT   X2:04.82  
              28.72   32.40   32.97   30.73                                
 -- Norsten, Gregory R        18 Minnesota-MN              NT   X2:08.19  
              29.03   32.67   32.88   33.61                                
 -- Isobe, Rin                19 Minnesota-MN              NT   X2:10.35  
              29.79   33.46   33.57   33.53                                
 -- Larson, Garrett S         19 Minnesota-MN              NT   X2:12.25  
              30.12   32.89   34.14   35.10                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plant, Jessica M          19 Minnesota-MN              NT    4:57.10  
              27.91   30.22   29.81   30.44   29.96   30.19   30.22   30.38
      29.64   28.33                                                
  2 Quon, Caitlin M           18 North Dakota (W)-ND       NT    5:09.95  
              28.61   30.49   30.93   31.39   31.26   32.00   31.71   31.68
      31.27   30.61                                                
  3 Lynch, Morgan K           20 North Dakota (W)-ND       NT    5:11.59  
              29.17   31.45   31.46   31.65   31.90   31.53   31.49   31.31
      31.10   30.53                                                
  4 Church, Ali M             18 North Dakota (W)-ND       NT    5:13.60  
              28.59   31.60   32.04   32.08   32.56   32.25   31.55   31.58
      31.31   30.04                                                
  5 Smith, Maddy R            18 North Dakota (W)-ND       NT   x5:14.19  
              29.54   31.93   32.06   32.60   31.83   31.81   31.42   31.54
      31.15   30.31                                                
 -- Harding, Sam K            18 Minnesota-MN              NT   X4:57.12  
              27.35   29.58   29.94   30.22   30.14   30.20   30.20   30.14
      30.24   29.11                                                
 -- Anton, Katie P            19 Minnesota-MN              NT   X5:05.45  
              28.47   30.27   30.65   30.91   30.71   30.89   30.93   31.19
      31.01   30.42                                                
 -- Clarke, Christie L        19 Minnesota-MN              NT   X5:08.66  
              28.70   30.40   30.70   31.09   31.25   31.24   31.24   31.66
      31.38   31.00                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, CJ J               20 Minnesota-MN              NT    4:29.85  
              25.58   27.49   27.46   27.54   27.51   27.13   27.21   27.36
      26.71   25.86                                                
  2 Chanas-Larue, Aaron       18 North Dakota (M)-ND       NT    4:50.47  
              25.78   28.59   29.24   29.49   29.91   29.83   29.62   29.97
      29.67   28.37                                                
  3 Philbin, George P         21 North Dakota (M)-ND       NT    4:53.50  
              26.19   29.32   30.05   30.44   30.94   29.53   28.95   29.11
      29.69   29.28                                                
  4 Stettner, Zachary T       19 North Dakota (M)-ND       NT    5:05.59  
              26.58   30.37   30.32   31.03   31.17   31.44   31.15   31.74
      31.47   30.32                                                
 -- Hatanaka, Brandon C       19 Minnesota-MN              NT   X4:31.07  
              25.27   27.94   28.22   27.31   27.74   27.54   27.12   27.11
      26.80   26.02                                                
 -- Nesheim, Sean J           21 Minnesota-MN              NT   X4:36.35  
              25.16   27.85   27.84   27.63   27.82   27.77   27.96   28.23
      28.54   27.55                                                
 -- Redondo, Logan S          18 Minnesota-MN              NT   X4:41.45  
              25.02   27.87   28.04   28.20   28.50   28.73   28.90   29.34
      28.87   27.98                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portela, Chloe N          20 Minnesota-MN              NT      58.28  
              12.73   14.12   15.82   15.61                                
  2 Medon, Veronica H         21 North Dakota (W)-ND       NT    1:01.36  
              13.47   15.17   16.99   15.73                                
  3 Digregorio, Teresa J      19 North Dakota (W)-ND       NT    1:01.45  
              13.44   15.57   16.48   15.96                                
  4 Renner, Kelli R           20 North Dakota (W)-ND       NT    1:11.01  
              14.01   18.39   18.81   19.80                                
 -- Zeiger, Blake E           19 Minnesota-MN              NT     X55.76  
              12.04   13.54   15.14   15.04                                
 -- Simenec, Tori S           20 Minnesota-MN              NT     X55.84  
              12.20   13.92   14.61   15.11                                
 -- Ste. Marie, Devin M       19 Minnesota-MN              NT     X57.00  
              12.63   14.27   15.29   14.81                                
 -- Colton, Annalise M        22 Minnesota-MN              NT     X57.21  
              12.43   14.42   15.31   15.05                                
 -- Votava, Lauren E          19 Minnesota-MN              NT     X58.56  
              12.29   15.01   15.36   15.90                                
 -- Herrild, Natalie A        22 Minnesota-MN              NT     X59.13  
              12.64   15.17   15.56   15.76                                
 -- Howenstein, Jenna K       20 Minnesota-MN              NT     X59.81  
              13.32   14.75   16.40   15.34                                
 -- Spadoni, Marina K         19 Minnesota-MN              NT         DQ  
              11.99   14.73   15.57   16.40                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitaker, Sandy T         21 Minnesota-MN              NT      50.48  
              10.76   12.65   13.45   13.62                                
  2 Koken, Matt J             18 North Dakota (M)-ND       NT      53.15  
              12.34   12.49   14.46   13.86                                
  3 McCague, Erik             19 North Dakota (M)-ND       NT      55.59  
              11.82   13.75   14.77   15.25                                
  4 Youngdahl, Preston R      22 North Dakota (M)-ND       NT      55.90  
              11.95   13.87   15.03   15.05                                
 -- Johnson, Drew M           21 Minnesota-MN              NT     X50.63  
              11.10   12.93   13.22   13.38                                
 -- Hartbarger, Andrew A      20 Minnesota-MN              NT     X51.27  
              11.44   12.78   13.75   13.30                                
 -- Formosa, Larry J          22 Minnesota-MN              NT     X52.53  
              10.71   13.37   13.91   14.54                                
 -- Leiferman, Rj J           19 Minnesota-MN              NT     X53.37  
              11.30   13.80   13.84   14.43                                
 -- Cisneros, Alex            20 Minnesota-MN              NT     X54.19  
              11.66   13.69   14.60   14.24                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefer, Margaret          21 Minnesota-MN              NP     340.05  
  2 Waldbilling, Rachael      20 North Dakota (W)-ND       NP     239.55  
  3 Anklan, Jennifer M        19 North Dakota (W)-ND       NP     237.83  
  4 Eissinger, Alexis J       19 North Dakota (W)-ND       NP     198.98  
 -- Grunawalt, Katie J        21 Minnesota-MN              NP    X336.00  
 -- Etterman, Katy M          19 Minnesota-MN              NP    X319.05  
 -- McCrady, Sarah            21 Minnesota-MN              NP    X315.53  
 -- Ramberg, Jessica M        19 Minnesota-MN              NP    X291.60  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lesser, Jordan            20 Minnesota-MN              NP     355.20  
  2 Germain, Drew S           20 North Dakota (M)-ND       NP     291.00  
  3 Eberle, Rick D            21 North Dakota (M)-ND       NP     278.77  
  4 MetCalf, Clayton          18 North Dakota (M)-ND       NP     258.07  
  5 Golling, Michael J        20 North Dakota (M)-ND       NP    x207.23  
 -- Ross, Michael I           21 Minnesota-MN              NP    X346.88  
 -- Pollard, Manny            19 Minnesota-MN              NP    X337.95  
 -- Larsen, Erik K            20 Minnesota-MN              NP    X291.00  
 -- Zoe, Dylan                19 Minnesota-MN              NP    X279.90  
 -- Melgaard, Jonathan D      19 Minnesota-MN              NP    X269.70  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kierra             18 Minnesota-MN              NT    2:05.94  
              26.69   33.52   36.30   29.43                                
  2 Grabanski, Erin M         19 North Dakota (W)-ND       NT    2:11.75  
              28.75   33.53   38.10   31.37                                
  3 Quon, Caitlin M           18 North Dakota (W)-ND       NT    2:17.00  
              29.87   36.03   38.90   32.20                                
  4 Merwin, Camille M         20 North Dakota (W)-ND       NT    2:18.75  
              30.93   36.10   39.35   32.37                                
  5 Bosch, Kasey J            18 North Dakota (W)-ND       NT   x2:26.21  
              31.64   41.32   38.39   34.86                                
 -- Szews, Hailey F           20 Minnesota-MN              NT   X2:06.94  
              27.79   32.27   37.46   29.42                                
 -- Weitz, Elizabeth A        21 Minnesota-MN              NT   X2:08.91  
              28.63   32.96   36.43   30.89                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norsten, Gregory R        18 Minnesota-MN              NT    1:55.28  
              24.54   29.62   33.56   27.56                                
  2 Jacobson, Daniel          21 North Dakota (M)-ND       NT    2:01.03  
              25.21   30.86   37.17   27.79                                
  3 Ballantyne, Ian R         18 North Dakota (M)-ND       NT    2:07.25  
              26.79   32.74   37.07   30.65                                
  4 Stettner, Zachary T       19 North Dakota (M)-ND       NT    2:12.12  
              27.92   33.17   41.98   29.05                                
 -- Friesch, Dj J             20 Minnesota-MN              NT   X1:56.76  
              24.88   30.99   32.78   28.11                                
 -- Cartwright, Max K         19 Minnesota-MN              NT   X1:57.31  
              25.36   30.55   33.01   28.39                                
 -- Johnson, Christopher D    19 Minnesota-MN              NT   X1:58.14  
              25.32   29.55   35.87   27.40                                
 -- Larson, Garrett S         19 Minnesota-MN              NT   X1:59.28  
              26.45   30.21   34.74   27.88                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    1:32.27  
     1) Weiland, Becca L 20             2) r:0.27 Behrens, Tess 20        
     3) r:0.26 Votava, Lauren 19        4) r:0.22 Caflisch, Erin 21       
              11.46    23.20    11.32    23.53    11.27    23.00    10.79    22.54
  2 University of North Dakota (W)-ND  'A'                 NT    1:38.74  
     1) Wessman, Rachael I 20           2) r:0.24 Fisher, Kara 22         
     3) r:0.15 Funk, Courtney 18        4) r:0.34 Walth, Cassie 18        
              12.26    25.06    11.46    23.88    11.85    25.06    12.06    24.74
  3 University of North Dakota (W)-ND  'B'                 NT    1:42.47  
     1) Puk, Sami R 20                  2) r:+0.0 Smith, Maddy 18         
     3) r:0.14 Richels, Kelsey 21       4) r:0.25 Lynch, Morgan 20        
              12.47    25.79    12.03    25.18    12.06    31.32     6.28    20.18
  4 University of North Dakota (W)-ND  'C'                 NT   x1:48.42  
     1) Weyer, Alexa R 18               2) r:0.17 Quon, Caitlin 18        
     3) r:0.11 Fitzgerald, Kate 19      4) r:0.15 Bosch, Kasey 18         
              12.55    26.01    12.62    26.62    13.01    28.39    12.78    27.40
 -- University of Minnesota-MN  'B'                        NT   X1:34.64  
     1) Zeiger, Blake E 19              2) r:0.39 Simenec, Tori 20        
     3) r:0.15 Plant, Jessica 19        4) r:0.11 Radecke, Monica 21      
              11.69    23.81    11.41    23.70    11.52    23.84    11.12    23.29
 -- University of Minnesota-MN  'D'                        NT   X1:39.18  
     1) Janzen, Kiera A 19              2) r:0.29 Herrild, Natalie 22     
     3) r:0.26 Marsh, Amelia 20         4) r:0.11 Zima, Lauren 19         
              12.13    24.63    11.88    24.72    11.68    24.55    12.29    25.28
 -- University of Minnesota-MN  'C'                        NT   X1:39.38  
     1) Busack, Heidi J 20              2) r:0.23 Weis, Lauren 21         
     3) r:0.16 Colton, Annalise 22      4) r:0.23 Greenberg, Lauren 21    
              11.96    24.85    11.59    24.53    11.77    25.43    11.55    24.57
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    1:21.64  
     1) Toomey, Derek M 21              2) r:0.26 Griggs, Ben 21          
     3) r:0.33 Samuels, Felix 19        4) r:0.41 Capan, Hrvoje 21        
               9.91    20.13     9.75    20.62     9.97    20.47     9.85    20.42
  2 University of North Dakota (M)-ND  'A'                 NT    1:27.01  
     1) Schultz, Wes R 20               2) r:0.29 Koken, Matt 18          
     3) r:0.35 Gannon, Adam 21          4) r:0.20 Gosney, Zak 22          
              10.85    22.07    10.70    22.14    10.44    21.42    10.40    21.38
  3 University of North Dakota (M)-ND  'B'                 NT    1:29.18  
     1) Philbin, George P 21            2) r:0.31 McQuarrie, Colin 19     
     3) r:0.39 Chanas-Larue, Aaron 18   4) r:-0.10 Ballantyne, Ian 18     
              10.95    22.19    10.29    21.72    11.01    22.53    10.49    22.74
 -- University of Minnesota-MN  'B'                        NT   X1:24.93  
     1) Miksch, Ryan A 19               2) r:0.44 Nesheim, Sean 21        
     3) r:0.26 Brinck, Niklas 20        4) r:0.29 Brebrick, Daniel 21     
              10.62    21.61    10.43    21.22    10.04    21.03    10.12    21.07
 -- University of Minnesota-MN  'C'                        NT   X1:27.64  
     1) Rafter, Jim J 20                2) r:0.23 Formosa, Larry 22       
     3) r:0.45 Johnson, Drew 21         4) r:0.04 Hall, Josh 21           
              10.57    22.13    10.13    21.84    10.08    22.03    10.10    21.64
 -- University of Minnesota-MN  'D'                        NT   X1:30.01  
     1) Wilt, Andre C 20                2) r:0.35 Alef, Grant 20          
     3) r:0.09 Smith, CJ 20             4) r:0.22 Mills, Corey 19         
              11.26    23.03    10.83    22.41    10.54    22.10    10.85    22.47
 -- University of North Dakota (M)-ND  'C'                 NT   X1:31.17  
     1) Fisher, Jake E 19               2) r:0.28 Youngdahl, Preston 22   
     3) r:0.39 Eberle, Rick 21          4) r:0.06 Jacobson, Daniel 21     
              11.37    23.37    11.19    22.96    11.08    23.24     9.98    21.60
 
Event 104  Mixed 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gorman, Brian J           19 Minnesota-MN              NT   X4:07.30  
              26.47   30.28   31.41   30.93   35.39   35.50   29.26   28.06
 -- Friesch, Dj J             20 Minnesota-MN              NT   X4:08.79  
              25.62   29.45   32.32   32.41   34.12   35.54   29.84   29.49
 -- Larson, Garrett S         19 Minnesota-MN              NT   X4:13.74  
              27.33   30.49   32.14   31.94   35.96   36.22   30.63   29.03
 
Event 107  Mixed 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Marlow, Garin J           20 Minnesota-MN              NT   X4:39.31  
              12.41   13.74   14.06   14.03   13.99   14.14   28.07   28.03
      28.20   28.60   28.37   28.31   27.36                        
 -- Mills, Corey D            19 Minnesota-MN              NT   X4:54.13  
              12.61   14.02   14.74   14.48   29.96   29.91   30.07   30.03
      29.96   29.87   29.99   28.49                                
 -- Radecke, Vince J          19 Minnesota-MN              NT   X4:54.23  
              12.18   13.65   14.91   14.50   30.25   30.34   30.39   30.42
      29.80   29.82   29.70   28.27                                
 -- Brandon, Loren E          21 Minnesota-MN              NT   X5:02.47  
              13.63   14.96   15.35   15.40   31.02   30.67   30.81   30.52
      30.27   30.65   29.91   29.28