Recap

Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/10/2012 09:14 PM
        2012 MN TWIN - Minneapolis Grand Prix - 11/9/2012 to 11/11/2012        
                                    Results                                    
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rebecca Mann              14 Clearwater Aquat     1:59.24    1:57.14  
      27.17   30.00   30.13   29.84                                
  2 Dagny Knutson             20 A.S.K. Swim          2:00.14    1:58.24  
      26.83   30.11   30.46   30.84                                
  3 Tori Simenec              20 University of Mi     2:01.46    1:58.87  
      26.87   30.24   30.56   31.20                                
  4 Annalise Colton           21 University of Mi     2:03.87    1:59.89  
      26.36   30.30   32.03   31.20                                
  5 Kathryn McLaughlin        15 Mission Viejo Na     2:02.83    2:00.23  
      27.31   30.74   31.28   30.90                                
  6 *Andreina Pinto           21 Gator Swim Club      2:03.34    2:02.30  
      27.76   30.95   31.55   32.04                                
  7 *Devin Ste. Marie         19 University of Mi     2:03.16    2:03.23  
      27.62   31.19   31.90   32.52                                
  8 Erin McElfresh            17 Lansing Cats         2:04.00    2:04.10  
      28.07   31.44   31.88   32.71                                
B - Final
  9 Isabella Rongione         13 The Fish             2:04.46    2:02.52  
      27.37   31.29   31.98   31.88                                
 10 Reagan Cook               16 Swac Swim Team       2:05.36    2:02.64  
      27.92   30.97   31.70   32.05                                
 11 Chloe Sutton              20 Mission Viejo Na     2:05.32    2:03.04  
      29.07   31.15   31.32   31.50                                
 12 Christie Clarke           19 University of Mi     2:05.06    2:04.62  
      28.48   31.53   32.00   32.61                                
 13 Lauren Zima               19 University of Mi     2:06.09    2:05.72  
      28.72   32.05   32.91   32.04                                
 14 Allison Goldblatt         14 The Fish             2:08.21    2:06.43  
      27.96   31.98   32.74   33.75                                
 15 Colleen Wixted            17 Colorado Stars       2:06.64    2:06.48  
      28.03   32.13   32.98   33.34                                
 16 Delaney Lanker            17 Colorado Stars       2:07.51    2:08.48  
      27.50   32.77   33.61   34.60                                
C - Final
 17 Bailey Pressey            17 Swac Swim Team       2:09.75    2:06.25  
      27.87   32.37   32.84   33.17                                
 18 Katherine Harston         13 Denver Swim Acad     2:09.87    2:06.40  
      28.38   32.29   33.28   32.45                                
 19 Kaylie Breslin            14 Denver Swim Acad     2:10.52    2:06.77  
      27.51   32.15   33.78   33.33                                
 20 Jenna Howenstein          20 University of Mi     2:08.38    2:08.58  
      28.83   32.43   33.32   34.00                                
 21 Olivia Appleget           15 Lincoln Select S     2:10.46    2:08.83  
      28.55   32.73   33.50   34.05                                
 22 Caroline Heilbrun         15 The Fish             2:09.74    2:09.50  
      27.76   32.07   33.89   35.78                                
 23 Chloe Portela             19 University of Mi     2:10.09    2:09.95  
      27.56   32.14   34.26   35.99                                
 24 Ophélie Coughlan          15 ELITE                2:11.14    2:11.32  
      29.44   33.35   34.04   34.49                                
D - Final
 25 Colby Harvey              16 Coastal Maine Aq     2:12.21    2:07.64  
      27.57   32.33   33.95   33.79                                
 26 Madison Dirks             16 Colorado Stars       2:14.01    2:08.00  
      28.05   32.92   33.94   33.09                                
 27 Adele Ferris              15 Lansing Cats         2:12.52    2:08.55  
      28.68   32.46   33.26   34.15                                
 28 Kendall Hermann           13 Lincoln Way Swim     2:12.41    2:10.62  
      28.96   32.45   34.29   34.92                                
 29 Ashley Pales              13 Lincoln Select S     2:14.39    2:11.21  
      28.82   33.61   34.82   33.96                                
 30 Aimee Fischer             16 Greater Nebraska     2:13.03    2:11.39  
      28.59   32.84   34.90   35.06                                
 31 Lindsay Kriz              17 Denver Swim Acad     2:12.91    2:13.83  
      29.45   33.49   35.01   35.88                                
 32 Tiffany Nguyen            13 Edina Swim Club      2:14.40    2:13.84  
      29.53   34.32   34.66   35.33                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Robert Bollier            23 Unattached           1:45.46    1:44.46  
      23.95   26.57   26.73   27.21                                
  2 Kyler Van Swol            21 University of Mi     1:51.19    1:47.07  
      24.01   27.40   27.67   27.99                                
  3 Brandon Hatanaka          19 University of Mi     1:49.18    1:49.69  
      24.93   28.05   28.35   28.36                                
  4 Schuyler Boggio           22 Unattached           1:50.69    1:49.88  
      24.39   28.26   28.48   28.75                                
  5 Luke Bushman              22 Una Minn             1:50.06    1:49.94  
      24.80   27.91   28.42   28.81                                
  6 Jonathan Marsh            16 Verona Aquatic C     1:52.54    1:50.33  
      24.39   27.87   29.07   29.00                                
  7 *Viktor Bjoerk            20 Una Minn             1:51.49    1:51.92  
      25.50   27.67   28.87   29.88                                
  8 *Alejandro Cisneros       19 University of Mi     1:52.59    1:52.17  
      24.62   28.36   29.33   29.86                                
B - Final
  9 Benjamin Bravence         19 University of Mi     1:53.74    1:49.27  
      24.70   28.53   27.58   28.46                                
 10 Joseph Carbone            15 Unattached           1:52.76    1:51.70  
      25.08   28.64   29.20   28.78                                
 11 Adam Dear                 17 Coastal Aquatic      1:54.09    1:52.24  
      25.50   28.71   28.96   29.07                                
 12 David Dimitrov            20 LLSC                 1:53.80    1:52.72  
      24.99   28.91   29.50   29.32                                
 13 Andrew Johnson            21 University of Mi     1:55.05    1:53.77  
      24.74   28.49   29.40   31.14                                
 14 Matthew Tanchick          17 Golden Comets Sw     1:54.13    1:53.92  
      25.31   28.77   29.61   30.23                                
 15 Gaël Chaubet              17 ELITE                1:54.90    1:54.59  
      25.71   29.93   29.65   29.30                                
 16 Jacob Austin              18 Unattached           1:55.85    1:56.04  
      25.36   29.72   30.33   30.63                                
C - Final
 17 Jeffrey Williamson        17 Golden Comets Sw     1:56.34    1:52.23  
      24.65   28.00   29.72   29.86                                
 18 Erick Huft                17 Edina Swim Club      1:56.56    1:54.52  
      27.19   29.62   29.22   28.49                                
 19 Ian Russiello             15 The Fish             1:57.22    1:54.58  
      25.75   28.99   29.95   29.89                                
 20 Brennan Balogh            15 Lincoln Select S     1:56.70    1:55.01  
      25.08   29.28   30.27   30.38                                
 21 Janardana Burns           17 Mission Viejo Na     1:55.92    1:55.09  
      25.61   29.35   30.14   29.99                                
 22 Canaan Campbell           16 Ad Astra Area Aq     1:57.57    1:56.47  
      25.93   29.78   30.49   30.27                                
 23 Raymond Leiferman         18 University of Mi     1:57.72    1:58.21  
      25.56   29.25   30.64   32.76                                
 24 Austin Phillips           16 Colorado Stars       1:58.64    1:59.38  
      26.20   30.21   31.42   31.55                                
D - Final
 25 Mark Whitaker             15 Swac Swim Team       1:58.84    1:57.64  
      25.47   28.81   30.49   32.87                                
 26 Etienne Paquin-Foisy      15 ELITE                1:59.61    1:57.98  
      26.96   30.77   31.04   29.21                                
 27 Matthew Schulstad         17 Alligator Aquati     1:59.53    1:58.07  
      25.78   29.57   31.07   31.65                                
 28 Ian Poland                16 Spartan Swim Clu     1:59.36    1:59.00  
      25.75   29.78   31.11   32.36                                
 29 Parker Sheppard           16 Mansfield Aquati     1:59.90    1:59.11  
      26.56   30.64   30.80   31.11                                
 30 Christopher Dawson        16 Denver Swim Acad     1:58.71    1:59.46  
      25.98   29.94   31.45   32.09                                
 31 Kevin McPherson           15 South East Metro     1:59.09    2:00.42  
      26.91   30.51   31.48   31.52                                
 32 Garner Kohrell            15 Fox Valley Wave      1:59.73    2:01.44  
      27.22   31.72   31.24   31.26                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Melissa Franklin          17 Colorado Stars         22.49      22.15  
      11.02   11.13                                                
  2 Erin Caflisch             21 University of Mi       23.26      22.75  
      11.14   11.61                                                
  3 Rebecca Weiland           19 University of Mi       23.40      22.88  
      11.27   11.61                                                
  4 Blake Zeiger              19 University of Mi       23.52      23.25  
      11.13   12.12                                                
  5 Madeleine Gehrke          15 Central Iowa Aqu       23.44      23.33  
      11.39   11.94                                                
  6 Kathryn McLaughlin        15 Mission Viejo Na       23.67      23.76  
      11.55   12.21                                                
  6 Madeline Burnham          16 Unattached             23.70      23.76  
      11.69   12.07                                                
  8 Claire Donahue            23 Western Kentucky       23.53      23.83  
      11.09   12.74                                                
B - Final
  9 Meagan Thompson           17 Mansfield Aquati       24.18      23.67  
      11.53   12.14                                                
 10 Lauren Votava             19 University of Mi       23.75      23.70  
      11.94   11.76                                                
 11 Monica Radecke            21 University of Mi       24.16      23.72  
      11.40   12.32                                                
 12 Marina Spadoni            18 University of Mi       23.95      23.73  
      11.63   12.10                                                
 13 Abigail Kochevar          14 Colorado Stars         24.14      23.99  
      11.78   12.21                                                
 14 Taylor Sieperda           16 Greater Nebraska       24.15      24.07  
      11.55   12.52                                                
 15 Mickayla Hinkle           16 St Croix Swim Cl       24.16      24.12  
      11.79   12.33                                                
 16 Heidi Busack              20 University of Mi       24.06      24.19  
      11.84   12.35                                                
C - Final
 17 Cameron McHugh            16 Katy Aquatic Tea       24.40      23.94  
      11.89   12.05                                                
 18 Julia Mikota              17 Badger Aquatics        24.53      24.07  
      11.81   12.26                                                
 19 Lauren Greenberg          21 University of Mi       24.61      24.19  
      11.90   12.29                                                
 20 Anna Bump                 18 Central Iowa Aqu       24.27      24.26  
      12.04   12.22                                                
 21 Mckenna Lynch             16 Central Iowa Aqu       24.44      24.31  
      11.99   12.32                                                
 22 Brittany Horn             14 Fox Valley Wave        24.54      24.50  
      11.79   12.71                                                
 23 Laura Miksch              16 Greater Omaha Aq       24.49      24.56  
      11.58   12.98                                                
 24 Katharine Ross            17 Central Iowa Aqu       24.43      24.67  
      12.07   12.60                                                
D - Final
 25 Annalise Colton           21 University of Mi       24.75      23.83  
      11.65   12.18                                                
 26 Madison Dirks             16 Colorado Stars         24.74      24.31  
      11.99   12.32                                                
 27 Makayla Sargent           14 Mercury Swimming       24.72      24.49  
      12.09   12.40                                                
 28 Lindsay Painton           14 Colorado Stars         24.63      24.51  
      12.20   12.31                                                
 29 Elizabeth Cunningham      16 Edina Swim Club        24.87      24.52  
      11.94   12.58                                                
 30 Riley Donlin              14 Aquajets Swim Te       24.84      24.62  
      11.73   12.89                                                
 31 Caroline Heilbrun         15 The Fish               24.80      25.58  
      12.53   13.05                                                
 32 Natalie Herrild           22 University of Mi       24.77      25.99  
      11.87   14.12                                                
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 James Feigen              23 Longhorn Aquatic       20.17      19.73  
       9.74    9.99                                                
  2 Garrett Weber-Gale        27 Longhorn Aquatic       20.12      20.11  
       9.91   10.20                                                
  3 Derek Toomey              21 University of Mi       20.23      20.17  
       9.82   10.35                                                
  4 Jacob Molacek             16 Greater Omaha Aq       20.65      20.57  
       9.88   10.69                                                
  5 *Hrvoje Capan             21 University of Mi       21.03      20.83  
      10.28   10.55                                                
  6 *Felix Samuels            19 University of Mi       20.96      20.95  
      10.25   10.70                                                
  7 Benjamin Griggs           21 University of Mi       20.98      20.97  
      10.18   10.79                                                
  8 Ryan Lochte               28 Una Gsc                20.38      21.48  
       9.88   11.60                                                
B - Final
  9 Mihail Alexandrov         27 Trojan Swim Club       21.06      20.94  
      10.37   10.57                                                
 10 Brian Jacobson            38 Twin Cities Swim       21.05      21.14  
      10.52   10.62                                                
 11 Scott Heil                20 Unattached             21.40      21.21  
      10.29   10.92                                                
 12 Noah Lucas                17 Edina Swim Club        21.48      21.22  
      10.33   10.89                                                
 13 Aaron Greenberg           17 Edina Swim Club        21.10      21.24  
      10.51   10.73                                                
 14 Hennessey Stuart          17 Una Dsa                21.48      21.35  
      10.20   11.15                                                
 15 Per-niklas Brinck         19 University of Mi       21.48      21.38  
      10.41   10.97                                                
 16 Bryce Boston              17 Minnetonka Swim        21.14      21.41  
      10.56   10.85                                                
C - Final
 17 Michael Andrew            13 Unattached             21.49      20.94  
      10.28   10.66                                                
 18 Alexander Swain           17 Waukesha Express       21.58      21.37  
      10.31   11.06                                                
 19 Ryan Miksch               19 University of Mi       21.57      21.44  
      10.50   10.94                                                
 20 Noah Busch                17 Minnetonka Swim        21.66      21.47  
      10.47   11.00                                                
 21 Edward Zawatski           15 Cyc Rally Aquati       21.63      21.55  
      10.54   11.01                                                
 22 Cole Bateman              17 Minnetonka Swim        21.58      21.65  
      10.58   11.07                                                
 23 Timothy Martin            17 Pacesetter Aquat       21.58      21.68  
      10.53   11.15                                                
 24 James Tidd                15 South East Metro       21.80      22.23  
      10.77   11.46                                                
D - Final
 25 Connor Schroyer           18 Westmont Swim Cl       21.95      21.83  
      10.63   11.20                                                
 26 John Mattern              17 Colorado Stars         22.08      21.97  
      10.68   11.29                                                
 27 Mitchell Foster           18 Aquajets Swim Te       21.99      21.98  
      10.74   11.24                                                
 28 Zachary Suter             17 Una Dsa                21.94      22.04  
      10.83   11.21                                                
 29 Zachary Tieke             16 Westmont Swim Cl       22.09      22.12  
      10.98   11.14                                                
 30 Alec Kandt                17 South East Metro       22.23      22.13  
      10.62   11.51                                                
 31 Conor Murphy              22 Unattached             21.85      22.19  
      10.84   11.35                                                
 32 Jeffrey Williamson        17 Golden Comets Sw       22.18      22.74  
      11.13   11.61                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Melissa Franklin          17 Colorado Stars         53.30      50.97  
      12.45   12.73   13.32   12.47                                
  2 Mickayla Hinkle           16 St Croix Swim Cl       54.10      53.55  
      12.71   13.13   14.07   13.64                                
  3 Tess Behrens              20 University of Mi       55.29      53.67  
      12.58   13.33   13.98   13.78                                
  4 Cameron McHugh            16 Katy Aquatic Tea       57.69      56.26  
      13.36   14.21   14.31   14.38                                
  5 Lindsay Painton           14 Colorado Stars         57.01      56.31  
      13.50   13.97   14.53   14.31                                
  6 *Jessica Plant            19 University of Mi       56.94      56.51  
      13.42   14.12   14.32   14.65                                
  7 Haley Pietila             19 University of Mi       56.87      56.52  
      13.44   13.93   14.69   14.46                                
  8 Isabella Smits            14 Fastjets               57.87      58.00  
      13.58   14.35   15.19   14.88                                
B - Final
  9 Taylor Sieperda           16 Greater Nebraska       58.39      57.32  
      13.66   13.98   14.92   14.76                                
 10 Marina Spadoni            18 University of Mi       58.91      57.45  
      13.64   14.06   14.72   15.03                                
 11 Cassie Hendricks          16 Brookings Swim C       58.21      57.71  
      13.94   14.17   15.03   14.57                                
 12 Katharine Ross            17 Central Iowa Aqu       58.34      57.94  
      13.95   14.47   15.20   14.32                                
 13 Destiny Nelson            15 Frisco Aquatics        58.50      58.58  
      14.02   14.58   15.44   14.54                                
 14 Bailey Pressey            17 Swac Swim Team         59.26      58.98  
      13.48   14.59   15.12   15.79                                
 15 Dannie Dilsaver           13 Greater Nebraska       59.24      59.58  
      14.91   14.80   15.06   14.81                                
 16 Emma Vertin               14 Greater Nebraska       59.26      59.78  
      14.13   15.04   15.39   15.22                                
C - Final
 17 Tevyn Waddell             14 Mitchell Aquatic       59.66      57.81  
      13.91   14.31   15.24   14.35                                
 18 Abigail Kochevar          14 Colorado Stars       1:00.24      58.12  
      13.42   14.82   14.91   14.97                                
 19 Andrea Basile             14 Waukesha Express     1:00.02      59.53  
      14.14   14.54   15.56   15.29                                
 20 Julia Mikota              17 Badger Aquatics        59.52    1:00.07  
      14.12   14.47   15.86   15.62                                
 20 Lianna Wood               12 St Croix Swim Cl     1:00.01    1:00.07  
      14.40   14.79   15.64   15.24                                
 22 Victoria Bagley           19 Aquajets Swim Te     1:00.03    1:00.22  
      14.39   15.11   15.30   15.42                                
 23 Annalise Eger             16 Mansfield Aquati     1:00.30    1:00.29  
      14.34   15.01   15.62   15.32                                
 24 Emma Ebito                15 Lincoln Select S     1:00.12    1:00.38  
      14.38   14.95   15.66   15.39                                
D - Final
 25 Caroline Theil            13 Greater Nebraska     1:01.32    1:00.11  
      14.25   14.91   15.31   15.64                                
 25 Molly Brickman            15 92nd Street Flyi     1:00.33    1:00.11  
      14.39   14.72   15.87   15.13                                
 27 Abbey Lassley             17 Wichita Aqua Sho     1:01.09    1:01.17  
      14.26   15.23   15.86   15.82                                
 28 Brittany Horn             14 Fox Valley Wave      1:01.44    1:01.55  
      14.99   15.65   16.01   14.90                                
 29 Kaylie Breslin            14 Denver Swim Acad     1:01.79    1:01.67  
      14.24   15.56   15.69   16.18                                
 30 Sophie Siegel             15 92nd Street Flyi     1:01.81    1:01.69  
      14.72   15.16   16.05   15.76                                
 31 Olivia Calegan            13 Lincoln Select S     1:01.10    1:01.81  
      14.57   15.18   16.24   15.82                                
 32 Delaney Lanker            17 Colorado Stars       1:00.93    1:02.30  
      14.54   14.98   16.49   16.29                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan Lochte               28 Una Gsc                48.42      46.21  
      11.02   11.53   11.97   11.69                                
  2 David Plummer             27 Minnetonka Swim        48.63      47.24  
      11.18   11.79   12.26   12.01                                
  3 *Arkady Vyatchanin        28 Gator Swim Club        48.88      47.82  
      11.40   12.06   12.47   11.89                                
  4 *Pedro Oliveira           24 Cardinal Aquatic       49.18      48.26  
      11.52   11.96   12.33   12.45                                
  5 Benedict Hesen            26 Pacesetter Aquat       48.35      48.42  
      11.27   11.73   12.92   12.50                                
  6 Hennessey Stuart          17 Una Dsa                49.32      49.25  
      11.61   12.09   12.78   12.77                                
  7 Luke Bushman              22 Una Minn               49.88      49.85  
      11.57   12.70   12.68   12.90                                
  8 Cole Bateman              17 Minnetonka Swim        50.08      49.89  
      12.02   12.29   12.98   12.60                                
B - Final
  9 Carl Newenhouse           19 University of Mi       50.92      49.72  
      11.77   12.65   12.67   12.63                                
 10 Noah Busch                17 Minnetonka Swim        50.27      49.86  
      12.01   12.48   13.00   12.37                                
 11 Mitchell Foster           18 Aquajets Swim Te       50.10      50.49  
      11.89   12.52   13.37   12.71                                
 12 Christopher Johnson       19 University of Mi       51.40      51.38  
      12.15   12.87   13.27   13.09                                
 12 Aaron Greenberg           17 Edina Swim Club        51.62      51.38  
      11.92   13.13   13.17   13.16                                
 14 Brennan Balogh            15 Lincoln Select S       51.88      51.41  
      12.23   12.70   13.31   13.17                                
 15 Jason Hartbarger          19 University of Mi       50.62      51.46  
      12.24   12.76   13.45   13.01                                
 16 Jacob Molacek             16 Greater Omaha Aq       50.35      52.31  
      11.96   12.99   14.09   13.27                                
C - Final
 17 Austin Vacek              18 Katy Aquatic Tea       52.26      51.73  
      12.54   12.99   13.43   12.77                                
 18 Sandy Whitaker            21 University of Mi       51.89      51.74  
      12.64   12.75   13.59   12.76                                
 19 Gregory Norsten           18 University of Mi       52.45      52.10  
      12.21   13.22   13.13   13.54                                
 20 Alex Walton               16 Iowa City Eels S       52.31      52.24  
      12.63   12.96   13.76   12.89                                
 21 Jerry Gravel              17 Coastal Maine Aq       52.06      52.29  
      12.37   12.74   13.88   13.30                                
 22 Andre Wilt                19 University of Mi       52.37      52.57  
      12.01   13.01   13.37   14.18                                
 23 Adam Marsh                17 Spartan Swim Clu       52.41      52.69  
      12.41   13.14   13.77   13.37                                
 24 Mitchell Wagner           18 University of Mi       52.46      52.71  
      12.50   12.88   13.68   13.65                                
D - Final
 25 James Rafter              19 University of Mi       52.58      51.20  
      11.47   12.32   13.56   13.85                                
 26 Grant Alef                19 University of Mi       52.71      51.99  
      12.62   12.75   13.39   13.23                                
 27 Preston Vesely            15 Verona Aquatic C       53.14      52.69  
      12.48   12.94   13.56   13.71                                
 28 Lawrence Formosa          22 University of Mi       52.70      52.73  
      12.23   12.88   13.93   13.69                                
 29 Alec Carlson              16 Waukesha Express       52.78      53.00  
      12.59   12.97   13.74   13.70                                
 30 Jackson Lindell           17 Edina Swim Club        53.75      53.12  
      12.77   13.13   13.89   13.33                                
 31 Daniel Bielski            17 Minnetonka Swim        53.40      53.59  
      12.42   13.48   13.83   13.86                                
 32 Jack Scafuri              14 Central Iowa Aqu       53.08      53.77  
      12.59   13.45   13.74   13.99                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ashley Steenvoorden       22 Minnesota Aquati     4:50.03    4:38.45  
      26.68   28.26   28.28   28.34   28.26   28.17   28.22   28.13
      27.44   26.67                                                
  2 Chloe Sutton              20 Mission Viejo Na     4:43.17    4:38.47  
      26.34   28.17   28.33   28.49   28.58   28.32   28.13   28.16
      27.42   26.53                                                
  3 Rebecca Mann              14 Clearwater Aquat     4:45.44    4:40.15  
      26.47   28.55   28.57   28.53   28.31   28.25   28.38   28.24
      27.90   26.95                                                
  4 Kiera Janzen              19 University of Mi     4:48.16    4:47.46  
      26.81   28.82   28.98   29.17   29.30   29.29   29.41   29.42
      29.04   27.22                                                
  5 Brooke Lorentzen          17 Mission Viejo Na     4:51.39    4:47.47  
      27.01   28.82   29.05   29.27   29.28   29.34   29.34   29.15
      28.56   27.65                                                
  6 *Andreina Pinto           21 Gator Swim Club      4:47.99    4:49.42  
      27.07   28.42   28.74   28.91   29.24   29.29   29.58   29.76
      29.72   28.69                                                
  7 Isabella Rongione         13 The Fish             4:52.25    4:52.46  
      26.67   29.02   29.31   29.58   29.79   29.78   29.85   29.68
      29.89   28.89                                                
  8 Lauren Weis               21 University of Mi     4:54.14    4:55.62  
      27.15   29.18   29.34   29.38   29.71   29.93   30.09   30.35
      30.44   30.05                                                
B - Final
  9 Cameron McHugh            16 Katy Aquatic Tea     4:59.71    4:47.55  
      25.97   28.60   29.03   29.42   29.17   29.30   29.36   29.33
      29.30   28.07                                                
 10 Loren Brandon             21 University of Mi     4:55.94    4:54.58  
      27.67   29.52   29.84   30.00   29.58   29.79   29.83   29.87
      29.78   28.70                                                
 11 Kathryn McLaughlin        15 Mission Viejo Na     5:02.18    4:56.93  
      26.95   29.74   30.09   30.28   30.39   30.19   29.89   29.88
      30.51   29.01                                                
 12 Mckenna Lynch             16 Central Iowa Aqu     5:03.10    5:00.22  
      27.01   29.71   30.17   30.34   30.52   30.29   30.77   30.79
      31.05   29.57                                                
 13 Samantha Harding          18 University of Mi     5:01.73    5:01.55  
      27.80   29.61   30.00   30.10   30.40   30.46   30.82   30.98
      31.03   30.35                                                
 14 Hailey Szews              20 University of Mi     5:03.47    5:03.14  
      27.63   30.59   30.82   30.89   30.96   30.59   30.43   30.84
      30.74   29.65                                                
 15 Michelle Owens            13 The Fish             5:02.52    5:05.71  
      27.70   30.09   30.73   31.07   31.02   31.19   31.13   31.41
      31.07   30.30                                                
 16 *Yanel Pinto              23 Gator Swim Club      5:01.38    5:07.74  
      28.02   30.07   30.34   30.26   30.77   31.11   31.59   31.84
      32.21   31.53                                                
C - Final
 17 Christie Clarke           19 University of Mi     5:05.24    5:04.98  
      27.75   29.82   30.21   30.40   31.00   31.30   31.33   31.26
      31.26   30.65                                                
 18 Gretchen Frick            16 Ad Astra Area Aq     5:05.65    5:05.68  
      28.01   30.05   30.29   30.69   30.77   31.29   31.75   31.34
      31.30   30.19                                                
 19 Allison Goldblatt         14 The Fish             5:08.81    5:06.71  
      28.08   30.38   30.91   30.97   30.99   31.16   31.48   31.42
      31.04   30.28                                                
 20 Jessica Storer            15 Lincoln Select S     5:08.55    5:07.31  
      27.43   29.67   30.32   31.02   31.58   31.55   31.89   31.92
      31.63   30.30                                                
 21 Sophie Halper             14 92nd Street Flyi     5:10.48    5:08.10  
      28.14   30.19   30.80   31.10   31.08   31.11   31.83   31.81
      32.03   30.01                                                
 22 Sara McClendon            13 Mansfield Aquati     5:07.92    5:10.77  
      27.95   30.47   31.04   31.58   31.61   31.54   31.68   31.97
      32.18   30.75                                                
 23 Riley McClendon           17 Mansfield Aquati     5:06.26    5:10.84  
      28.13   30.55   31.15   31.52   31.82   31.94   32.29   31.91
      31.43   30.10                                                
 24 Molly Brickman            15 92nd Street Flyi     5:06.51    5:14.94  
      27.93   30.00   30.81   31.33   32.12   32.42   32.44   33.38
      31.72   32.79                                                
D - Final
 25 Reagan Cook               16 Swac Swim Team       5:13.33    5:05.96  
      27.89   29.91   30.69   31.02   30.89   30.84   31.10   31.46
      31.34   30.82                                                
 26 Katherine Harston         13 Denver Swim Acad     5:11.30    5:07.17  
      28.35   31.24   31.32   31.62   30.88   30.94   30.58   31.35
      31.45   29.44                                                
 27 Madison Dirks             16 Colorado Stars       5:12.64    5:07.74  
      27.77   30.75   31.34   31.31   31.43   31.40   31.41   31.26
      31.02   30.05                                                
 28 Colleen Wixted            17 Colorado Stars       5:11.12    5:08.04  
      28.07   30.72   31.40   31.40   31.32   31.80   31.57   31.55
      31.80   28.41                                                
 29 Adele Ferris              15 Lansing Cats         5:14.94    5:13.30  
      27.91   30.39   30.75   31.45   31.60   32.18   32.14   32.76
      32.31   31.81                                                
 30 Tevyn Waddell             14 Mitchell Aquatic     5:10.78    5:14.33  
      27.90   30.53   30.98   31.38   31.92   32.00   32.41   32.60
      32.82   31.79                                                
 31 Madison Yelle             16 Mansfield Aquati     5:13.09    5:15.05  
      28.49   31.02   31.56   31.57   31.72   32.12   32.22   32.58
      32.12   31.65                                                
 32 Annalise Eger             16 Mansfield Aquati     5:13.62    5:22.33  
      28.71   31.46   31.76   32.50   33.05   32.58   32.95   33.09
      33.52   32.71                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 *Mads Glaesner            24 Trojan Swim Club     4:23.49    4:15.96  
      23.25   25.47   25.90   26.04   25.66   25.41   25.96   25.84
      26.56   25.87                                                
  2 Liam Egan                 16 Crimson Aquatics     4:29.28    4:26.49  
      24.77   26.22   26.31   26.66   27.04   27.04   27.28   27.31
      27.16   26.70                                                
  3 Janardana Burns           17 Mission Viejo Na     4:29.30    4:28.70  
      24.85   26.65   27.21   27.12   27.23   27.14   27.34   27.66
      27.20   26.30                                                
  4 Clayton Smith             19 University of Mi     4:30.43    4:29.17  
      25.29   27.42   27.43   27.21   26.92   27.13   27.10   27.39
      27.03   26.25                                                
  5 Nicholas Norman           15 Mission Viejo Na     4:29.88    4:29.53  
      25.27   26.93   27.38   27.62   27.50   27.37   27.10   27.19
      27.00   26.17                                                
  6 Cory Loria                18 Mansfield Aquati     4:30.59    4:30.12  
      25.29   27.45   27.20   27.27   27.30   27.62   27.47   27.37
      27.27   25.88                                                
  7 David Heron               17 Mission Viejo Na     4:29.55    4:30.57  
      25.60   27.21   27.12   27.54   27.30   27.36   27.44   27.53
      27.08   26.39                                                
  8 Logan Redondo             18 University of Mi     4:30.76    4:34.66  
      25.66   27.42   27.63   27.33   27.40   27.57   27.88   27.98
      28.28   27.51                                                
B - Final
  9 Jonathan Marsh            16 Verona Aquatic C     4:34.81    4:30.73  
      24.78   27.54   27.92   27.78   27.75   27.60   27.30   26.69
      26.63   26.74                                                
 10 Sean Nesheim              21 University of Mi     4:30.90    4:32.01  
      24.48   27.31   27.53   27.65   27.56   27.74   27.60   27.56
      27.77   26.81                                                
 11 Erick Huft                17 Edina Swim Club      4:41.14    4:34.25  
      25.37   27.52   28.03   28.11   28.16   27.47   27.54   27.72
      27.57   26.76                                                
 12 Garin Marlow              19 University of Mi     4:35.86    4:35.29  
      25.22   27.41   28.00   27.83   27.94   27.80   28.14   28.01
      28.15   26.79                                                
 13 Brandon Hatanaka          19 University of Mi     4:35.66    4:35.64  
      25.35   27.70   28.08   27.99   28.33   28.17   28.03   28.09
      27.99   25.91                                                
 14 Brayden Seal              16 Frisco Aquatics      4:35.84    4:36.53  
      24.70   26.80   27.30   27.98   27.93   28.02   28.59   28.70
      28.62   27.89                                                
 14 Christopher Dawson        16 Denver Swim Acad     4:38.82    4:36.53  
      24.54   27.14   27.69   27.83   27.95   28.26   28.66   28.70
      28.28   27.48                                                
 16 Noah Lucas                17 Edina Swim Club      4:38.21    4:42.10  
      24.71   27.40   28.16   28.20   28.46   28.04   28.86   29.44
      29.76   29.07                                                
C - Final
 17 Austin Vacek              18 Katy Aquatic Tea     4:44.08    4:36.73  
      24.88   27.35   28.05   28.28   28.27   28.10   28.48   27.99
      27.91   27.42                                                
 18 Etienne Paquin-Foisy      15 ELITE                4:45.37    4:41.53  
      25.83   28.41   28.88   29.17   28.01   28.62   28.80   28.85
      28.01   26.95                                                
 19 Ryan Scripp               14 Green Bay YMCA       4:46.34    4:41.77  
      25.49   28.21   28.50   28.52   28.56   28.79   28.65   28.78
      28.57   27.70                                                
 20 Canaan Campbell           16 Ad Astra Area Aq     4:44.89    4:41.79  
      25.44   27.61   28.21   28.61   28.90   28.94   29.20   29.04
      28.91   26.93                                                
 21 Timothy Martin            17 Pacesetter Aquat     4:44.56    4:43.67  
      25.16   28.14   28.78   28.90   28.71   28.96   29.09   29.12
      28.45   28.36                                                
 22 Austin Phillips           16 Colorado Stars       4:43.72    4:44.62  
      24.84   28.47   28.52   28.81   28.68   29.35   29.63   30.05
      29.66   26.61                                                
 23 Bryan Michaels            21 Katy Aquatic Tea     4:43.69    4:45.03  
      25.01   27.88   28.64   28.76   28.87   29.02   29.01   29.34
      29.45   29.05                                                
 24 Christopher Murphy        15 The Fish             4:46.30    4:47.34  
      24.55   27.54   28.54   28.95   29.11   29.52   29.94   30.04
      30.24   28.91                                                
D - Final
 25 Daniel Brebrick           20 University of Mi     4:48.29    4:41.11  
      25.45   28.40   28.98   29.02   28.27   28.49   28.35   28.21
      28.32   27.62                                                
 26 Gaël Chaubet              17 ELITE                4:47.25    4:45.26  
      26.38   29.02   29.01   29.11   29.19   29.14   28.81   29.33
      29.51   25.76                                                
 27 Gabriel Langner           16 Black Hawk Area      4:46.91    4:46.50  
      25.63   28.60   28.70   28.93   28.60   29.10   29.47   29.86
      28.91   28.70                                                
 28 Brendan Weibel            16 Westmont Swim Cl     4:50.04    4:48.05  
      26.87   28.95   28.78   29.42   29.23   28.98   29.24   29.21
      28.69   28.68                                                
 29 *Corey Mills              19 University of Mi     4:51.33    4:49.56  
      26.74   28.97   29.52   29.01   29.09   29.13   29.42   29.65
      29.38   28.65                                                
 30 Matthew Hedman            15 Una Edi              4:49.50    4:49.59  
      25.98   28.87   29.29   28.61   29.36   29.69   29.72   29.63
      29.79   28.65                                                
 31 Michael Draves            13 Badger Aquatics      4:49.82    4:52.09  
      26.18   28.71   28.61   29.04   29.22   29.78   30.38   30.18
      30.39   29.60                                                
 32 Jean-Daniel Vallières     17 ELITE                4:52.03    4:53.20  
      26.35   28.60   29.34   29.24   29.97   29.60   29.92   30.32
      30.35   29.51                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 *Kierra Smith             18 University of Mi     2:17.56    2:08.11  
      29.07   32.68   32.96   33.40                                
  2 Ashley Wanland            22 Unattached           2:14.21    2:11.47  
      29.90   32.92   33.96   34.69                                
  3 Katharine Ross            17 Central Iowa Aqu     2:16.76    2:17.04  
      31.37   34.73   35.62   35.32                                
  4 Moriah Ross               15 Central Iowa Aqu     2:20.20    2:18.12  
      31.88   36.04   35.14   35.06                                
  5 Emma Jackson              21 University of Mi     2:19.94    2:19.33  
      31.87   35.25   36.22   35.99                                
  6 Destiny Nelson            15 Frisco Aquatics      2:17.63    2:19.61  
      31.70   35.53   36.45   35.93                                
  7 Elizabeth Weitz           21 University of Mi     2:20.08    2:19.64  
      31.68   35.20   36.17   36.59                                
  8 Ashley Pales              13 Lincoln Select S     2:19.52    2:20.02  
      31.27   35.22   36.33   37.20                                
B - Final
  9 Lauren Greenberg          21 University of Mi     2:20.31    2:19.32  
      31.19   36.36   36.35   35.42                                
 10 Makayla Sargent           14 Mercury Swimming     2:21.70    2:21.54  
      31.52   35.71   36.68   37.63                                
 11 Olivia Calegan            13 Lincoln Select S     2:23.91    2:21.68  
      31.44   36.08   37.45   36.71                                
 12 Dannie Dilsaver           13 Greater Nebraska     2:23.02    2:23.33  
      32.95   36.11   37.01   37.26                                
 13 Caroline Weigand          16 Swac Swim Team       2:21.80    2:24.19  
      31.79   36.72   37.46   38.22                                
 14 Sophia Nelson             17 Lincoln Select S     2:24.66    2:24.30  
      33.27   36.35   37.69   36.99                                
 15 Gabriella Stockett        14 Unattached           2:26.90    2:24.44  
      32.53   36.96   37.51   37.44                                
 16 Annelise Kowalsky         17 Minnetonka Swim      2:26.88    2:25.11  
      32.25   36.46   37.93   38.47                                
C - Final
 17 Reagan Cook               16 Swac Swim Team       2:28.09    2:24.72  
      33.43   36.93   37.23   37.13                                
 18 Marielle Renehan          17 Denver Swim Acad     2:27.10    2:26.21  
      32.49   37.17   38.35   38.20                                
 19 Emma Richer               17 The Fish             2:30.58    2:27.13  
      32.31   36.66   38.52   39.64                                
 20 Jill Georgen              17 Fox Valley Wave      2:28.07    2:27.65  
      33.57   36.65   38.60   38.83                                
 21 Lianna Wood               12 St Croix Swim Cl     2:26.94    2:27.84  
      33.78   37.77   38.91   37.38                                
 22 Lauren Thompson           14 Mansfield Aquati     2:28.88    2:28.13  
      33.62   36.98   38.00   39.53                                
 23 Caroline Theil            13 Greater Nebraska     2:27.11    2:28.43  
      32.55   36.87   38.93   40.08                                
 24 Olivia Bartel             16 Fox Valley Wave      2:30.94    2:33.66  
      34.13   38.71   39.87   40.95                                
D - Final
 25 Kristen Hepler            14 Katy Aquatic Tea     2:35.73    2:27.95  
      33.89   37.27   38.30   38.49                                
 26 Catherine Van Meter       13 Fastjets             2:31.04    2:31.94  
      34.48   39.60   38.91   38.95                                
 27 Michelle Owens            13 The Fish             2:37.22    2:32.90  
      34.05   38.70   39.85   40.30                                
 28 Andréanne Thiffault       16 ELITE                2:33.03    2:33.17  
      34.40   38.64   39.75   40.38                                
 29 Juliette Strohbach        17 ELITE                2:38.12    2:35.80  
      35.24   39.78   40.46   40.32                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mihail Alexandrov         27 Trojan Swim Club     1:59.22    1:55.38  
      25.86   29.62   29.75   30.15                                
  2 Max Cartwright            19 University of Mi     2:03.46    2:00.07  
      26.67   30.39   31.44   31.57                                
  3 Jared Anderson            22 University of Mi     2:04.11    2:00.08  
      27.00   30.83   31.08   31.17                                
  4 Conner McHugh             17 Unattached           2:03.59    2:01.03  
      27.00   31.28   31.15   31.60                                
  5 Jonathan Stone            18 Wausau Tide          2:02.97    2:01.66  
      27.09   30.37   31.66   32.54                                
  6 Jackson Strobel           16 Colorado Stars       2:04.52    2:05.05  
      27.70   31.68   32.69   32.98                                
B - Final
  9 *Yaniv Shnaider           25 U. of Missouri       2:05.06    2:04.08  
      27.93   31.74   32.02   32.39                                
 10 Paul Stockett             17 Suburban Seahawk     2:08.29    2:06.20  
      28.64   32.16   32.79   32.61                                
 11 David Dimitrov            20 LLSC                 2:06.63    2:06.34  
      28.40   32.49   32.79   32.66                                
 12 Garrett Larson            19 University of Mi     2:07.10    2:06.93  
      28.68   32.19   32.73   33.33                                
 13 Luke Musser               22 Western Kentucky     2:08.57    2:07.00  
      28.85   32.29   32.83   33.03                                
 14 *Rin Isobe                19 University of Mi     2:08.09    2:07.26  
      29.01   32.56   33.48   32.21                                
 15 Jacob Molacek             16 Greater Omaha Aq     2:04.75    2:07.42  
      26.91   31.89   33.93   34.69                                
 16 Edward Mapel              17 Westmont Swim Cl     2:07.93    2:12.17  
      28.48   32.91   35.06   35.72                                
C - Final
 17 Michael Andrew            13 Unattached           2:11.42    2:07.15  
      28.04   31.78   33.70   33.63                                
 18 Matthew Tanchick          17 Golden Comets Sw     2:09.48    2:08.53  
      28.07   32.16   33.61   34.69                                
 19 David Friesch             20 University of Mi     2:11.02    2:09.81  
      28.58   32.82   33.78   34.63                                
 20 Michael Lagieski          17 Fox Valley Wave      2:12.17    2:11.72  
      28.88   33.29   34.47   35.08                                
 21 John Mattern              17 Colorado Stars       2:10.31    2:11.80  
      28.43   33.20   34.97   35.20                                
 22 *Vladislav Blazhievskiy   15 Greater Nebraska     2:12.87    2:13.24  
      29.63   33.86   34.52   35.23                                
 23 Brennan Balogh            15 Lincoln Select S     2:12.66    2:15.93  
      29.83   34.56   35.54   36.00                                
D - Final
 25 Matthew Anderson          16 Iowa Flyers Swim     2:13.86    2:10.28  
      29.08   33.81   34.62   32.77                                
 26 Alec Kandt                17 South East Metro     2:13.19    2:10.65  
      29.74   33.61   34.19   33.11                                
 27 Ross Rybakowicz           16 Waukesha Express     2:14.21    2:10.83  
      29.27   33.38   34.05   34.13                                
 28 Chris Wills               15 Badger Aquatics      2:13.13    2:13.41  
      29.98   34.11   34.70   34.62                                
 29 Justin Winnett            16 Central Iowa Aqu     2:14.11    2:14.12  
      29.83   34.30   35.30   34.69                                
 30 Dan Gilbertson            18 Fox Valley Wave      2:14.16    2:14.58  
      29.45   34.67   35.85   34.61                                
 31 Nicholas Birney           15 Colorado Stars       2:14.42    2:15.74  
      30.11   34.14   36.20   35.29                                
 -- Rei Isobe                 17 RallySport Aquat     2:13.33         DQ  
      29.68   33.36   34.30   34.90                                
A - Final
 -- Scott Weltz               25 UC Davis             2:04.30         DQ  
      27.64   30.94   31.05   31.21                                
 -- Joshua Hall               21 University of Mi     2:03.06         DQ  
      27.13   30.77   30.61   31.33                                
C - Final
 -- Jackson Lindell           17 Edina Swim Club      2:12.34         DQ  
      29.20   33.38   34.65   34.76                                
 
Event 21  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                                7:15.93  
     1) Tori Simenec 20                 2) *Jessica Plant 19              
     3) Lauren Weis 21                  4) Kiera Janzen 19                
       25.07    51.78  1:19.28  1:47.39    16.64    52.96  1:20.70  1:48.50
       25.59    53.55  1:21.77  1:50.06    25.25    53.56  1:22.27  1:49.98
  2 University of Minnesota  'B'                                7:22.21  
     1) Lauren Votava 19                2) Erin Caflisch 21               
     3) Tess Behrens 20                 4) Blake Zeiger 19                
       25.51    53.34  1:22.06  1:51.13    16.91    52.99  1:21.02  1:48.77
       15.49    53.32  1:21.85  1:50.05    24.80    53.27  1:22.59  1:52.26
  3 Colorado Stars  'A'                                         7:27.20  
     1) Lindsay Painton 14              2) Melissa Franklin 17            
     3) Madison Dirks 16                4) Colleen Wixted 17              
       26.38    55.52  1:24.76  1:54.03    23.83    50.61  1:17.42  1:44.22
       25.88    55.58  1:25.47  1:54.99    26.42    55.12  1:24.60  1:53.96
  4 The Fish  'A'                                               7:49.39  
     1) Allison Goldblatt 14            2) Megan Murphy 16                
     3) Michelle Owens 13               4) Isabella Rongione 13           
       27.03    56.90  1:27.27  1:57.29    27.08    57.85  1:29.48  2:00.73
       27.09    57.22  1:27.74  1:57.64    26.06    55.00  1:24.77  1:53.73
  5 Greater Nebraska Swim Team  'A'                             7:50.75  
     1) Aimee Fischer 16                2) Emma Vertin 14                 
     3) Taylor Sieperda 16              4) Dannie Dilsaver 13             
       26.81    56.43  1:26.86  1:56.87    16.26    57.86  1:28.97  1:59.70
       25.65    55.91  1:28.00  2:00.16    26.12    55.01  1:24.87  1:54.02
  6 Lincoln Select Swimming  'A'                                8:03.55  
     1) Olivia Appleget 15              2) Olivia Calegan 13              
     3) Sophia Nelson 17                4) Jessica Storer 15              
       27.30    57.26  1:28.88  1:59.93    26.64    57.66  1:30.23  2:02.16
       28.19    59.41  1:31.19  2:01.95    26.50    56.55  1:27.99  1:59.51
 
Event 22  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                                6:43.29  
     1) Kyler Van Swol 21               2) Benjamin Bravence 19           
     3) Logan Redondo 18                4) *Hrvoje Capan 21               
       22.75    48.03  1:13.52  1:39.50    22.88    48.21  1:13.75  1:39.91
       23.73    49.76  1:16.25  1:42.52    22.43    47.79  1:14.50  1:41.36
  2 University of Minnesota  'B'                                6:48.51  
     1) Sean Nesheim 21                 2) Daniel Brebrick 20             
     3) Andrew Johnson 21               4) Clayton Smith 19               
       23.38    48.85  1:14.80  1:40.38    16.05    48.48  1:14.79  1:41.76
       23.58    49.56  1:15.96  1:43.07    24.08    50.35  1:17.20  1:43.30
  3 Elite  'A'                                                  7:01.45  
     1) Gaël Chaubet 17                 2) Etienne Paquin-Foisy 15        
     3) Jean-Daniel Vallières 17        4) Loïc Chaubet 19                
       24.46    50.60  1:16.85  1:42.27    24.74    51.30  1:19.07  1:46.94
       24.09    50.82  1:18.31  1:45.78    24.39    50.91  1:18.60  1:46.46
  4 Minnetonka Swim Club  'A'                                   7:03.56  
     1) Ryan Current 15                 2) Bryce Boston 17                
     3) John Seylar 18                  4) Noah Busch 17                  
       24.16    50.94  1:17.87  1:45.74    23.83    50.51  1:18.58  1:46.44
       24.20    51.51  1:19.87  1:47.73    23.43    49.53  1:16.70  1:43.65
  5 Westmont Swim Club  'A'                                     7:11.81  
     1) Connor Schroyer 18              2) William Leach 17               
     3) Zachary Tieke 16                4) Ryan O'Malley 17               
       24.03    51.08  1:19.05  1:47.85    23.99    50.81  1:18.59  1:47.05
       23.22    50.36  1:18.66  1:47.06    24.07    51.21  1:20.43  1:49.85
  6 Colorado Stars  'A'                                         7:13.30  
     1) Nicholas Birney 15              2) John Mattern 17                
     3) Jackson Strobel 16              4) Austin Phillips 16             
       25.55    54.02  1:23.81  1:54.12    22.84    49.11  1:17.38  1:45.71
       23.77    51.78  1:20.47  1:48.99    23.33    49.88  1:17.15  1:44.48
  7 Westmont Swim Club  'B'                                     7:34.23  
     1) Mark Smith 18                   2) Lucas O'Bryan 16               
     3) Craig Smith 15                  4) Edward Mapel 17                
       24.57    52.49  1:22.48  1:52.21    25.09    54.73  1:25.18  1:55.31
       25.13    54.09  1:24.31  1:54.32    23.29    51.79  1:22.18  1:52.39