Recap

Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/9/2012 08:30 PM
        2012 MN TWIN - Minneapolis Grand Prix - 11/9/2012 to 11/11/2012        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin, Melissa         17 Colorado Stars-CO    1:44.83    1:42.28  
  2 Knutson, Dagny            20 A.S.K. Swim-ND       1:47.37    1:46.70  
  3 Sutton, Chloe             20 Mission Viejo Na-CA  1:47.66    1:47.20  
  4 Plant, Jessica            19 University of Mi-MN  1:49.00    1:47.90  
  5 Steenvoorden, Ashley      22 Minnesota Aquati-MN  1:49.46    1:48.20  
  6 Janzen, Kiera             19 University of Mi-MN  1:49.41    1:48.67  
  7 Mann, Rebecca             14 Clearwater Aquat-FL  1:49.40    1:49.28  
  8 Weis, Lauren              21 University of Mi-MN  1:49.42    1:49.98  
B - Final
  9 McLaughlin, Kathryn       15 Mission Viejo Na-CA  1:51.88    1:48.73  
 10 McHugh, Cameron           16 Katy Aquatic Tea-GU  1:51.42    1:48.96  
 11 Pinto, Andreina           21 Gator Swim Club-FL   1:51.09    1:49.12  
 12 Lorentzen, Brooke         17 Mission Viejo Na-CA  1:52.85    1:51.19  
 13 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          1:51.88    1:51.25  
 14 Thompson, Meagan          17 Mansfield Aquati-NT  1:51.94    1:52.22  
 15 Votava, Lauren            19 University of Mi-MN  1:49.52    1:52.59  
 16 Spadoni, Marina           18 University of Mi-MN  1:52.70    1:53.26  
C - Final
 17 Lynch, Mckenna            16 Central Iowa Aqu-IA  1:53.05    1:51.43  
 18 Pietila, Haley            19 University of Mi-MN  1:53.19    1:51.87  
 19 Dirks, Madison            16 Colorado Stars-CO    1:54.20    1:52.67  
 20 Nelson, Destiny           15 Frisco Aquatics-NT   1:54.09    1:53.64  
 21 Wixted, Colleen           17 Colorado Stars-CO    1:54.38    1:53.76  
 22 Painton, Lindsay          14 Colorado Stars-CO    1:54.36    1:53.96  
 23 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  1:53.42    1:54.77  
 24 Dilsaver, Dannie          13 Greater Nebraska-MW  1:54.48    1:55.22  
D - Final
 25 Anton, Katharine          19 University of Mi-MN  1:54.95    1:53.81  
 26 Pinto, Yanel              23 Gator Swim Club-FL   1:55.93    1:54.51  
 27 Storer, Jessica           15 Lincoln Select S-MW  1:55.92    1:54.88  
 28 Donlin, Riley             14 Aquajets Swim Te-MN  1:55.65    1:55.10  
 28 Waddell, Tevyn            14 Mitchell Aquatic-SD  1:55.13    1:55.10  
 30 Basile, Andrea            14 Waukesha Express-WI  1:54.76    1:55.28  
 31 Radecke, Monica           21 University of Mi-MN  1:55.25    1:55.65  
 32 Marsh, Amelia             20 University of Mi-MN  1:55.63    1:55.73  
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lochte, Ryan              28 Una Gsc-FL           1:37.67    1:35.15  
  2 Glaesner, Mads            24 Trojan Swim Club-CA  1:37.37    1:35.69  
  3 Bollier, Robert           23 Unattached-PC        1:38.80    1:37.86  
  4 Heil, Scott               20 Unattached-NJ        1:39.78    1:38.68  
  5 Egan, Liam                16 Crimson Aquatics-NE  1:39.97    1:39.70  
  6 Marsh, Jonathan           16 Verona Aquatic C-WI  1:40.38    1:39.98  
  7 Lucas, Noah               17 Edina Swim Club-MN   1:41.04    1:40.48  
  8 Capan, Hrvoje             21 University of Mi-MN  1:41.03    1:42.09  
B - Final
  9 Loria, Cory               18 Mansfield Aquati-NT  1:41.23    1:40.44  
 10 Bravence, Benjamin        19 University of Mi-MN  1:42.13    1:40.62  
 11 Vyatchanin, Arkady        28 Gator Swim Club-FL   1:42.40    1:40.75  
 12 Brebrick, Daniel          20 University of Mi-MN  1:41.68    1:40.98  
 13 Redondo, Logan            18 University of Mi-MN  1:41.72    1:41.59  
 13 Burns, Janardana          17 Mission Viejo Na-CA  1:42.35    1:41.59  
 15 Huft, Erick               17 Edina Swim Club-MN   1:42.73    1:41.75  
 16 Chaubet, Gaël             17 ELITE                1:42.81    1:42.01  
C - Final
 17 Samuels, Felix            19 University of Mi-MN  1:43.40    1:41.87  
 18 Smith, Clayton            19 University of Mi-MN  1:43.09    1:42.18  
 19 Newenhouse, Carl          19 University of Mi-MN  1:43.50    1:42.43  
 20 Seal, Brayden             16 Frisco Aquatics-NT   1:43.69    1:42.54  
 21 Busch, Noah               17 Minnetonka Swim-MN   1:42.92    1:43.45  
 22 Marlow, Garin             19 University of Mi-MN  1:43.51    1:43.74  
 23 Miksch, Ryan              19 University of Mi-MN  1:43.05    1:43.83  
 24 Marsh, Adam               17 Spartan Swim Clu-MI  1:43.13    1:44.00  
D - Final
 25 Johnson, Andrew           21 University of Mi-MN  1:43.76    1:42.81  
 26 Phillips, Austin          16 Colorado Stars-CO    1:44.23    1:43.58  
 27 Williamson, Jeffrey       17 Golden Comets Sw-NI  1:45.22    1:43.75  
 28 Norman, Nicholas          15 Mission Viejo Na-CA  1:44.30    1:44.09  
 29 Heron, David              17 Mission Viejo Na-CA  1:45.27    1:45.28  
 30 Alef, Grant               19 University of Mi-MN  1:44.66    1:45.87  
 31 Dawson, Christopher       16 Denver Swim Acad-CO  1:44.42    1:46.40  
 32 Toomey, Derek             21 University of Mi-MN  1:43.86    1:47.68  
 
Event 3  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wanland, Ashley           22 Unattached-WI        1:01.83      59.96  
  2 Tyler, Jillian            24 CAN                  1:01.96    1:00.32  
  3 Smith, Kierra             18 University of Mi-MN  1:03.13    1:00.43  
  4 Spencer, Haley            21 University of Mi-MN  1:03.43    1:02.78  
  5 Greenberg, Lauren         21 University of Mi-MN  1:03.91    1:03.06  
  6 Nelson, Destiny           15 Frisco Aquatics-NT   1:05.26    1:04.68  
  7 Pales, Ashley             13 Lincoln Select S-MW  1:04.55    1:04.76  
  8 Weigand, Caroline         16 Swac Swim Team-IN    1:03.79    1:04.96  
B - Final
  9 Jackson, Emma             21 University of Mi-MN  1:05.58    1:05.05  
 10 Calegan, Olivia           13 Lincoln Select S-MW  1:06.11    1:05.18  
 11 Kowalsky, Annelise        17 Minnetonka Swim-MN   1:05.30    1:05.31  
 12 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  1:06.08    1:05.94  
 13 Dilsaver, Dannie          13 Greater Nebraska-MW  1:06.11    1:06.14  
 14 Richer, Emma              17 The Fish-PV          1:06.31    1:06.60  
 15 Wood, Lianna              12 St Croix Swim Cl-MN  1:06.48    1:06.84  
 16 Hickey, Katherine         17 Minnetonka Swim-MN   1:07.23    1:07.51  
C - Final
 17 Hinkle, Mickayla          16 St Croix Swim Cl-MN  1:07.24    1:06.60  
 18 Miksch, Laura             16 Greater Omaha Aq-MW  1:08.50    1:07.33  
 19 Renehan, Marielle         17 Denver Swim Acad-CO  1:08.12    1:08.09  
 20 Georgen, Jill             17 Fox Valley Wave-WI   1:08.48    1:08.31  
 21 Nelson, Sophia            17 Lincoln Select S-MW  1:07.33    1:08.32  
 22 Stockett, Gabriella       14 Unattached-MA        1:08.29    1:08.33  
 23 Thompson, Lauren          14 Mansfield Aquati-NT  1:08.33    1:08.64  
 24 McElfresh, Erin           17 Lansing Cats-NI      1:08.15    1:09.50  
D - Final
 25 Bump, Anna                18 Central Iowa Aqu-IA  1:08.92    1:06.31  
 26 Busack, Heidi             20 University of Mi-MN  1:08.57    1:06.68  
 27 Kochevar, Abigail         14 Colorado Stars-CO    1:09.42    1:07.38  
 28 Lancey, Ashley            17 Phoenix Swim Tea-MN  1:08.67    1:07.98  
 29 Theil, Caroline           13 Greater Nebraska-MW  1:09.51    1:08.72  
 30 Hepler, Kristen           14 Katy Aquatic Tea-GU  1:10.68    1:09.36  
 31 Bartel, Olivia            16 Fox Valley Wave-WI   1:10.52    1:11.21  
 32 Naughton, Madeline        17 Westmont Swim Cl-IL  1:10.50    1:11.32  
 
Event 4  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alexandrov, Mihail        27 Trojan Swim Club-CA    54.00      52.80  
  2 Almeida, Carlos           24 Cardinal Aquatic-KY    54.27      52.94  
  3 Weltz, Scott              25 UC Davis-CA            55.98      53.74  
  4 Anderson, Jared           22 University of Mi-MN    55.69      54.21  
  5 Hall, Joshua              21 University of Mi-MN    55.61      55.07  
  6 Westby, Nelson            25 SwimMAC Carolina-NC    55.12      55.34  
  7 Cartwright, Max           19 University of Mi-MN    56.24      56.20  
  8 Stone, Jonathan           18 Wausau Tide-WI         56.33      57.08  
B - Final
  9 McHugh, Conner            17 Unattached-WI          56.85      55.76  
 10 Molacek, Jacob            16 Greater Omaha Aq-MW    56.60      55.97  
 11 Hesen, Benedict           26 Pacesetter Aquat-IN    56.73      56.59  
 12 Musser, Luke              22 Western Kentucky-KY    57.44      57.78  
 13 Jacobson, Brian           38 Twin Cities Swim-MN    57.56      57.82  
 14 Andrew, Michael           13 Unattached-MV          58.15      58.14  
 15 Plummer, David            27 Minnetonka Swim-MN     58.17      58.33  
 16 Mapel, Edward             17 Westmont Swim Cl-IL    57.85      58.69  
C - Final
 17 Strobel, Jackson          16 Colorado Stars-CO      58.29      58.40  
 18 Kandt, Alec               17 South East Metro-MN    59.04      58.61  
 19 Tanchick, Matthew         17 Golden Comets Sw-NI    58.69      58.67  
 20 Mattern, John             17 Colorado Stars-CO      58.91      58.73  
 21 Sinkler, Nolan            22 Minnetonka Swim-MN     59.42      58.76  
 22 Dimitrov, David           20 LLSC                   59.47      59.29  
 23 Foster, Mitchell          18 Aquajets Swim Te-MN    58.99      59.43  
 24 Stockett, Paul            17 Suburban Seahawk-MA    59.41      59.56  
D - Final
 25 Lagieski, Michael         17 Fox Valley Wave-WI     59.48      58.93  
 26 Gravel, Jerry             17 Coastal Maine Aq-ME    59.92      59.41  
 27 Gilbertson, Dan           18 Fox Valley Wave-WI   1:00.24      59.54  
 28 Isobe, Rin                19 University of Mi-MN  1:00.25      59.58  
 29 Friesch, David            20 University of Mi-MN  1:00.05      59.59  
 30 Winnett, Justin           16 Central Iowa Aqu-IA  1:00.19      59.75  
 31 Larson, Garrett           19 University of Mi-MN  1:00.34    1:00.30  
 32 Rybakowicz, Ross          16 Waukesha Express-WI  1:00.02    1:00.54  
 
Event 5  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Donahue, Claire           23 Western Kentucky-KY    53.19      52.71  
  2 McLaughlin, Kathryn       15 Mission Viejo Na-CA    54.49      54.31  
  3 Weiland, Rebecca          19 University of Mi-MN    54.78      54.33  
  4 Simenec, Tori             20 University of Mi-MN    55.20      54.69  
  5 Knutson, Dagny            20 A.S.K. Swim-ND         55.36      55.09  
  6 Harvey, Colby             16 Coastal Maine Aq-ME    56.04      55.73  
  7 McElfresh, Erin           17 Lansing Cats-NI        56.06      56.12  
  8 Colton, Annalise          21 University of Mi-MN    55.96      56.32  
B - Final
  9 Zeiger, Blake             19 University of Mi-MN    56.58      53.99  
 10 Hinkle, Mickayla          16 St Croix Swim Cl-MN    56.33      55.44  
 11 Burnham, Madeline         16 Unattached-IA          56.65      56.37  
 12 Ste. Marie, Devin         19 University of Mi-MN    56.09      56.69  
 13 Votava, Lauren            19 University of Mi-MN    57.61      57.20  
 14 Herrild, Natalie          22 University of Mi-MN    57.21      57.38  
 15 Zima, Lauren              19 University of Mi-MN    57.50      57.97  
 16 Dirks, Madison            16 Colorado Stars-CO      57.11      57.98  
C - Final
 17 Lynch, Mckenna            16 Central Iowa Aqu-IA    57.77      56.79  
 18 Wixted, Colleen           17 Colorado Stars-CO      57.83      57.51  
 19 Portela, Chloe            19 University of Mi-MN    57.93      57.63  
 20 Painton, Lindsay          14 Colorado Stars-CO      57.91      57.81  
 21 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV            57.98      57.94  
 22 Clarke, Christie          19 University of Mi-MN    57.80      58.04  
 23 Pressey, Bailey           17 Swac Swim Team-IN      57.63      58.13  
 24 Cook, Reagan              16 Swac Swim Team-IN      57.89      58.73  
D - Final
 25 Lanker, Delaney           17 Colorado Stars-CO      58.01      57.99  
 26 Appleget, Olivia          15 Lincoln Select S-MW    58.92      58.02  
 27 Hermann, Kendall          13 Lincoln Way Swim-IL    58.40      58.14  
 28 Goldblatt, Allison        14 The Fish-PV            58.03      58.40  
 29 Breslin, Kaylie           14 Denver Swim Acad-CO    58.11      58.50  
 30 Howenstein, Jenna         20 University of Mi-MN    59.35      58.61  
 31 Dahlquist, Karissa        18 Denver Swim Acad-CO    58.33      58.76  
 32 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV            58.21      59.10  
 
Event 6  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lochte, Ryan              28 Una Gsc-FL             48.08      46.73  
  2 Van Swol, Kyler           21 University of Mi-MN    48.56      47.66  
  3 Bollier, Robert           23 Unattached-PC          48.40      47.74  
  4 Boggio, Schuyler          22 Unattached-MN          49.47      49.35  
  5 Oliveira, Pedro           24 Cardinal Aquatic-KY    50.14      49.38  
  6 Whitaker, Sandy           21 University of Mi-MN    49.97      50.06  
  7 Hesen, Benedict           26 Pacesetter Aquat-IN    50.08      50.65  
  8 Chaubet, Gaël             17 ELITE                  50.39      50.78  
B - Final
  9 Formosa, Lawrence         22 University of Mi-MN    50.45      50.25  
 10 Foster, Mitchell          18 Aquajets Swim Te-MN    50.73      50.39  
 11 Vyatchanin, Arkady        28 Gator Swim Club-FL     50.66      50.69  
 12 Johnson, Andrew           21 University of Mi-MN    50.63      50.78  
 13 Stuart, Hennessey         17 Una Dsa-CO             50.47      50.84  
 14 Dear, Adam                17 Coastal Aquatic-SC     51.07      51.10  
 15 Andrew, Michael           13 Unattached-MV          51.13      51.16  
 16 Bjoerk, Viktor            20 Una Minn-MN            51.09      51.36  
C - Final
 17 Molacek, Jacob            16 Greater Omaha Aq-MW    51.56      50.22  
 18 Boston, Bryce             17 Minnetonka Swim-MN     51.33      50.56  
 19 Johnson, Christopher      19 University of Mi-MN    51.63      51.72  
 20 Balogh, Brennan           15 Lincoln Select S-MW    52.03      52.00  
 21 Busch, Noah               17 Minnetonka Swim-MN     51.92      52.29  
 22 Swain, Alexander          17 Waukesha Express-WI    51.87      52.30  
 23 Wagner, Mitchell          18 University of Mi-MN    52.26      53.01  
 24 Williamson, Jeffrey       17 Golden Comets Sw-NI    52.08      53.04  
D - Final
 25 Carbone, Joseph           15 Unattached-IA          52.36      51.60  
 26 Austin, Jacob             18 Unattached-SD          52.27      51.92  
 27 Bateman, Cole             17 Minnetonka Swim-MN     52.66      52.30  
 28 Schulstad, Matthew        17 Alligator Aquati-IL    52.90      52.66  
 29 Leiferman, Raymond        18 University of Mi-MN    52.72      52.87  
 30 Whitaker, Mark            15 Swac Swim Team-IN      52.72      53.08  
 31 Marsh, Adam               17 Spartan Swim Clu-MI    53.06      53.35  
 31 Pearthree, Ben            16 Edina Swim Club-MN     53.01      53.35  
 
Event 7  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mann, Rebecca             14 Clearwater Aquat-FL  4:14.21    4:10.29  
  2 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          4:23.47    4:21.21  
  3 Cook, Reagan              16 Swac Swim Team-IN    4:24.71    4:23.51  
  4 Nelson, Destiny           15 Frisco Aquatics-NT   4:23.49    4:24.25  
  5 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  4:27.37    4:24.82  
  6 Sutton, Chloe             20 Mission Viejo Na-CA  4:24.30    4:25.10  
  7 Weitz, Elizabeth          21 University of Mi-MN  4:25.44    4:26.92  
  8 Dilsaver, Dannie          13 Greater Nebraska-MW  4:27.31    4:27.54  
B - Final
  9 McLaughlin, Kathryn       15 Mission Viejo Na-CA  4:28.24    4:22.54  
 10 Pinto, Andreina           21 Gator Swim Club-FL   4:29.62    4:22.89  
 11 McHugh, Cameron           16 Katy Aquatic Tea-GU  4:30.84    4:22.96  
 12 Szews, Hailey             20 University of Mi-MN  4:30.48    4:26.73  
 13 Harding, Samantha         18 University of Mi-MN  4:29.83    4:29.34  
 14 McElfresh, Erin           17 Lansing Cats-NI      4:29.85    4:31.28  
 15 Lorentzen, Brooke         17 Mission Viejo Na-CA  4:28.81    4:31.39  
 16 Pressey, Bailey           17 Swac Swim Team-IN    4:33.05    4:33.98  
C - Final
 17 Zeiger, Blake             19 University of Mi-MN  4:34.05    4:25.69  
 18 Lynch, Mckenna            16 Central Iowa Aqu-IA  4:33.38    4:33.98  
 19 Harston, Katherine        13 Denver Swim Acad-CO  4:35.72    4:34.02  
 20 Owens, Michelle           13 The Fish-PV          4:35.47    4:36.74  
 21 Frick, Gretchen           16 Ad Astra Area Aq-MV  4:39.72    4:37.31  
 22 Ferris, Adele             15 Lansing Cats-NI      4:36.99    4:38.27  
 23 Calegan, Olivia           13 Lincoln Select S-MW  4:38.78    4:38.67  
 24 Nelson, Sophia            17 Lincoln Select S-MW  4:38.74    4:40.88  
D - Final
 25 Pales, Ashley             13 Lincoln Select S-MW  4:41.75    4:35.93  
 26 Fischer, Aimee            16 Greater Nebraska-MW  4:39.91    4:36.34  
 27 Goldblatt, Allison        14 The Fish-PV          4:40.45    4:37.62  
 28 Theil, Caroline           13 Greater Nebraska-MW  4:40.94    4:38.44  
 29 Lancey, Ashley            17 Phoenix Swim Tea-MN  4:40.33    4:40.96  
 30 Breslin, Kaylie           14 Denver Swim Acad-CO  4:42.88    4:42.82  
 31 Appleget, Olivia          15 Lincoln Select S-MW  4:43.93    4:52.81  
 -- Nguyen, Tiffany           13 Edina Swim Club-MN   4:44.91         DQ  
 
Event 8  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bushman, Luke             22 Una Minn-MN          3:57.26    3:53.93  
  2 Dimitrov, David           20 LLSC                 3:57.87    3:54.24  
  3 Vacek, Austin             18 Katy Aquatic Tea-GU  4:03.26    3:57.65  
  4 Hartbarger, Jason         19 University of Mi-MN  4:02.97    3:59.24  
  5 Cisneros, Alejandro       19 University of Mi-MN  4:03.49    4:03.45  
  6 Nesheim, Sean             21 University of Mi-MN  4:01.30    4:04.67  
  7 Balogh, Brennan           15 Lincoln Select S-MW  4:05.94    4:05.87  
B - Final
  9 Stockett, Paul            17 Suburban Seahawk-MA  4:10.07    4:04.35  
 10 Huft, Erick               17 Edina Swim Club-MN   4:07.03    4:04.48  
 11 Lindell, Jackson          17 Edina Swim Club-MN   4:09.16    4:04.81  
 12 Rybakowicz, Ross          16 Waukesha Express-WI  4:06.16    4:05.22  
 13 Norsten, Gregory          18 University of Mi-MN  4:07.29    4:05.42  
 14 Heron, David              17 Mission Viejo Na-CA  4:06.75    4:05.91  
 15 Dawson, Christopher       16 Denver Swim Acad-CO  4:09.37    4:08.99  
 16 Campbell, Canaan          16 Ad Astra Area Aq-MV  4:11.35    4:11.10  
C - Final
 17 Gorman, Brian             19 University of Mi-MN  4:11.98    4:09.35  
 18 Larson, Johnthomas        13 Edina Swim Club-MN   4:12.46    4:11.48  
 19 Paquin-Foisy, Etienne     15 ELITE                4:15.32    4:11.57  
 20 Larson, Garrett           19 University of Mi-MN  4:15.94    4:13.03  
 21 Duchene, Collin           16 Pleasant Prairie-WI  4:14.27    4:13.09  
 22 Russiello, Ian            15 The Fish-PV          4:11.64    4:13.37  
 23 Blazhievskiy, Vladislav   15 Greater Nebraska-MW  4:14.86    4:13.48  
 24 Anderson, Matthew         16 Iowa Flyers Swim-IA  4:16.84    4:19.54  
D - Final
 25 Langner, Gabriel          16 Black Hawk Area-IA   4:24.86    4:15.42  
 26 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          4:17.32    4:15.68  
 27 Hedman, Matthew           15 Una Edi-MN           4:17.51    4:16.54  
 28 Vallières, Jean-Daniel    17 ELITE                4:19.82    4:17.45  
 29 Rouleau, Michael          16 Una Edi-MN           4:19.36    4:21.16  
 30 Schulstad, Matthew        17 Alligator Aquati-IL  4:19.35    4:21.28  
 31 Morris, Benjamin          13 Lincoln Select S-MW  4:30.72    4:26.34  
 32 Chaubet, Loïc             19 ELITE                4:25.81    4:29.66  
A - Final
 -- Hatanaka, Brandon         19 University of Mi-MN  3:59.06         DQ  
 
Event 9  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                   3:19.47    3:19.99  
     1) Plant, Jessica 19               2) r:0.34 Simenec, Tori 20        
     3) r:0.20 Weiland, Rebecca 19      4) r:0.33 Caflisch, Erin 21       
  2 University of Minnesota-MN  'B'                   3:20.92    3:22.65  
     1) Behrens, Tess 20                2) r:0.22 Votava, Lauren 19       
     3) r:0.17 Spadoni, Marina 18       4) r:0.29 Weis, Lauren 21         
  3 Colorado Stars-CO  'A'                            3:26.00    3:24.55  
     1) Kochevar, Abigail 14            2) r:0.47 Painton, Lindsay 14     
     3) r:0.40 Dirks, Madison 16        4) r:0.45 Franklin, Melissa 17    
  4 Greater Nebraska Swim Team-MW  'A'                     NT    3:39.44  
     1) Fischer, Aimee 16               2) r:0.27 Vertin, Emma 14         
     3) r:0.45 Theil, Caroline 13       4) r:0.50 Dilsaver, Dannie 13     
  5 The Fish-PV  'A'                                  3:46.07    3:39.82  
     1) Goldblatt, Allison 14           2) r:0.54 Richer, Emma 17         
     3) r:0.53 Murphy, Megan 16         4) r:0.53 Owens, Michelle 13      
  6 Lincoln Select Swimming-MW  'A'                   3:42.00    3:39.94  
     1) Appleget, Olivia 15             2) r:0.49 Calegan, Olivia 13      
     3) r:0.41 Ebito, Emma 15           4) r:0.13 Storer, Jessica 15      
  7 Elite  'A'                                        3:54.02    3:53.49  
     1) Harvey, Pascale 17              2) r:0.39 Coughlan, Ophélie 15    
     3) r:0.59 Paquin-Foisy, Elisabeth  4) r:0.40 Thiffault, Andréanne 16 
 
Event 10  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                   2:56.60    2:59.72  
     1) Samuels, Felix 19               2) r:0.14 Capan, Hrvoje 21        
     3) r:0.06 Griggs, Benjamin 21      4) r:0.28 Toomey, Derek 21        
  2 University of Minnesota-MN  'B'                   3:01.80    3:02.86  
     1) Van Swol, Kyler 21              2) r:0.19 Nesheim, Sean 21        
     3) r:0.24 Miksch, Ryan 19          4) r:0.29 Newenhouse, Carl 19     
  3 Minnetonka Swim Club-MN  'A'                      4:00.00    3:06.34  
     1) Busch, Noah 17                  2) r:0.31 Plummer, David 27       
     3) r:0.50 Bateman, Cole 17         4) r:0.41 Boston, Bryce 17        
  4 Westmont Swim Club-IL  'A'                        3:11.99    3:12.23  
     1) O'Malley, Ryan 17               2) r:0.38 Leach, William 17       
     3) r:0.43 Schroyer, Connor 18      4) r:0.44 Tieke, Zachary 16       
  5 Golden Comets Swim Club-NI  'A'                   3:15.00    3:13.52  
     1) Williamson, Jeffrey 17          2) r:0.47 Burgwardt, Frederick 17 
     3) r:0.25 Kirch, Thomas 16         4) r:0.23 Tanchick, Matthew 17    
  6 Elite  'A'                                        3:15.50    3:14.63  
     1) Chaubet, Gaël 17                2) r:0.36 Chaubet, Loïc 19        
     3) r:0.39 Paquin-Foisy, Etienne 15 4) r:0.36 Vallières, Jean-Daniel 1
  7 Colorado Stars-CO  'A'                            3:21.54    3:15.47  
     1) Strobel, Jackson 16             2) r:0.49 Birney, Nicholas 15     
     3) r:0.27 Phillips, Austin 16      4) r:0.49 Mattern, John 17        
  8 South East Metro Sharks Swim C-MN  'A'                 NT    3:15.55  
     1) Tidd, James 15                  2) r:0.43 Kandt, Alec 17          
     3) r:0.32 Rabideaux, Kent 15       4) r:0.47 McPherson, Kevin 15     
  9 Westmont Swim Club-IL  'B'                        3:15.99    3:23.59  
     1) Mapel, Edward 17                2) r:0.30 Smith, Mark 18          
     3) r:0.27 Weibel, Brendan 16       4) r:0.39 Smith, Craig 15         
 -- Minnetonka Swim Club-MN  'B'                      4:01.00        DFS  
     1) Current, Ryan 15                2) r:+0.0 Sinkler, Nolan 22       
     3) r:+0.0 Bielski, Daniel 17       4) r:+0.0 Lau, Corey 13