Recap

Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/26/2012 07:45 PM
                     Minnesota/Wisconsin Dual - 10/26/2012                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    1:41.13   11  
     1) Behrens, Tess A 20              2) r:0.36 Spencer, Haley 21       
     3) r:0.30 Weiland, Becca 19        4) r:0.12 Caflisch, Erin 21       
              13.05    25.70    13.10    28.32    11.05    24.40    10.87    22.71
  2 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                 NT    1:43.34    4  
     1) Martin, Ruby R 21               2) r:0.35 Meinholz, Anna          
     3) r:0.51 Palm, Rebecka 22         4) r:0.21 Martin, Ivy 19          
              13.28    26.27    13.72    29.67    11.56    24.70    10.84    22.70
  3 University of Minnesota-MN  'B'                        NT    1:44.96    2  
     1) Pietila, Haley M 19             2) r:0.38 Smith, Kierra 18        
     3) r:0.38 Simenec, Tori 20         4) r:0.34 Zeiger, Blake 19        
              13.76    27.12    13.42    29.04    11.87    25.19    11.24    23.61
  4 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                 NT    1:46.49  
     1) Ross, Hannah M 22               2) r:0.18 Gralow, Paulina 21      
     3) r:0.21 Miller, Laura 21         4) r:0.13 Van Hout, Aja 19        
              13.56    27.14    13.65    30.42    11.47    25.57    11.11    23.36
  5 University of Minnesota-MN  'C'                        NT   x1:46.82  
     1) Anton, Katie P 19               2) r:0.31 Greenberg, Lauren 21    
     3) r:0.22 Herrild, Natalie 22      4) r:0.19 Radecke, Monica 21      
              13.69    27.64    13.02    29.02    11.59    26.18    11.27    23.98
  6 University of Minnesota-MN  'D'                        NT   x1:49.24  
     1) Spadoni, Marina K 18            2) r:0.16 Busack, Heidi 20        
     3) r:0.39 Portela, Chloe 19        4) r:0.28 Zima, Lauren 19         
              13.93    27.38    13.68    30.29    12.02    26.47    12.08    25.10
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    1:30.59   11  
     1) Hartbarger, Andrew A 19         2) r:0.27 Anderson, Jared 22      
     3) r:0.40 Van Swol, Kyler 21       4) r:0.38 Toomey, Derek 20        
     r:+5.70  12.04    23.98    11.18    24.68             21.77     9.82    20.16
  2 University of Minnesota-MN  'B'                        NT    1:31.93    4  
     1) Rafter, Jim J 19                2) r:0.24 Cartwright, Max 19      
     3) r:0.17 Whitaker, Sandy 21       4) r:0.17 Griggs, Ben 21          
              11.80    24.13    11.70    25.44     9.82    21.95     9.85    20.41
  3 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                 NT    1:32.39    2  
     1) Byrd, Austin                    2) r:0.32 Weiss, Michael 21       
     3) r:0.40 Lester, Dan 21           4) r:0.16 Hicks, Tyler 18         
     r:+7.09  11.84    23.59    11.60    25.49    10.10    22.15    10.22    21.16
  4 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                 NT    1:35.24  
     1) O'Donnell, Ryan                 2) r:0.20 Bushman, John           
     3) r:0.42 Guttmann, Marcus 22      4) r:0.28 Mulchrone, Garrett 22   
     r:+7.88  11.84    23.78    12.17    26.77    10.77    23.39    10.09    21.30
  5 University of Minnesota-MN  'C'                        NT   x1:35.70  
     1) Johnson, Christopher D 19       2) r:0.33 Norsten, Gregory 18     
     3) r:0.13 Hatanaka, Brandon 19     4) r:0.19 Samuels, Felix 19       
              11.89    24.17    12.46    27.99    10.31    23.05     9.80    20.49
  6 University of Minnesota-MN  'D'                        NT   x1:36.83  
     1) Wilt, Andre C 19                2) r:0.23 Friesch, Dj 20          
     3) r:0.40 Leiferman, Rj 18         4) r:0.11 Miksch, Ryan 19         
              12.39    24.85    12.29    27.14    10.69    23.64     9.99    21.20
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janzen, Kiera A           19 Minnesota-MN              NT    9:51.88    9  
     r:+0.82  12.76   13.92   29.38   29.74   29.61   29.94   29.75   29.90
      29.79   30.11   30.21   29.20   30.01   30.11   29.97   30.20
      29.46   30.43   29.75   29.49   28.15                        
  2 Holtzen, Jenny M          18 Wisconsin-WI              NT   10:02.92    4  
     r:+0.76  13.52   14.51   29.74   30.12   30.15   30.36   30.32   30.24
      30.35   30.28   30.38   30.27   30.19   30.04   30.13   30.21
      30.29   30.38   30.60   30.73   30.11                        
  3 Harding, Sam K            18 Minnesota-MN              NT   10:07.34    3  
     r:+0.77  13.56   14.78   29.93   30.43   30.24   30.48   30.06   30.57
      30.22   30.28   30.44   30.04   30.35   30.34   30.54   30.75
      30.90   30.81   31.07   30.98   30.57                        
  4 Konetzke, Colleen            Wisconsin-WI              NT   10:11.08    2  
     r:+0.81  13.14   14.90   29.86   30.16   30.35   30.58   30.66   30.88
      30.88   31.00   30.73   30.72   31.23   31.27   30.78   31.00
      30.94   30.82   30.79   30.63   29.76                        
  5 Stitski, Monika J         23 Wisconsin-WI              NT   10:12.70    1  
     r:+0.82  13.51   14.63   29.88   30.66   30.69   30.83   30.92   30.92
      31.03   30.89   31.00   31.05   31.04   30.82   30.91   30.89
      30.88   30.77   30.62   30.76   30.00                        
  6 Palm, Caroline E          20 Wisconsin-WI              NT  x10:18.90  
     r:+0.77  13.46   15.26   30.89   31.36   31.25   31.22   31.05   31.04
      31.12   31.43   31.24   31.28   31.23   31.15   31.13   31.10
      31.00   30.95   30.85   30.77   30.12                        
  7 Brandon, Loren E          21 Minnesota-MN              NT   10:21.99  
     r:+0.83  13.64   15.19   31.12   31.36   31.19   31.19   31.14   31.17
      31.05   31.02   31.18   31.24   31.19   31.33   31.27   31.41
      31.43   31.36   31.32   31.32   30.87                        
  8 Szews, Hailey F           20 Minnesota-MN              NT  x10:23.51  
     r:+0.79  13.27   15.23   30.82   30.94   31.25   31.12   31.30   31.07
      31.32   31.40   31.53   31.75   31.60   31.35   31.49   31.42
      31.64   31.49   31.59   31.18   30.75                        
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, CJ J               19 Minnesota-MN              NT    9:10.98    9  
     r:+0.77  25.75   27.70   28.00   27.92   27.82   27.96   27.85   27.72
      27.59   27.68   27.66   27.55   27.41   27.69   27.53   27.71
      27.60   27.55   27.59   26.70                                
  2 Nesheim, Sean J           21 Minnesota-MN              NT    9:23.39    4  
     r:+0.66  25.73   28.39   28.55   28.54   28.48   28.32   28.55   28.55
      28.43   28.65   28.32   28.36   28.12   28.17   28.30   28.74
      28.24   28.11   27.93   26.91                                
  3 Anderson, Josh D          18 Wisconsin-WI              NT    9:29.73    3  
     r:+0.84  26.12   28.33   28.56   28.84   28.51   28.62   28.68   28.64
      28.63   28.66   28.73   28.76   29.02   29.11   28.85   29.22
      28.94   28.88   28.35   26.28                                
  4 Redondo, Logan S          18 Minnesota-MN              NT    9:29.86    2  
     r:+0.72  26.64   27.98   28.12   28.25   28.39   28.35   28.46   28.80
      28.63   28.94   29.17   29.42   29.35   29.30   29.34   29.29
      28.96   28.38   28.06   26.03                                
  5 Marlow, Garin J           19 Minnesota-MN              NT   x9:30.95  
     r:+0.75  26.65   29.05   28.81   29.30   29.05   29.02   28.98   29.27
      28.94   28.83   28.69   28.79   29.20   28.67   28.68   28.45
      28.40   28.10   27.94   26.13                                
  6 Nielsen, Andrew G         19 Wisconsin-WI              NT    9:41.99    1  
     r:+0.72  26.03   28.47   28.76   29.12   29.50   28.95   29.21   29.26
      29.19   29.54   29.13   29.35   29.31   29.71   29.91   29.61
      29.71   29.41   29.32   28.50                                
  7 Cox, Austin T             21 Wisconsin-WI              NT    9:43.34  
     r:+0.71  26.34   29.05   28.77   29.28   29.50   29.51   29.34   29.38
      29.61   29.30   29.25   29.49   29.46   29.33   29.38   29.45
      29.41   29.61   29.22   28.66                                
  8 Thompson, TJ                 Wisconsin-WI              NT   x9:53.65  
     r:+0.79  26.73   28.96   28.77   29.06   29.44   29.50   29.51   29.59
      29.78   30.09   30.05   29.86   30.15   30.47   30.58   30.48
      30.30   30.33   30.57   29.43                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plant, Jessica M          19 Minnesota-MN              NT    1:48.59    9  
     r:+0.74  25.77   27.04   27.74   28.04                                
  2 Weis, Lauren C            21 Minnesota-MN              NT    1:48.91    4  
     r:+0.71  25.94   27.67   27.66   27.64                                
  3 Votava, Lauren E          18 Minnesota-MN              NT    1:50.11    3  
     r:+0.86  26.13   27.89   28.20   27.89                                
  4 Miller, Laura M           21 Wisconsin-WI              NT    1:50.77    2  
     r:+0.75  25.99   27.85   28.29   28.64                                
  5 Van Hout, Aja R           19 Wisconsin-WI              NT    1:52.39    1  
     r:+0.77  26.37   27.84   29.09   29.09                                
  6 Loper, Ally L             19 Wisconsin-WI              NT    1:54.36  
     r:+0.86  27.17   28.95   29.25   28.99                                
  7 Marsh, Amelia L           20 Minnesota-MN              NT   x1:54.57  
     r:+0.84  26.63   29.04   29.41   29.49                                
  8 Meinholz, Elle M          21 Wisconsin-WI              NT   x1:56.18  
     r:+0.85  26.44   28.81   30.23   30.70                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Michael T          21 Wisconsin-WI              NT    1:39.09    9  
     r:+0.79  23.57   24.88   25.20   25.44                                
  2 Bravence, Ben A           19 Minnesota-MN              NT    1:39.80    4  
     r:+0.87  23.71   25.22   25.46   25.41                                
  3 Brebrick, Daniel R        20 Minnesota-MN              NT    1:41.75    3  
     r:+0.72  24.05   25.87   25.97   25.86                                
  4 Capan, Hrvoje             21 Minnesota-MN              NT    1:42.11    2  
     r:+0.76  23.71   26.20   25.75   26.45                                
  5 Newenhouse, Carl P        19 Minnesota-MN              NT   x1:42.97  
     r:+0.85  24.49   26.19   26.37   25.92                                
  6 O'Donnell, Brandon P      21 Wisconsin-WI              NT    1:43.85    1  
     r:+0.70  24.22   25.85   26.38   27.40                                
  7 Hines, Tyler E            20 Wisconsin-WI              NT    1:44.18  
     r:+0.69  24.17   26.12   26.81   27.08                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Tess A           20 Minnesota-MN              NT      55.03    9  
              27.01   28.02                                                
  2 Ross, Hannah M            22 Wisconsin-WI              NT      56.98    4  
              28.00   28.98                                                
  3 Martin, Ruby R            21 Wisconsin-WI              NT      57.12    3  
     r:+5.85  27.68   29.44                                                
  4 Pietila, Haley M          19 Minnesota-MN              NT      57.40    2  
              28.13   29.27                                                
  5 Anton, Katie P            19 Minnesota-MN              NT      57.87    1  
              28.54   29.33                                                
  6 Spadoni, Marina K         18 Minnesota-MN              NT     x58.83  
              28.73   30.10                                                
  7 Delaney, Katie M          20 Wisconsin-WI              NT    1:00.98  
              29.94   31.04                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartbarger, Andrew A      19 Minnesota-MN              NT      50.62    9  
              12.25   12.46   13.25   12.66                                
  2 Johnson, Christopher D    19 Minnesota-MN              NT      51.23    4  
              12.32   12.77   13.43   12.71                                
  3 O'Donnell, Ryan              Wisconsin-WI              NT      51.31    3  
              12.20   12.80   13.36   12.95                                
  4 Byrd, Austin                 Wisconsin-WI              NT      51.50    2  
              12.14   12.97   13.60   12.79                                
  5 Mulchrone, Garrett M      22 Wisconsin-WI              NT      51.88    1  
              12.23   13.08   13.39   13.18                                
  6 Alef, Grant T             19 Minnesota-MN              NT      52.14  
              12.41   13.04   13.40   13.29                                
  7 Rafter, Jim J             19 Minnesota-MN              NT     x52.83  
              12.32   13.39   13.64   13.48                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Haley J          21 Minnesota-MN              NT    1:02.38    9  
     r:+0.86  14.11   15.76   16.39   16.12                                
  2 Smith, Kierra             18 Minnesota-MN              NT    1:02.89    4  
     r:+0.87  13.95   15.95   16.80   16.19                                
  3 Gralow, Paulina E         21 Wisconsin-WI              NT    1:05.02    3  
     r:+0.76  14.52   16.57   16.85   17.08                                
  4 Jackson, Emma R           21 Minnesota-MN              NT    1:05.11    2  
     r:+0.83  13.98   16.83   16.67   17.63                                
  5 Weitz, Elizabeth A        21 Minnesota-MN              NT   x1:05.32  
     r:+0.79  14.43   16.49   17.05   17.35                                
  6 Haney, Jennah L           20 Wisconsin-WI              NT    1:05.82    1  
     r:+0.73  14.21   17.37   16.83   17.41                                
  7 Meinholz, Anna               Wisconsin-WI              NT    1:06.17  
     r:+0.81  14.61   16.75   17.44   17.37                                
  8 Schwabe, Emily               Wisconsin-WI              NT   x1:06.40  
     r:+0.76  14.81   16.86   17.47   17.26                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Jared L         22 Minnesota-MN              NT      55.11    9  
     r:+0.78  12.07   13.52   14.69   14.83                                
  2 Cartwright, Max K         19 Minnesota-MN              NT      56.49    4  
     r:+0.74  12.42   14.35   14.95   14.77                                
  3 Bushman, John                Wisconsin-WI              NT      58.35    3  
     r:+0.71  13.08   14.65   15.61   15.01                                
  4 Isobe, Rin                19 Minnesota-MN              NT      59.68    2  
     r:+0.67  13.19   15.12   15.29   16.08                                
  5 Mandli, Jake M            18 Wisconsin-WI              NT    1:00.01    1  
     r:+0.76  13.03   15.45   15.74   15.79                                
  6 Friesch, Dj J             20 Minnesota-MN              NT   x1:00.56  
     r:+0.81  12.86   15.23   15.95   16.52                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simenec, Tori S           20 Minnesota-MN              NT    2:02.29    9  
     r:+0.76  27.78   30.77   31.82   31.92                                
  2 Colton, Annalise M        21 Minnesota-MN              NT    2:03.26    4  
     r:+0.82  27.02   31.49   32.39   32.36                                
  3 Ste. Marie, Devin M       19 Minnesota-MN              NT    2:03.87    3  
     r:+0.81  28.05   31.73   32.23   31.86                                
  4 Palm, Rebecka E           22 Wisconsin-WI              NT    2:05.16    2  
     r:+0.83  27.48   31.61   32.86   33.21                                
  5 Clarke, Christie L        19 Minnesota-MN              NT   x2:05.71  
     r:+0.74  29.83   31.42   32.49   31.97                                
  6 Kruszewski, Karissa H     22 Wisconsin-WI              NT    2:09.24    1  
     r:+0.74  28.62   32.34   33.71   34.57                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Swol, Kyler T         21 Minnesota-MN              NT    1:48.46    9  
              23.55   27.73   28.97   28.21                                
  2 Hatanaka, Brandon C       19 Minnesota-MN              NT    1:49.43    4  
              24.87   27.93   27.57   29.06                                
  3 Lester, Dan S             21 Wisconsin-WI              NT    1:49.93    3  
              24.42   28.3428.5299928.64001                                
  4 Cisneros, Alex            19 Minnesota-MN              NT    1:53.65    2  
              25.38   28.98   29.37   29.92                                
  5 Criss, Austin                Wisconsin-WI              NT    1:54.99    1  
              25.43   28.98   30.00   30.58                                
  6 Wiederecht, Chris D       21 Wisconsin-WI              NT    1:56.18  
              26.05   29.32   30.20   30.61                                
  7 Guttmann, Marcus N        22 Wisconsin-WI              NT   x1:57.71  
              25.51   29.22   30.82   32.16                                
  8 Leiferman, Rj J           18 Minnesota-MN              NT   x1:59.67  
              26.11   29.94   31.59   32.03                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Ivy J             19 Wisconsin-WI              NT      23.04    9  
     r:+0.71  11.30   11.74                                                
  2 Weiland, Becca L          19 Minnesota-MN              NT      23.14    4  
     r:+0.78  11.44   11.70                                                
  3 Votava, Lauren E          18 Minnesota-MN              NT      23.53    3  
     r:+0.72  11.72   11.81                                                
  4 Caflisch, Erin L          21 Minnesota-MN              NT      23.67    2  
     r:+0.81  11.48   12.19                                                
  5 Zeiger, Blake E           19 Minnesota-MN              NT     x24.08  
     r:+0.74  11.64   12.44                                                
  6 Van Hout, Aja R           19 Wisconsin-WI              NT      24.24    1  
     r:+0.77  11.87   12.37                                                
  7 Nelson, Trisha A          20 Wisconsin-WI              NT      24.32  
     r:+0.70  11.76   12.56                                                
  8 Johnson, Rachel              Wisconsin-WI              NT     x26.07  
     r:+0.86  12.37   13.70                                                
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toomey, Derek M           20 Minnesota-MN              NT      20.16    9  
      r:+0.69  9.93   10.23                                                
  2 Griggs, Ben T             21 Minnesota-MN              NT      20.89    4  
     r:+0.74  10.28   10.61                                                
  3 Samuels, Felix A          19 Minnesota-MN              NT      21.00    3  
     r:+0.74  10.24   10.76                                                
  4 Miksch, Ryan A            19 Minnesota-MN              NT     x21.71  
     r:+0.76  10.70   11.01                                                
  5 Hicks, Tyler T            18 Wisconsin-WI              NT      21.76    2  
     r:+0.79  10.92   10.84                                                
  6 O'Donnell, Brandon P      21 Wisconsin-WI              NT      22.13    1  
     r:+0.65  10.86   11.27                                                
 
Event 15  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefer, Margaret          20 Minnesota-MN              NP     313.05    9  
  2 McCrady, Sarah K          20 Minnesota-MN              NP     284.85    4  
  3 Grunawalt, Katie J        21 Minnesota-MN              NP     284.02    3  
  4 Fitter, Roxanne K         21 Wisconsin-WI              NP     270.45    2  
  5 Ramberg, Jessica M        18 Minnesota-MN              NP    x264.90  
  6 Etterman, Katy M          19 Minnesota-MN              NP    x254.25  
  7 Cannon, Leslie            21 Wisconsin-WI              NP     245.70    1  
  8 Campbell, Kari            18 Wisconsin-WI              NP     241.42  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael I           21 Minnesota-MN              NP     360.38    9  
  2 Lesser, Jordan            20 Minnesota-MN              NP     320.18    4  
  3 Pollard, Manny            19 Minnesota-MN              NP     296.77    3  
  4 Atha, Hunter              19 Wisconsin-WI              NP     285.38    2  
  5 Larsen, Erik K            19 Minnesota-MN              NP    x276.30  
  6 Melgaard, Jonathan D      19 Minnesota-MN              NP    x258.30  
  7 Zoe, Dylan                18 Minnesota-MN              NP    x252.90  
  8 Knauss, Logan             19 Wisconsin-WI              NP     239.40    1  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Votava, Lauren E          18 Minnesota-MN              NT      50.76    9  
     r:+0.74  12.21   12.80   13.23   12.52                                
  2 Martin, Ivy J             19 Wisconsin-WI              NT      50.88    4  
     r:+0.69  11.49   12.80   13.54   13.05                                
  3 Plant, Jessica M          19 Minnesota-MN              NT      51.00    3  
     r:+0.72  12.09   12.74   13.37   12.80                                
  4 Caflisch, Erin L          21 Minnesota-MN              NT      51.12    2  
     r:+0.79  11.58   12.97   13.40   13.17                                
  5 Martin, Ruby R            21 Wisconsin-WI              NT      51.57    1  
     r:+0.78  12.02   12.85   13.74   12.96                                
  6 Zeiger, Blake E           19 Minnesota-MN              NT     x51.98  
     r:+0.71  11.75   13.04   13.57   13.62                                
  7 Nelson, Trisha A          20 Wisconsin-WI              NT      53.65  
     r:+0.71  12.25   13.43   14.11   13.86                                
  8 Johnson, Rachel E         18 Wisconsin-WI              NT     x56.50  
     r:+0.79  12.60   14.41   14.62   14.87                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toomey, Derek M           20 Minnesota-MN              NT      45.31    9  
     r:+6.14  10.38   11.53   11.93   11.47                                
  2 Capan, Hrvoje             21 Minnesota-MN              NT      45.85    4  
     r:+0.75  10.63   11.49   12.14   11.59                                
  3 Samuels, Felix A          19 Minnesota-MN              NT      46.18    3  
     r:+6.08  10.61   11.71   11.93   11.93                                
  4 Miksch, Ryan A            19 Minnesota-MN              NT     x46.74  
     r:+0.73  10.77   11.69   12.28   12.00                                
  5 Hicks, Tyler T            18 Wisconsin-WI              NT      47.05    2  
     r:+0.77  11.25   11.69   12.33   11.78                                
  6 O'Donnell, Brandon P      21 Wisconsin-WI              NT      48.51    1  
     r:+0.67  11.16   12.32   12.73   12.30                                
  7 Thompson, Tj J            18 Wisconsin-WI              NT      50.38  
     r:+0.74  11.51   12.65   13.27   12.95                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Hannah M            22 Wisconsin-WI              NT    2:00.41    9  
              28.75   30.25   31.08   30.33                                
  2 Behrens, Tess A           20 Minnesota-MN              NT    2:00.73    4  
              28.47   30.96   31.19   30.11                                
  3 Delaney, Katie M          20 Wisconsin-WI              NT    2:09.71    1  
              30.95   32.79   33.23   32.74                                
  4 Meinholz, Elle M          21 Wisconsin-WI              NT    2:11.12  
              30.79   32.92   33.73   33.68                                
 -- Pietila, Haley M          19 Minnesota-MN              NT   X2:02.35    3  
              28.97   30.34   31.49   31.55                                
 -- Anton, Katie P            19 Minnesota-MN              NT   X2:03.12    2  
              29.57   30.78   31.57   31.20                                
 -- Howenstein, Jenna K       20 Minnesota-MN              NT   X2:09.68  
              31.23   32.94   33.25   32.26                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newenhouse, Carl P        19 Minnesota-MN              NT    1:48.36    9  
              25.93   27.68   27.78   26.97                                
  2 O'Donnell, Ryan              Wisconsin-WI              NT    1:53.07    3  
              26.94   28.75   29.03   28.35                                
  3 Byrd, Austin                 Wisconsin-WI              NT    1:53.68    1  
              26.70   28.77   29.19   29.02                                
  4 Cox, Austin T             21 Wisconsin-WI              NT    1:55.15  
              27.07   28.93   29.43   29.72                                
 -- Johnson, Christopher D    19 Minnesota-MN              NT   X1:51.81    4  
              26.49   27.98   28.93   28.41                                
 -- Alef, Grant T             19 Minnesota-MN              NT   X1:53.24    2  
              26.47   28.77   29.43   28.57                                
 -- Wilt, Andre C             19 Minnesota-MN              NT   X1:57.17  
              26.98   29.51   30.82   29.86                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kierra             18 Minnesota-MN              NT    2:13.20    9  
     r:+0.87  30.80   33.49   34.52   34.39                                
  2 Gralow, Paulina E         21 Wisconsin-WI              NT    2:20.71    4  
     r:+0.76  31.73   35.35   36.74   36.89                                
  3 Haney, Jennah L           20 Wisconsin-WI              NT    2:21.85    3  
     r:+0.76  33.13   36.34   36.63   35.75                                
  4 Meinholz, Anna               Wisconsin-WI              NT    2:22.28    2  
     r:+0.79  32.65   36.13   36.64   36.86                                
  5 Schwabe, Emily               Wisconsin-WI              NT   x2:22.78  
     r:+0.80  33.07   36.36   36.96   36.39                                
 -- Spencer, Haley J          21 Minnesota-MN              NT   X2:16.11  
     r:+0.84  31.37   34.59   34.92   35.23                                
 -- Jackson, Emma R           21 Minnesota-MN              NT   X2:21.63  
     r:+0.86  32.69   35.95   36.28   36.71                                
 -- Greenberg, Lauren R       21 Minnesota-MN              NT   X2:23.16  
     r:+0.74  31.91   36.75   37.41   37.09                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Jared L         22 Minnesota-MN              NT    2:03.40    9  
     r:+0.78  27.78   32.12   32.07   31.43                                
  2 Bushman, John                Wisconsin-WI              NT    2:04.02    4  
     r:+0.72  28.56   31.69   32.13   31.64                                
  3 Mandli, Jake M            18 Wisconsin-WI              NT    2:11.06    3  
     r:+0.77  29.25   33.77   34.67   33.37                                
 -- Cartwright, Max K         19 Minnesota-MN              NT   X2:03.41  
     r:+0.75  28.29   31.34   31.55   32.23                                
 -- Isobe, Rin                19 Minnesota-MN              NT   X2:10.64  
     r:+0.68  29.78   32.82   34.06   33.98                                
 -- Friesch, Dj J             20 Minnesota-MN              NT   X2:13.07  
     r:+0.76  29.59   33.72   34.39   35.37                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janzen, Kiera A           19 Minnesota-MN              NT    4:50.42    4  
     r:+0.80  26.39   29.17   29.39   29.32   29.66   29.24   29.73   29.33
      30.19   28.00                                                
  2 Konetzke, Colleen            Wisconsin-WI              NT    4:58.25    3  
     r:+0.82  27.45   29.81   30.02   30.18   30.26   30.34   30.19   30.36
      30.28   29.36                                                
  3 Stitski, Monika J         23 Wisconsin-WI              NT    5:00.85    9  
     r:+0.81  28.66   30.24   30.46   29.38   29.82   30.25   30.51   30.40
    1:01.13                                                        
  4 Holtzen, Jenny M          18 Wisconsin-WI              NT    5:01.08    2  
     r:+0.75  27.87   29.61   30.17   30.41   30.44   30.39   30.50   30.67
      30.83   30.19                                                
  5 Palm, Caroline E          20 Wisconsin-WI              NT   x5:01.88  
     r:+0.77  28.16   30.48   30.87   30.85   30.68   30.54   30.57   30.60
      29.96   29.17                                                
 -- Weis, Lauren C            21 Minnesota-MN              NT   X4:53.91  
     r:+0.71  27.30   29.18   29.52   29.43   29.60   29.72   29.82   30.06
      30.00   29.28                                                
 -- Clarke, Christie L        19 Minnesota-MN              NT   X5:02.88  
     r:+0.75  28.22   30.19   30.65   30.68   30.75   30.71   30.69   30.77
      30.61   29.61                                                
 -- Brandon, Loren E          21 Minnesota-MN              NT   X5:13.60  
     r:+0.86  29.40   31.64   31.39   31.72   31.57   31.61   31.69   31.59
      31.65   31.34                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Michael T          21 Wisconsin-WI              NT    4:31.30    9  
     r:+0.76  24.97   27.20   27.64   27.96   27.80   27.58   27.17   27.23
      27.23   26.52                                                
  2 Smith, CJ J               19 Minnesota-MN              NT    4:31.92    4  
     r:+0.74  25.27   27.42   27.55   27.64   27.80   27.67   27.43   27.72
      27.54   25.88                                                
  3 Hines, Tyler E            20 Wisconsin-WI              NT    4:41.37    3  
     r:+0.73  25.45   28.04   28.02   28.29   28.25   28.57   28.96   29.05
      28.52   28.22                                                
  4 Anderson, Josh D          18 Wisconsin-WI              NT    4:41.73    2  
     r:+0.80  26.24   27.99   28.17   26.97   27.84   28.46   28.81   29.06
      29.35   28.84                                                
  5 Nielsen, Andrew G         19 Wisconsin-WI              NT   x4:43.59  
     r:+0.73  26.25   28.95   30.03   27.41   27.76   27.91   28.47   28.76
      29.01   29.04                                                
 -- Redondo, Logan S          18 Minnesota-MN              NT   X4:33.56  
     r:+0.71  25.81   27.41   28.00   27.87   27.73   27.57   27.60   27.87
      27.13   26.57                                                
 -- Bravence, Ben A           19 Minnesota-MN              NT   X4:36.13  
     r:+0.83  24.87   27.25   27.73   27.81   28.57   27.54   27.94   28.19
      28.16   28.07                                                
 -- Marlow, Garin J           19 Minnesota-MN              NT   X4:38.26  
     r:+0.70  25.61   27.99   28.59   28.35   28.35   27.88   28.06   27.95
      28.27   27.21                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiland, Becca L          19 Minnesota-MN              NT      54.67    9  
     r:+0.77  11.88   13.80   14.47   14.52                                
  2 Palm, Rebecka E           22 Wisconsin-WI              NT      56.15    4  
     r:+0.82  13.32   12.92   15.16   14.75                                
  3 Miller, Laura M           21 Wisconsin-WI              NT      57.97    3  
     r:+0.73  12.32   14.40   15.63   15.62                                
  4 Loper, Ally L             19 Wisconsin-WI              NT      59.70    2  
     r:+0.82  12.98   14.99   15.77   15.96                                
  5 Kruszewski, Karissa H     22 Wisconsin-WI              NT   x1:00.99  
     r:+4.27  12.85   15.97   15.89   16.28                                
 -- Simenec, Tori S           20 Minnesota-MN              NT     X55.19  
     r:+0.70  12.34   13.77   14.60   14.48                                
 -- Colton, Annalise M        21 Minnesota-MN              NT     X56.63  
     r:+0.72  11.99   14.50   14.84   15.30                                
 -- Ste. Marie, Devin M       19 Minnesota-MN              NT     X57.44  
     r:+0.80  12.50   14.53   15.31   15.10                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Swol, Kyler T         21 Minnesota-MN              NT      48.65    9  
     r:+0.81  10.58   12.46   13.02   12.59                                
  2 Lester, Dan S             21 Wisconsin-WI              NT      49.09    4  
     r:+0.72  10.50   12.61   13.19   12.79                                
  3 Mulchrone, Garrett M      22 Wisconsin-WI              NT      51.66    3  
     r:+0.75  10.93   13.04   13.42   14.27                                
  4 Criss, Austin H           18 Wisconsin-WI              NT      53.36    2  
     r:+0.81  11.52   13.49   14.04   14.31                                
  5 Guttmann, Marcus N        22 Wisconsin-WI              NT     x53.38  
     r:+0.78  11.62   13.14   14.26   14.36                                
 -- Whitaker, Sandy T         21 Minnesota-MN              NT     X50.39  
     r:+0.81  10.87   12.61   13.42   13.49                                
 -- Griggs, Ben T             21 Minnesota-MN              NT     X52.49  
     r:+0.77  10.78   13.50   13.88   14.33                                
 -- Leiferman, Rj J           18 Minnesota-MN              NT     X53.20  
     r:+0.75  11.23   13.77   13.65   14.55                                
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefer, Margaret          20 Minnesota-MN              NP     295.20    9  
  2 Fitter, Roxanne K         21 Wisconsin-WI              NP     277.27    4  
  3 Campbell, Kari            18 Wisconsin-WI              NP     254.10    3  
  4 Cannon, Leslie            21 Wisconsin-WI              NP     213.45    2  
 -- McCrady, Sarah K          20 Minnesota-MN              NP    X281.55  
 -- Grunawalt, Katie J        21 Minnesota-MN              NP    X263.25  
 -- Etterman, Katy M          19 Minnesota-MN              NP    X247.95  
 -- Ramberg, Jessica M        18 Minnesota-MN              NP    X229.80  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lesser, Jordan            20 Minnesota-MN              NP     362.55    9  
  2 Atha, Hunter              19 Wisconsin-WI              NP     300.68    4  
  3 Knauss, Logan             19 Wisconsin-WI              NP     277.80    3  
 -- Ross, Michael I           21 Minnesota-MN              NP    X352.95  
 -- Pollard, Manny            19 Minnesota-MN              NP    X308.32  
 -- Larsen, Erik K            19 Minnesota-MN              NP    X294.75  
 -- Zoe, Dylan                18 Minnesota-MN              NP    X262.13  
 -- Melgaard, Jonathan D      19 Minnesota-MN              NP    X252.60  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weitz, Elizabeth A        21 Minnesota-MN              NT    4:25.56    9  
     r:+0.82  29.28   32.34   35.17   34.13   37.13   37.10   30.83   29.58
  2 Van Hout, Aja R           19 Wisconsin-WI              NT    4:25.78    4  
     r:+0.78  28.94   32.92   33.92   32.51   39.37   39.24   30.60   28.28
  3 Haney, Jennah L           20 Wisconsin-WI              NT    4:29.44    3  
     r:+0.74  29.05   33.53   34.37   35.67   37.93   38.62   30.90   29.37
  4 Holtzen, Jenny M          18 Wisconsin-WI              NT    4:30.35    2  
     r:+0.77  29.79   33.69   35.29   34.28   37.26   38.20   31.42   30.42
  5 Stitski, Monika J         23 Wisconsin-WI              NT   x4:33.14  
     r:+0.80  30.14   33.39   35.08   34.35   39.45   39.67   30.60   30.46
 -- Zeiger, Blake E           19 Minnesota-MN              NT   X4:30.92  
     r:+0.78  28.12   32.77   35.91   34.80   39.41   39.52   30.33   30.06
 -- Szews, Hailey F           20 Minnesota-MN              NT   X4:36.62  
     r:+0.78  29.55   33.49   35.95   35.09   39.80   40.08   31.99   30.67
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Michael T          21 Wisconsin-WI              NT    3:57.14    9  
     r:+0.83  26.57   29.27   30.18   29.25   34.47   34.22   26.78   26.40
  2 Hatanaka, Brandon C       19 Minnesota-MN              NT    3:58.07    4  
     r:+0.87  25.53   29.97   31.10   30.98   32.81   33.74   27.51   26.43
  3 Anderson, Josh D          18 Wisconsin-WI              NT    4:06.69    3  
     r:+0.87  26.57   29.84   32.69   31.80   34.82   34.97   28.71   27.29
  4 Bushman, John P           19 Wisconsin-WI              NT    4:07.56    2  
     r:+0.74  27.15   30.52   31.72   31.48   33.78   35.05   29.94   27.92
 -- Hartbarger, Andrew A      19 Minnesota-MN              NT   X4:00.97  
     r:+0.78  26.04   29.91   31.03   29.93   34.98   34.47   28.13   26.48
 -- Nesheim, Sean J           21 Minnesota-MN              NT   X4:04.66  
     r:+0.69  25.80   29.57   31.76   30.57   34.90   36.44   28.42   27.20
 -- Cisneros, Alex            19 Minnesota-MN              NT   X4:06.47  
     r:+0.77  26.04   30.12   31.78   31.06   36.44   35.36   28.88   26.79
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    3:22.47   11  
     1) Votava, Lauren E 18             2) r:0.33 Plant, Jessica 19       
     3) r:0.26 Caflisch, Erin 21        4) r:0.39 Simenec, Tori 20        
     r:+0.75  24.96    51.02    24.27    50.55    24.11    50.53    24.03    50.37
  2 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                 NT    3:23.79    4  
     1) Martin, Ruby R 21               2) r:0.42 Palm, Rebecka 22        
     3) r:0.29 Miller, Laura 21         4) r:0.22 Martin, Ivy 19          
     r:+0.77  24.79    51.51    24.76    51.53    24.25    51.01    23.58    49.74
  3 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                 NT    3:32.62    2  
     1) Loper, Ally L 19                2) r:0.39 Palm, Caroline 20       
     3) r:0.22 Ross, Hannah 22          4) r:0.19 Kruszewski, Karissa 22  
     r:+0.82  25.96    53.69    25.34    52.95    25.00    52.46    25.76    53.52
  4 Wisconsin, University of, Madi-WI  'C'                 NT   x3:39.40  
     1) Nelson, Trisha A 20             2) r:0.46 Meinholz, Elle 21       
     3) r:0.37 Konetzke, Colleen        4) r:0.22 Johnson, Rachel         
     r:+0.73  26.00    54.52    25.67    53.95    25.80    53.66    26.71    57.27
 -- University of Minnesota-MN  'B'                        NT   X3:27.13  
     1) Weiland, Becca L 19             2) r:0.24 Behrens, Tess 20        
     3) r:0.28 Weis, Lauren 21          4) r:0.22 Janzen, Kiera 19        
     r:+0.76  24.39    51.13    24.89    52.17    24.70    51.86    24.80    51.97
 -- University of Minnesota-MN  'C'                        NT         DQ  
     1) Busack, Heidi J 20              2) r:-0.02 Spadoni, Marina 18     
     3) r:0.24 Radecke, Monica 21       4) r:0.43 Marsh, Amelia 20        
     r:+0.64  25.16    53.04    25.17    53.19    25.47    53.66    25.28    53.00
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    3:01.54   11  
     1) Griggs, Ben T 21                2) r:0.37 Toomey, Derek 20        
     3) r:0.26 Van Swol, Kyler 21       4) r:0.40 Capan, Hrvoje 21        
     r:+0.75  21.86    46.01    21.48    44.98    21.43    44.98    21.69    45.57
  2 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                 NT    3:07.56    4  
     1) Lester, Dan S 21                2) r:0.36 Mulchrone, Garrett 22   
     3) r:0.14 O'Donnell, Brandon 21    4) r:0.25 Hicks, Tyler 18         
     r:+0.74  22.28    46.27    22.04    46.49    22.62    47.95    22.12    46.85
  3 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                 NT    3:12.74    2  
     1) Byrd, Austin                    2) r:0.24 Hines, Tyler 20         
     3) r:0.40 Cox, Austin 21           4) r:0.18 O'Donnell, Ryan         
     r:+0.66  23.07    48.13    23.30    49.04    22.42    47.49    22.71    48.08
  4 Wisconsin, University of, Madi-WI  'C'                 NT   x3:16.56  
     1) Criss, Austin                   2) r:0.46 Nielsen, Andrew 19      
     3) r:0.26 Wiederecht, Chris 21     4) r:0.31 Thompson, TJ            
     r:+0.76  23.49    48.46    23.26    48.74    23.82    49.79    23.66    49.57
 -- University of Minnesota-MN  'B'                        NT   X3:03.95  
     1) Samuels, Felix A 19             2) r:0.22 Newenhouse, Carl 19     
     3) r:0.20 Miksch, Ryan 19          4) r:0.25 Brinck, Niklas 19       
     r:+0.74  22.01    45.68    21.70    45.70    21.76    46.19    21.77    46.38
 -- University of Minnesota-MN  'C'                        NT   X3:09.95  
     1) Bravence, Ben A 19              2) r:0.35 Brebrick, Daniel 20     
     3) r:0.20 Smith, CJ 19             4) r:0.22 Whitaker, Sandy 21      
     r:+0.83  22.62    46.92    22.43    46.67    23.61    48.58    22.57    47.78
 -- University of Minnesota-MN  'D'                        NT   X3:14.40  
     1) Alef, Grant T 19                2) r:0.13 Radecke, Vince 19       
     3) r:0.04 Rafter, Jim 19           4) r:0.16 Mills, Corey 19         
     r:+0.77  23.69    49.16    23.07    49.16    22.73    47.69    23.22    48.39
 
Event 106  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Brinck, Niklas M          19 Minnesota-MN              NT   X1:44.32  
     r:+0.84  11.40   12.31   13.04   13.01   26.89   27.67                
 -- Mills, Corey D            19 Minnesota-MN              NT   X1:46.69  
     r:+0.72  11.81   12.72   13.11   13.28   27.40   28.37                
 -- Gorman, Brian J           19 Minnesota-MN              NT   X1:47.80  
     r:+0.70  11.75   13.25   13.22   13.75   27.86   27.97                
 -- Radecke, Vince J          19 Minnesota-MN              NT   X1:50.25  
     r:+0.79  11.73   13.30   13.51   14.11   28.68   28.92                
 
Event 108  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Wagner, Mitchell J        18 Minnesota-MN              NT     X52.47  
              25.36   27.11                                                
 -- Norsten, Gregory R        18 Minnesota-MN              NT     X52.63  
              25.45   27.18                                                
 -- Wilt, Andre C             19 Minnesota-MN              NT     X52.67  
              25.42   27.25                                                
 
Event 109  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Greenberg, Lauren R       21 Minnesota-MN              NT   X1:04.85  
     r:+0.70  30.22   34.63                                                
 
Event 110  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Larson, Garrett S         19 Minnesota-MN              NT   X1:00.29  
     r:+0.75  28.23   32.06                                                
 
Event 111  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Zima, Lauren K            19 Minnesota-MN              NT   X2:07.44  
     r:+0.83  14.05   14.78   16.73   16.00   33.19   32.69                
 -- Howenstein, Jenna K       20 Minnesota-MN              NT   X2:08.64  
     r:+0.75  13.41   15.73   15.98   16.44   33.57   33.51                
 
Event 113  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Radecke, Monica M         21 Minnesota-MN              NT     X24.62  
     r:+0.81  11.99   12.63                                                
 -- Busack, Heidi J           20 Minnesota-MN              NT     X24.62  
     r:+0.74  12.05   12.57                                                
 
Event 114  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Whitaker, Sandy T         21 Minnesota-MN              NT     X21.68  
     r:+0.75  10.70   10.98                                                
 
Event 117  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Busack, Heidi J           20 Minnesota-MN              NT     X53.72  
     r:+0.67  12.36   13.20   14.31   13.85                                
 -- Radecke, Monica M         21 Minnesota-MN              NT     X54.01  
     r:+0.77  12.16   13.65   14.43   13.77                                
 
Event 118  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Brinck, Niklas M          19 Minnesota-MN              NT     X46.85  
     r:+0.72  10.69   11.96   12.21   11.99                                
 -- Brebrick, Daniel R        20 Minnesota-MN              NT     X47.13  
     r:+0.76  10.75   11.75   12.46   12.17                                
 -- Radecke, Vince J          19 Minnesota-MN              NT     X50.77  
     r:+0.73  11.43   12.72   13.26   13.36                                
 
Event 120  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Wagner, Mitchell J        18 Minnesota-MN              NT   X1:55.77  
              27.04   29.00   29.57   30.16                                
 -- Rafter, Jim J             19 Minnesota-MN              NT   X1:56.74  
              27.55   29.77   30.10   29.32                                
 
Event 124  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Mills, Corey D            19 Minnesota-MN              NT   X4:48.67  
     r:+0.71  25.94   28.72   29.00   29.00   29.07   29.32   29.34   29.41
      29.64   29.23                                                
 
Event 125  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Portela, Chloe N          19 Minnesota-MN              NT     X57.78  
     r:+0.84  12.71   14.45   15.20   15.42                                
 -- Herrild, Natalie A        22 Minnesota-MN              NT     X59.05  
     r:+0.77  12.85   14.68   16.49   15.03                                
 
Event 130  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Gorman, Brian J           19 Minnesota-MN              NT   X4:09.71  
     r:+0.69  26.57   30.30   31.40   31.06   35.75   36.54   29.47   28.62
 -- Norsten, Gregory R        18 Minnesota-MN              NT   X4:09.97  
     r:+0.80  26.11   30.65   32.87   32.48   35.52   35.49   29.43   27.42
 -- Larson, Garrett S         19 Minnesota-MN              NT   X4:13.11  
     r:+0.76  27.40   31.23   32.23   32.03   35.93   36.13   29.73   28.43
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 130                   
 
  1. University of Minnesota             183   2. Wisconsin, University of, Madi      112
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 130                    
 
  1. University of Minnesota             191   2. Wisconsin, University of, Madi      100

MORE HEADLINES

US Nationals Start on Tuesday

6/26/2017

Eleven Golden Gophers, including several program record holders, will compete in Indianapolis this week.

Gophers Receive CSCAA Scholar All-America Recognition

6/21/2017

Both the men's and women's teams earned academic distinction from the coaches association.

Former swim coach Eckelkamp Passes Away

6/14/2017

Gopher Athletics is saddened to learn that former assistant men's swimming and diving coach Steve Eckelkamp has passed away at his home on June 10, in Mount Juliet, Tenn.

Proud Sponsors Of Gopher Athletics