Golden Gopher Big Ten Team Finishes

    INDOOR OUTDOOR
Year
  Finish/Pts
Finish/Pts
1982   9th/6 9th/22.5
1983   9th/15 7th/44
1984   9th/11 8th/43
1985   9th/6 6th/43
1986   8th/12 9th/16
1987   10th/6 8th/29
1988   8th/19 6th/58
1989   6th/40 7th/58.5
1990   7th/30 6th/59
1991   *9th/21 *7th/43
1992   9th/22 9th/36
1993   10th/8 4th/79
1994   4th/41 7th/58.5
1995   t7th/28 3rd/85.5
1996   10th/15 5th/71
1997   6th/52 t7th/54
1998   7th/39 7th/53
1999   7th/66.3 3rd/111
2000   3rd/80 2nd/118
2001   5th/82 3rd/101.25
2002   8th/51.5 6th/83
2003   7th/61.5 9th/47
2004   9th/38 8th/63
2005   3rd/79 4th/92
2006   3rd/105.83 1st/152.5
2007   1st/121.5 4th/106
2008   1st/136.0 3rd/113.5
2009   1st/129.0 3rd/131.5
2010   4th/82.0 2nd/123.0
2011   %3rd/73 %7th/63.5
2012 11th/11 9th/45
2013 7th/56 8th/66.5

*Nine Big Ten schools competed
% First year with 11 teams competing


Big Ten Champions

Indoors       
1988 Tracee Wolf High Jump 5-9 3/4
1989 Gretchen Otto 600 Meters 1:31.07
1990 Rachel Lewis Shot Put 50-6
1991 Rachel Lewis Shot Put 51-7 3/4
1994 Joan Karnes Shot Put 47-11 3/4
1999 Christine Gulbrandsen Triple Jump 42-10 1/4
Aubrey Schmitt Shot Put 51-7 3/4
2000 Beth Howard Weight Throw 64-1 3/4
Christine Gulbrandson Triple Jump 42-2 1/4
2001 Aubrey Schmitt Shot Put 52-8 1/4
Shani Marks 600 Meters 1:31.99
2003 Lisa Mickelson, Shani Marks, 4x400 M Relay 3:46.22
Rachel Shutz, Kou Luogon
2005 Mollie Hupp 600 Meters 1:31.57
Liz Roehrig Pentathlon 3,801 points
2006 Heather Dorniden 800 Meters 2:08.66
Liz Roehrig Pentathlon 3,983 points
2007 Liz Roehrig Pentathlon 4,177 points
Liz Alabi Shot Put 52-10 3/4
Liz Alabi Weight Throw 69 3/4
2008 Liz Podominick Shot Put 51-4 1/2
  Liz Roehrig Pentathlon

4,218 points

  Alicia Rue Pole Vault 13-9 1/4
2009 Heather Dorniden 600 Meters 1:27.78
  Heather Dorniden Mile 4:43.71
  Alicia Rue Pole Vault

14-0

2010 Alicia Rue Pole Vault 14-3 1/4
2011 Samantha Sonnenberg Pole Vault 13-7 3/4
       
Outdoor
1983 Becky Fettig Discus 166-1
Lorena Anderson Javelin 159-1
1985 Becky Fettig Discus 159-5
1988 Decia Agnew Javelin 157-2
Rachel Lewis Discus 163-8
1990 Decia Agnew Javelin 161-10
Rachel Lewis Discus 172-6
Rachel Lewis Shot Put 51-0
1991 Decia Agnew Javelin 160-11
1993 Heather Berlin Javelin 178-2 3/4
1994 Joan Karnes Shot Put 47-11
1995 Heather Berlin Javelin 168-4
Dani Parkos Discus 166-4
1996 Tanya Simonsen Javelin 174-9
1997 Dani Parkos Shot Put 51-10 1/2
1998 Nicole Chimko Discus 163-1
Nicole Chimko Javelin 176-11
1999 Nicole Chimko Discus 182-10
Linda Lindqvist Javelin 172-2
Aubrey Schmitt Shot Put 51-0 3/4
Yvette White 400 Hurdles 58.22
2000 Aubrey Schmitt Shot Put 51-1 1/2
Linda Lindqvist Javelin 174-0
Christine Gulbrandsen Triple Jump 43-9 3/4
2001 Shani Marks Triple Jump 41-7
2002 Barbora Spotakova Heptathlon 5,400 points
2003 Shani Marks Triple Jump 44-11
2005 Liz Podominick Discus 171-3
Liz Podominick Shot Put 52-2 1/2
Melissa Steele 400M Hurdles 57.67
2006 Laura Massey Pole Vault 12-5 1/2
Liz Podominick Shot Put 53-5 3/4
Emily Brown 3,000 Meters 10:0.98
Liz Roehrig Heptathlon 5,472 points
Ruby Radocaj Javelin 169-9
2008 Heather Dorniden 800 Meters 2:06.44
  Liz Roehrig Heptathlon 5,855 points
2009 Megan Duwell 10,000 Meters 34:45.70
  Liz Roehrig Heptathlon 5,871 points
  Alicia Rue Pole Vault 14-3 1/4
2010 Megan Duwell 10,000 Meters 34:02.12
  Todea-Kay Willis Long Jump 20-9 1/4
  DeAnne Hahn Hammer 185-8