University of Minnesota Official Athletic Site - Women's Track
Women's Track - 2001-02 Roster
 

NamePos.Yr.Hometown (Prev School)
adderley te'shon Anderson, Krista Distance 7 SO Deerwood, Minn. (Crosby-Ironton)
anderson abby Antczak, Julie Hurdles 5 SR Mukwonago, Wis. (Mukwonago)
anderson danielle Arneson, Deborah Distance 1 FR Fall Creek, Wis. (Fall Creek)
anderson danielle Bastyr, Emily Sprints/Jumps 1 FR Minnetonka, Minn. (Minnetonka)
anderson danielle Bjork, Laura Distance 1 SO Colfax, Wis. (Colfax)
anderson danielle Brabec, Allison Distance 1 FR Willow River, Minn. (Willow River)
bailey lisa Chimko, Nicole Throws 3 SR Aldersyde, Alberta (Foothills Composite)
bailey megan Conboy, Nadine Sprints/Hurdles 3 SO Duluth, Minn. (Duluth Denfeld)
barczi amelia Crabtree, Heidi Throws 1 JR New Richland, Minn. (New Richland)
beckman amanda Day, Amber Sprints 3 SR Columbia, Md. (Oakland Mills)
bollig maggie DeVries, Allyson Sprints/Jumps 7 JR Worthington, Minn. (Worthington)
anderson danielle Dyer, Lisa Distance 1 FR Moorhead, Minn. (Moorhead)
broome natalie Eid, Chrissy Distance 1 SR Richfield, Minn. (Richfield)
bucknam kate Espeset, Erika Distance 3 SO Roseville, Minn. (Mounds View)
budd kelli Feder, Lindsay Distance 7 JR Mankato, Minn. (Mankato West)
anderson danielle Felix, Acara Sprints/Jumps 1 FR St. Paul, Minn. (John A. Johnson)
cabak melissa Field, Jill Distance 2 SR Barnesville, Minn. (Barnesville)
conlin frances Findlay, Erica Pole Vault 3 JR Whitewater, Wis. (Whitewater)
anderson danielle Fleischhacker, Tracy Distance 1 FR Chicago, Ill. (Luther North)
d'heilly paige Frawley, Alean Throws 1 SO Spring Lake Park, Minn. (Spring Lake Park)
decker ashlie Gaetz, Andrea Distance 7 SO St. Cloud, Minn. (St. Cloud Technical)
anderson danielle Gerjets, Ashly Distance 1 FR St. Cloud, Minn. (St. Cloud Technical)
docherty laura Glenn, Crystal Distance 7 SR Yacolt, Wash. (Battle Ground)
domski lauren Harper, Christine Distance 5 JR White Bear Lake, Minn. (White Bear Lake)
drake rachel Harrigan, Tahesia Sprints/Jumps 7 SO Tortola, Virgin Islands (FAMU Developmental)
dyson becca Hartmark, Kristine Distance 3 SR Duluth, Minn. (Duluth East)
anderson danielle Hesser, Sarah Distance 1 FR Minneapolis, Minn. (Minneapolis South)
anderson danielle Hildebrandt, Jacqueline Sprints/Jumps 1 FR Neubrandenburg, Germany (Sportgymnasium)
anderson danielle Hoffert, Paula Distance 1 FR Lewiston, Minn. (Lewiston-Altura)
funk allie Johnson, Megan Throws 1 SO Big Fork, Mont. (Big Fork)
geyen megan Kopari, Nicole Throws 7 JR Theif River Falls, Minn. (Thief River Falls)
guenther angie Kuhn, Rachel Distance 2 SO Starbuck, Minn. (Minnewaska Area)
haakenstad anne Lindqvist, Linda Throws 1 SR Aland, Finland (Cora Idrottsgymnasium)
hawkins erin MacArdy, Megan Distance 2 SO Mauston, Wis. (Mauston Area)
anderson danielle Magee, Kimberly Distance 1 FR Bloomington, Minn. (Thomas Jefferson)
heifort allie Marks, Shani Jumps/Sprints 1 JR Apple Valley, Minn. (Apple Valley)
heitzman nicole Martine, Caese Hurdles 1 SO Bagley, Minn. (Bagley)
herauf jess Menden, Anita Distance 5 JR Eden Prairie, Minn. (Eden Prairie)
johnson haley Mitchell, Jessica Throws 2 SO McFarland, Wis. (McFarland)
kamps kailee Moses, Victoria Distance 2 SR New Brighton, Minn. (Irondale)
kayfes molly Moylan, Jenny Distance 5 SR New Brighton, Minn. (Irondale)
keller kat Mumbleau, Allison Distance 2 JR White Bear Lake, Minn. (White Bear Lake)
anderson danielle Nagell, Zoe Distance 1 FR Plymouth, Minn. (Armstrong)
lerum leighton Netland, Amy Throws 7 SO Bagley, Minn. (Bagley)
markland titania Osbourne, Shannaine Jumps/Sprints 1 SR Bronx, N.Y. (Mount Vernon)
anderson danielle Reile, Jennifer Sprints/Jumps 1 FR Minot, N.D. (Minot)
anderson danielle Sas, Amy Distance 1 SR Edgerton, Minn. (Southwest Christian)
melum rachel Scheibel, Anne  Distance 5 SO Verona, Wis. (Verona)
miller autumn Schutz, Rachael  Sprints 2 FR Hastings, Minn. (Hastings)
mincke kaitlin Shuster, Jessica  Sprints 7 SR Minneapolis, Minn. (Minneapolis Washburn)
moore natasha Simmons, Tanna-Marie Distance 1 JR St. Louis Park, Minn. (St. Louis Park)
anderson danielle Spotakova, Barbora Multi-events 1 FR Prague, Czech Republic (Gymnasium Pripoloeui Praha 10)
moraczewski katie Stearns, Monica  Pole Vault 7 SO Wadena, Minn. (Wadena-Deer Creek)
anderson danielle Steele, Melissa Sprints/Jumps 1 FR Eden Prairie, Minn. (Eden Prairie)
anderson danielle Stephan, Jessica Throws 1 FR Blaine, Minn. (Blaine)
murphey nicole Sullivan, Amanda  High Jump 5 SO Maplewood, Minn. (North St. Paul)
anderson danielle Syfko, Jessie Distance 1 FR Hudson, Wis. (Hudson)
murphy nicolle Terlouw, Nicole Distance 1 SO Benson, Minn. (Benson)
oleson stephanie Vasiljeva, Darja  Distance 3 SO Jelgava, Latvia (Jelgava Secondary No. 5)
anderson danielle Warnert, Abby Sprints/Jumps 1 FR St. Joseph, Minn. (St. Cloud Apollo)
anderson danielle Wells, Anne Distance 1 FR Maple Grove, Minn. (Maple Grove)
ollila naomi Wilkinson, DaLee  Pole Vault 1 SO Hawley, Minn. (Hawley)
anderson danielle Woltman, Melissa Sprints/Jumps 1 FR Beaver Dam, Wis. (Beaver Dam)
omeoga akuoma Woolford, Elizabeth  Hurdles 7 SO Oak Creek, Wis. (Oak Creek)
opitz cassy Zweifel, Saree  Multi-Events 7 JR Whitewater, Wis. (Whitewater)
Coaches
Gary Wilson - Head Coach