University of Minnesota Official Athletic Site - Women's Track
Women's Track - 2000-01 Roster
 

NamePos.Yr.Hometown (Prev School)
adderley te'shon Anderson, Krista Distance 7 FR Deerwood, Minn. (Crosby-Ironton)
anderson abby Antczak, Julie Hurdles 5 JR Mukwonago, Wis. (Mukwonago)
anderson danielle Bjork, Laura Distance 1 FR Colfax, Wis. (Colfax)
bailey lisa Chimko, Nicole Throws 3 SR Aldersyde, Alberta (Foothills Composite)
bailey megan Conboy, Nadine Sprints/Hurdles 3 FR Duluth, Minn. (Duluth Denfeld)
barczi amelia Crabtree, Heidi Throws 1 SO New Richland, Minn. (New Richland)
beckman alex Davies, Bilikisu Sprints 3 SO Lagos, Nigeria (Federal Goverment College)
beckman amanda Day, Amber Sprints 3 JR Columbia, Md. (Oakland Mills)
berkholtz liz Derge, Brooke Distance 3 SO Milwaukee, Wis. (Milwaukee Lutheran)
bollig maggie DeVries, Allyson Sprints/Jumps 7 SO Worthington, Minn. (Worthington)
murgic katie Dickie, Marie Throws 5 SO Hudson, Wis. (Hudson)
brooks alena Eggleston, Elaine Distance 7 SR Roseville, Minn. (Roseville Area)
broome natalie Eid, Chrissy Distance 1 JR Richfield, Minn. (Richfield)
bucknam kate Espeset, Erika Distance 3 FR Roseville, Minn. (Mounds View)
budd kelli Feder, Lindsay Distance 7 SO Mankato, Minn. (Mankato West)
cabak melissa Field, Jill Distance 2 SO Barnesville, Minn. (Barnesville)
conlin frances Findlay, Erica Pole Vault 3 SO Whitewater, Wis. (Whitewater)
d'heilly paige Frawley, Alean Throws 1 FR Spring Lake Park, Minn. (Spring Lake Park)
decker ashlie Gaetz, Andrea Distance 7 FR St. Cloud, Minn. (St. Cloud Technical)
dillon caitlin Gartner, Ali Sprints 2 SR Buffalo, Minn. (Buffalo)
docherty laura Glenn, Crystal Distance 7 JR Yacolt, Wash. (Battle Ground)
domski lauren Harper, Christine Distance 5 SO White Bear Lake, Minn. (White Bear Lake)
drake rachel Harrigan, Tahesia Sprints/Jumps 7 FR Tortola, Virgin Islands (FAMU Developmental)
dyson becca Hartmark, Kristine Distance 3 JR Duluth, Minn. (Duluth East)
ferguson anne Hill, Angie Throws 3 SR Poplar Bluff, Mo. (Poplar Bluff)
flucke alex Howard, Beth Throws 1 SR North Branch, Minn. (North Branch)
flynn kelly Johnson, Heather Distance 3 FR Fond du Lac, Wis. (St. Mary's Springs)
funk allie Johnson, Megan Throws 1 FR Big Fork, Mont. (Big Fork)
geyen megan Kopari, Nicole Throws 7 SO Theif River Falls, Minn. (Thief River Falls)
gilson cami Kosloske, Kirsten Pole Vault 3 FR Madison, Wis. (Madison Memorial)
guenther angie Kuhn, Rachel Distance 2 FR Starbuck, Minn. (Minnewaska Area)
gunnlaugsdottir maria run Lindeman, Kari Distance 1 FR Coon Rapids, Minn. (Coon Rapids)
haakenstad anne Lindqvist, Linda Throws 1 JR Aland, Finland (Cora Idrottsgymnasium)
hawkins erin MacArdy, Megan Distance 2 FR Mauston, Wis. (Mauston Area)
heifort allie Marks, Shani Jumps/Sprints 1 SO Apple Valley, Minn. (Apple Valley)
heitzman nicole Martine, Caese Hurdles 1 FR Bagley, Minn. (Bagley)
herauf jess Menden, Anita Distance 5 SO Eden Prairie, Minn. (Eden Prairie)
hill katie Meyer, Brenda Throws 7 SR Watertown, Wis. (Watertown)
hussein thana Misch, Laine Distance 2 FR Dobbinton, Ontario (Chesley District)
johnson haley Mitchell, Jessica Throws 2 FR McFarland, Wis. (McFarland)
johnson jillian Mittelstadt, Jessica Sprints/Jumps 5 FR Mankato, Minn. (Mankato West)
kamps kailee Moses, Victoria Distance 2 JR New Brighton, Minn. (Irondale)
kayfes molly Moylan, Jenny Distance 5 JR New Brighton, Minn. (Irondale)
keller kat Mumbleau, Allison Distance 2 SO White Bear Lake, Minn. (White Bear Lake)
klecker sarah Nannenga, Melodie Pole Vault 1 SO Jamestown, N.D. (Jamestown)
lerum leighton Netland, Amy Throws 7 FR Bagley, Minn. (Bagley)
loberg katie Nimtz, Corinne Distance 7 SR Eden Prairie, Minn. (Eden Prairie)
markland titania Osbourne, Shannaine Jumps/Sprints 1 SR Bronx, N.Y. (Mount Vernon)
mcsherry ally Petta, Suzanne Distance 4 FR Platteville, Wis. (Platteville)
melum rachel Scheibel, Anne  Distance 5 FR Verona, Wis. (Verona)
mikkalson taylor Schmitt, Aubrey  Throws 2 SR Hastings, Minn. (Hastings)
miller autumn Schutz, Rachael  Sprints 2 FR Hastings, Minn. (Hastings)
mincke kaitlin Shuster, Jessica  Sprints 7 JR Minneapolis, Minn. (Minneapolis Washburn)
moore natasha Simmons, Tanna-Marie Distance 1 SO St. Louis Park, Minn. (St. Louis Park)
moraczewski katie Stearns, Monica  Pole Vault 7 FR Wadena, Minn. (Wadena-Deer Creek)
murgic katie Stiles, Kristie  Sprints 5 SR Eden Prairie, Minn. (Eden Prairie)
murphey nicole Sullivan, Amanda  High Jump 5 FR Maplewood, Minn. (North St. Paul)
murphy nicolle Terlouw, Nicole Distance 1 FR Benson, Minn. (Benson)
oleson stephanie Vasiljeva, Darja  Distance 3 FR Jelgava, Latvia (Jelgava Secondary No. 5)
ollila naomi Wilkinson, DaLee  Pole Vault 1 FR Hawley, Minn. (Hawley)
omeoga akuoma Woolford, Elizabeth  Hurdles 7 FR Oak Creek, Wis. (Oak Creek)
opitz cassy Zweifel, Saree  Multi-Events 7 SO Whitewater, Wis. (Whitewater)
Coaches
Gary Wilson - Head Coach