2013 Fall Finale Results

Recap

 St. Johns University                                       HY-TEK's Meet Manager
                             Fall Finale - 11/8/2013                             
                                Collegeville, MN                                 
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Mixed 8k Run CC 8K/5K
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
Results - Women                                                                  
  1 Goodman, Caitlin         WSR St. Benedict             19:15    1             
  2 Kosobud, Allison         WFR St. Benedict             19:22    2             
  3 Womeldorf, Sam           WSO St. Benedict             19:29    3             
  4 Miesbauer, Rachel        WJR North Dakota             19:36                  
  5 Hendrickson, Mattia      WFR St. Benedict             19:43    4             
  6 Reid, Elise              WFR St. Benedict             19:46    5             
  7 Green, Kiley             WSO St. Benedict             19:54    6             
  8 Witschen, Mandy          WSR St. Benedict             19:55    7             
  9 Lynch, Haley             WJR St. Benedict             19:57                  
 10 Envall, Lindsey          WSR St. Benedict             20:02                  
 11 Johnson, Emma            WSO St. Benedict             20:12                  
 12 Kiolbasa, Emily          WFR St. Benedict             20:17                  
 13 Comee, Laura             WSO St. Benedict             20:24                  
 14 McCoy, Kaci              WSO St. Benedict             20:26                  
 15 Huston, Tayler           WJR St. Benedict             20:29                  
 16 Larson, Amanda           WFR North Dakota             20:31                  
 17 Koltz, Emilee            WJR Martin Luther            20:39    8             
 18 Roelike, Kaylee          WSO North Dakota             20:47                  
 19 Branch, Courtney         WSO Gustavus Adolphus        20:48    9             
 20 Schroeder, Annalise      WSO North Centra             20:48   10             
 21 King, Brooke             WSO Martin Luther            20:50   11             
 22 Welke, Stephanie         WFR Gustavus Adolphus        20:52   12             
 23 Sands, Emily             WFR Gustavus Adolphus        20:59   13             
 24 Banaian, Esther          WSO St. Benedict             21:00                  
 25 Schoenbauer, Lauren      WSO St. Benedict             21:11                  
 26 Tellez, Michelle         WJR Bethel (Minn.)           21:16   14             
 27 Crane, Olivia            WSR Gustavus Adolphus        21:20   15             
 28 Needham, Rachel          WSO Bethel (Minn.)           21:33   16             
 29 Schexneider, Amanda      WSR North Centra             21:37   17             
 30 Thornton, Jeanette       WFR St. Benedict             21:38                  
 31 Hovland, Rachel          WJR North Centra             21:39   18             
 32 Gorman, Anna             WSR Bethel (Minn.)           21:41   19             
 33 Cole, Kayte              WJR Gustavus Adolphus        21:44   20             
 34 Mohr, Rachel             WSO Gustavus Adolphus        21:51   21             
 35 Gathje, Anne             WSO St. Benedict             21:54                  
 36 Bailly, Laura            WSO St. Benedict             22:03                  
 37 Quintanilla, Melissa     WJR St. Benedict             22:05                  
 38 Kent, Julie              WJR Martin Luther            22:12   22             
 39 Hackbarth, Hannah        WJR Martin Luther            22:13   23             
 40 Anderson, Krista         WFR Bethel (Minn.)           22:18   24             
 41 Wicklund, Clara          WFR Gustavus Adolphus        22:21   25             
 42 Blommel, Audrey          WFR Minnesota-Morris         22:26   26             
 43 Betzler, Nikki           WSO Bethel (Minn.)           22:27   27             
 44 Johnson, Dayna           WJR St. Benedict             22:28                  
 45 Hackbarth, Sarah         WFR Martin Luther            22:32   28             
 46 Hall, Alison             WFR St. Benedict             22:33                  
 47 Myhal, Natasha           WJR Minnesota-Morris         22:33   29             
 48 Westman, Jessica         WFR Bethel (Minn.)           22:35   30             
 49 Rothfusz, Abby           WSO Gustavus Adolphus        22:37                  
 50 Andruskiewicz, Sydni     WFR St. Benedict             22:43                  
 51 Thompson, Ashleigh       WJR Minnesota-Morris         22:43   31             
 52 Myhal, Alexandra         WSR Minnesota-Morris         22:47   32             
 53 Sketch, Anne Marie       WSR Hamline                  23:01                  
 54 Schulte, Sarah           WFR Martin Luther            23:12   33             
 55 Rehberger, Becca         WJR Martin Luther            23:12   34             
 56 Benitez, Kelly           WSO St. Benedict             23:12                  
 57 Devine, Emily            WJR North Centra             23:18   35             
 58 Murphy, Shannon          WFR St. Benedict             23:20                  
 59 Heiling, Tessa           WFR Martin Luther            23:27                  
 60 Sheehy, Ellyn            WFR Gustavus Adolphus        24:02                  
 61 Faust, Mikaela           WJR Gustavus Adolphus        24:58                  
 62 Davis, Rebekah           WJR North Centra             26:00   36             
 63 Carlson, Amber           WSO North Centra             26:09   37             
 64 Vosberg, Katie           WFR Minnesota-Morris         26:45   38             
 65 Sletten, Monica          WFR Martin Luther            26:58                  
 66 Mittelstadt, Alana       WFR Martin Luther            26:59                  
 67 Canfield, Jillian        WJR North Centra             27:15   39             
Results - Men                                                                    
  1 Bartnik, Aaron           MSO Minnesota                24:43                  
  2 Thorson, Josh              M Unattached               25:04                  
  3 Woodford, Bradley          M Unattached               25:11                  
  4 O'Brien, Cole            MFR Minnesota                25:24                  
  5 Koivisto, Troy           MFR Minnesota                25:30                  
  6 Hall, Wayde                M Unattached               25:57                  
  7 Haskins, Zach              M Unattached               26:29                  
  8 Economy, Kyle              M Unattached               26:38                  
  9 Kuzara, Maxwell          MFR St. John's (Minn.)       26:43    1             
 10 Trujillo, Alex           MSR St. John's (Minn.)       26:47    2             
 11 Traxler, Nick            MFR St. John's (Minn.)       27:01    3             
 12 Burr, Jake               MSO St. John's (Minn.)       27:08    4             
 13 Curley, John             MSO North Dakota St.         27:17                  
 14 Campbell, Drew           MFR North Dakota             27:17                  
 15 DiDonna, Cataldo         MFR North Dakota             27:20                  
 16 Buehler, Lukas           MSO St. John's (Minn.)       27:30    5             
 17 Alpers, James            MSR St. John's (Minn.)       27:31    6             
 18 Jones, Evan              MFR Gustavus Adolphus        27:34                  
 19 Kirkland, Ryan           MFR North Dakota             27:35                  
 20 DeAustin, Chad           MFR North Dakota St.         27:36                  
 21 Secor, Duncan            MSR St. John's (Minn.)       27:36    7             
 22 Rossow, Kyle             MJR St. John's (Minn.)       27:41                  
 23 Engel, Nate              MSR St. John's (Minn.)       27:45                  
 24 Kuhlman, Michael         MSR St. John's (Minn.)       27:46                  
 25 Dietz, Zach              MFR St. John's (Minn.)       27:49                  
 26 Franta, Brandon          MFR St. John's (Minn.)       27:49                  
 27 Hansen, Andrew           MSO St. John's (Minn.)       27:49                  
 28 Metzdorff, Peter         MSO St. John's (Minn.)       27:50                  
 29 Bugler, Ryan             MFR St. John's (Minn.)       27:57                  
 30 Charbonneau, Alex        MFR St. John's (Minn.)       27:58                  
 31 Wittman, Luke            MSO St. John's (Minn.)       27:58                  
 32 Friesen, Sam             MFR St. John's (Minn.)       27:59                  
 33 Griffin, Conner          MSR St. John's (Minn.)       27:59                  
 34 Huber, Brendan             M Unattached               28:00                  
 35 Willitz, Noah            MSR Martin Luther            28:06    8             
 36 Lick, Austin             MSO St. John's (Minn.)       28:12                  
 37 Welters, Jeremy          MJR St. John's (Minn.)       28:13                  
 38 McLean, James            MSR St. John's (Minn.)       28:28                  
 39 Greensten, Michael       MSO St. John's (Minn.)       28:28                  
 40 Hendrickson, Elias         M Unattached               28:34                  
 41 Benson, John             MFR Gustavus Adolphus        28:51                  
 42 Gjevre, Carter           MSO St. John's (Minn.)       28:55                  
 43 Mergens, Chris           MJR St. John's (Minn.)       29:00                  
 44 Secor, Isaac             MSO St. John's (Minn.)       29:01                  
 45 Lawrence, Robert         MFR St. John's (Minn.)       29:04                  
 46 Dierberger, Thomas       MSO St. John's (Minn.)       29:06                  
 47 Armstrong, Patrick       MJR St. John's (Minn.)       29:17                  
 48 Greci, Mark              MSR St. John's (Minn.)       29:20                  
 49 Schnose, Darian          MFR Martin Luther            29:29    9             
 50 Dewitz, Alec             MFR St. John's (Minn.)       29:32                  
 51 Bigaouette, Zach         MFR St. John's (Minn.)       29:32                  
 52 Rabaey, Joseph           MFR St. John's (Minn.)       29:33                  
 53 Zollner, Austin          MFR Gustavus Adolphus        29:36                  
 54 Schmeichel, Matthew      MJR North Centra             29:44   10             
 55 Berka, Matt              MSO Bethel (Minn.)           29:45                  
 56 Rehwaldt, Sutton         MJR North Centra             29:48   11             
 57 Klapak, Steven           MFR North Centra             29:48   12             
 58 Langevin, Marcus         MFR Minnesota-Morris         30:01   13             
 59 Landman, Francis         MSO North Dakota St.         30:03                  
 60 Lagergren, Chris         MSO Hamline                  30:06                  
 61 Thurston, Robert         MFR Minnesota-Morris         30:18   14             
 62 Kohner, Paul             MFR St. John's (Minn.)       30:20                  
 63 Wildauer, John           MJR Martin Luther            30:28   15             
 64 Olson, Maxwell           MFR St. John's (Minn.)       30:35                  
 65 Reimer, Josiah           MFR Minnesota-Morris         30:37   16             
 66 Birner, Benjamin         MSR Martin Luther            30:46   17             
 67 Huss, David              MFR St. John's (Minn.)       30:52                  
 68 Medvec, Connor           MFR Gustavus Adolphus        30:54                  
 69 Pearson, Keenan          MFR Bethel (Minn.)           31:05                  
 70 Rosenbaum, Luke          MSO Martin Luther            31:10   18             
 71 Swearingen, Michael      MFR St. John's (Minn.)       31:17                  
 72 Wendtlandt, Michael      MFR St. John's (Minn.)       31:17                  
 73 Reschke, Kenneth         MSO Martin Luther            31:36   19             
 74 Grieves, Zach            MFR St. John's (Minn.)       31:43                  
 75 Winters, Isaac           MJR St. John's (Minn.)       31:56                  
 76 Plocher, Nathanael       MJR Martin Luther            32:18   20             
 77 Lerbakken, Tyler         MFR Hamline                  32:23                  
 78 Collins, Michael         MSO St. John's (Minn.)       32:25                  
 79 Ternsjo, Erik            MFR St. John's (Minn.)       32:26                  
 80 Goemann, Aaron           MSR Minnesota-Morris         32:29   21             
 81 Hurst, Jordan            MSR North Centra             32:30   22             
 82 Tessmer, Matthew         MFR Martin Luther            32:45                  
 83 Uhlhorn, Jordan          MSO Martin Luther            32:48                  
 84 Schuette, James          MSO Martin Luther            33:27                  
 85 Knutson, Kevin           MFR St. John's (Minn.)       34:05                  
 86 Walton, Spencer          MFR Minnesota-Morris         34:35   23             
 87 Bostrom, Matthew         MSO Bethel (Minn.)           34:49                  
 88 Thornton, Patrick        MSR St. John's (Minn.)       36:29                  
 89 Reetz, Taylor            MSO North Centra             37:35   24             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
 Results - Men                                                                   
   1 St. John's (Minn.)           15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:  2:15:09.00                                                    
         Average:    27:01.80                                                    
   2 Martin Luther                67    8    9   15   17   18   19   20          
      Total Time:  2:29:59.00                                                    
         Average:    29:59.80                                                    
   3 North Central (Minn.)        79   10   11   12   22   24                    
      Total Time:  2:39:25.00                                                    
         Average:    31:53.00                                                    
   4 Minnesota-Morris             87   13   14   16   21   23                    
      Total Time:  2:38:00.00                                                    
         Average:    31:36.00                                                    
 Results - Women                                                                 
   1 St. Benedict                 15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:  1:37:35.00                                                    
         Average:    19:31.00                                                    
   2 Gustavus Adolphus            69    9   12   13   15   20   21   25          
      Total Time:  1:45:43.00                                                    
         Average:    21:08.60                                                    
   3 Martin Luther                92    8   11   22   23   28   33   34          
      Total Time:  1:48:26.00                                                    
         Average:    21:41.20                                                    
   4 Bethel (Minn.)              100   14   16   19   24   27   30               
      Total Time:  1:49:15.00                                                    
         Average:    21:51.00                                                    
   5 North Central (Minn.)       116   10   17   18   35   36   37   39          
      Total Time:  1:53:22.00                                                    
         Average:    22:40.40                                                    
   6 Minnesota-Morris            156   26   29   31   32   38                    
      Total Time:  1:57:14.00                                                    
         Average:    23:26.80                                                    

MORE HEADLINES

Griak Feature: Katie Flood

7/19/2016

Katie Flood is the only runner in Griak Invitational history to win three individual high school race titles.

Griak, B1G Meet Highlight 2016 Home Schedule

7/14/2016

The Gophers will host three meets in 2016 including the Roy Griak Invitational and the 2016 Big Ten Cross Country Championships.

Griak Feature: Missy (Buttry) Rock

7/12/2016

The University of Minnesota will celebrate the 31st annual Roy Griak Invitational on Saturday, Sept. 24 at Les Bolstad Golf Course in Falcon Heights, Minn.

Proud Sponsors Of Gopher Athletics