Recap

Licensed to University of North Dakota Natatorium - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/9/2013 06:18 PM
        2013 UM-UND Dual  Swim/Dive Meet, Sanction #: November 9, 2013         
                             Hyslop Swimming Pool                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
         UND:   1:41.67        2009 UND                                        
                         C. Deshaw,C. Gormally, A. Maxwell, N. Busso       
        Pool:   1:43.73        2003 Truman                                     
                         K. Pray, M. Osborn, C. Blose, S. Hatcher          
                1:38.01  A
                1:38.81  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                     NT    1:46.64         11  
     1) Holmquist, Katelyn FR           2) r:+0.11 Busack, Heidi JR       
     3) r:+0.24 Portela, Chloe JR       4) r:+0.20 Raatz, Abilgail FR     
              27.03       57.47 (30.44)     1:23.40 (25.93)     1:46.64 (23.24)
  2 University of Minnesota  'B'                     NT    1:47.43          4  
     1) Anton, Katherine JR             2) r:+0.23 Bloom, Ellen FR        
     3) r:+0.25 Schumacher, Allison FR  4) r:-0.16 Radecke, Monica SR     
              27.66       58.54 (30.88)     1:24.11 (25.57)     1:47.43 (23.32)
  3 The University of North Dakota-ND  'A'           NT    1:49.85          2  
     1) Grabanski, Erin M JR            2) r:+0.22 Merwin, Camille SR     
     3) r:+0.30 Puk, Sami SR            4) r:NRT Funk, Courtney SO        
              27.78       58.40 (30.62)     1:25.35 (26.95)     1:49.85 (24.50)
  4 The University of North Dakota-ND  'B'           NT    1:52.68        
     1) Ainsworth, Kristin J FR         2) r:+0.23 Stevens, Nicole FR     
     3) r:-0.03 Jeske, McKenzie FR      4) r:NRT Wessman, Rachael JR      
              28.68       59.91 (31.23)     1:27.87 (27.96)     1:52.68 (24.81)
  5 The University of North Dakota-ND  'C'           NT   x1:56.90        
     1) Tedjasukmana, Patti SO          2) r:+0.27 Schwab, Alli FR        
     3) r:+0.23 DiGregorio, Teresa SO   4) r:+0.28 Fitzgerald, Kate JR    
              29.85     1:00.81 (30.96)     1:28.22 (27.41)     1:56.90 (28.68)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
         UND:   1:29.86        2007 UND                                        
                         R. Ferreira, P. Pereira, P. Westergren, E. Knight 
        Pool:   1:30.63        1996 Oakland                                    
                         C. Zoltak, R. Teeters, J. Synder, R. Karapetian   
                1:26.08  A
                1:27.14  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                     NT    1:33.21         11  
     1) Rafter, Jimmy JR                2) r:+0.27 Hatanaka, Nick FR      
     3) r:+0.30 Whitaker, Sandy SR      4) r:+0.19 Miksch, Ryan SO        
              24.13       49.74 (25.61)     1:12.26 (22.52)     1:33.21 (20.95)
  2 The University of North Dakota-ND  'A'           NT    1:33.62          4  
     1) Gannon, Adam J SR               2) r:+0.07 Ballantyne, Ian SO     
     3) r:+0.09 Koken, Matt SO          4) r:+0.14 MacQuarrie, Colin SO   
              24.12       50.01 (25.89)     1:13.18 (23.17)     1:33.62 (20.44)
  3 University of Minnesota  'B'                     NT    1:35.29          2  
     1) Busch, Noah FR                  2) r:+0.14 Mattox, Spencer FR     
     3) r:+0.16 Johnson, Drew JR        4) r:+0.15 Gordon, Ian FR         
              25.19       51.36 (26.17)     1:13.91 (22.55)     1:35.29 (21.38)
  4 University of Minnesota  'C'                     NT   x1:37.87        
     1) Tribble, Jack FR                2) r:+0.27 Larson, Garrett JR     
     3) r:+0.16 Boston, Bryce FR        4) r:+0.04 Leiferman, RJ SO       
              25.27       53.05 (27.78)     1:15.87 (22.82)     1:37.87 (22.00)
  5 The University of North Dakota-ND  'B'           NT    1:39.18        
     1) Obembe, Obi M SO                2) r:+0.30 Schultz, Wes JR        
     3) r:+0.25 McCague, Erik SO        4) r:NRT Schlais, Drew FR         
              25.48       52.68 (27.20)     1:16.54 (23.86)     1:39.18 (22.64)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   10:18.41        2012 Morgan Lynch, UND                         
        Pool:    9:54.35        1998 Kaitlin Sandeno, NGSV                     
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siwicki, Breanne    FR UM                        NT   10:11.17          9  
     r:+0.33  27.68       57.65 (29.97)     1:28.17 (30.52)     1:59.01 (30.84)
        2:29.65 (30.64)     3:00.23 (30.58)     3:30.83 (30.60)     4:01.87 (31.04)
        4:32.81 (30.94)     5:03.77 (30.96)     5:34.65 (30.88)     6:05.59 (30.94)
        6:36.67 (31.08)     7:07.86 (31.19)     7:38.80 (30.94)     8:09.75 (30.95)
        8:40.56 (30.81)     9:11.33 (30.77)     9:41.97 (30.64)    10:11.17 (29.20)
  2 Szews, Hailey       SR UM                        NT   10:21.41          4  
     r:+0.44  28.84       59.31 (30.47)     1:30.37 (31.06)     2:01.89 (31.52)
        2:33.21 (31.32)     3:04.59 (31.38)     3:36.15 (31.56)     4:07.01 (30.86)
        4:37.60 (30.59)     5:08.32 (30.72)     5:39.23 (30.91)     6:10.35 (31.12)
        6:41.73 (31.38)     7:13.23 (31.50)     7:44.52 (31.29)     8:16.05 (31.53)
        8:47.99 (31.94)     9:19.52 (31.53)     9:50.82 (31.30)    10:21.41 (30.59)
  3 Lynch, Morgan K     SR UND-ND                    NT   10:37.80          3  
     r:+0.43  28.84       59.93 (31.09)     1:31.13 (31.20)     2:02.64 (31.51)
        2:34.46 (31.82)     3:06.45 (31.99)     3:38.31 (31.86)     4:10.02 (31.71)
        4:41.75 (31.73)     5:13.64 (31.89)     5:45.52 (31.88)     6:17.54 (32.02)
        6:49.70 (32.16)     7:22.04 (32.34)     7:54.45 (32.41)     8:27.22 (32.77)
        8:59.91 (32.69)     9:32.84 (32.93)    10:05.86 (33.02)    10:37.80 (31.94)
  4 Church, Ali M       SO UND-ND                    NT   10:45.63          2  
     r:+0.39  29.21     1:00.39 (31.18)     1:32.15 (31.76)     2:04.33 (32.18)
        2:36.60 (32.27)     3:09.07 (32.47)     3:41.60 (32.53)     4:14.07 (32.47)
        4:46.39 (32.32)     5:18.79 (32.40)     5:51.73 (32.94)     6:24.41 (32.68)
        6:57.48 (33.07)     7:30.24 (32.76)     8:03.35 (33.11)     8:36.09 (32.74)
        9:08.74 (32.65)     9:41.21 (32.47)    10:13.88 (32.67)    10:45.63 (31.75)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   9:03.89        2002 Rodrigo Cintra, UND                        
        Pool:   9:07.37        2003 Henrik Weible, Drury                       
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redondo, Logan      SO UM                        NT    9:28.72          9  
     r:+0.48  26.68       55.47 (28.79)     1:24.20 (28.73)     1:53.04 (28.84)
        2:21.76 (28.72)     2:50.45 (28.69)     3:19.31 (28.86)     3:47.79 (28.48)
        4:16.46 (28.67)     4:45.07 (28.61)     5:13.29 (28.22)     5:41.71 (28.42)
        6:09.98 (28.27)     6:38.29 (28.31)     7:06.57 (28.28)     7:35.18 (28.61)
        8:03.67 (28.49)     8:32.37 (28.70)     9:01.10 (28.73)     9:28.72 (27.62)
  2 Marlow, Garin       JR UM                        NT    9:38.75          4  
     r:+0.41  26.69       55.99 (29.30)     1:25.50 (29.51)     1:54.57 (29.07)
        2:23.93 (29.36)     2:53.18 (29.25)     3:22.28 (29.10)     3:51.20 (28.92)
        4:20.22 (29.02)     4:49.38 (29.16)     5:18.38 (29.00)     5:47.58 (29.20)
        6:16.66 (29.08)     6:46.06 (29.40)     7:15.00 (28.94)     7:44.02 (29.02)
        8:13.25 (29.23)     8:42.15 (28.90)     9:10.99 (28.84)     9:38.75 (27.76)
  3 Huft, Erick         FR UM                        NT    9:43.73          3  
     r:+0.52  26.14       55.48 (29.34)     1:25.32 (29.84)     1:54.88 (29.56)
        2:24.31 (29.43)     2:53.50 (29.19)     3:22.78 (29.28)     3:52.18 (29.40)
        4:21.44 (29.26)     4:50.78 (29.34)     5:20.25 (29.47)     5:49.56 (29.31)
        6:19.49 (29.93)     6:49.00 (29.51)     7:18.44 (29.44)     7:47.87 (29.43)
        8:17.34 (29.47)     8:46.67 (29.33)     9:15.45 (28.78)     9:43.73 (28.28)
  4 Chanas-LaRue, Aaro  SO UND-ND                    NT    9:53.88          2  
     r:+0.35  26.54       55.63 (29.09)     1:25.07 (29.44)     1:54.56 (29.49)
        2:23.72 (29.16)     2:53.13 (29.41)     3:22.73 (29.60)     3:52.54 (29.81)
        4:22.33 (29.79)     4:52.42 (30.09)     5:22.37 (29.95)     5:52.68 (30.31)
        6:23.08 (30.40)     6:53.63 (30.55)     7:23.70 (30.07)     7:53.75 (30.05)
        8:24.09 (30.34)     8:54.51 (30.42)     9:24.64 (30.13)     9:53.88 (29.24)
  5 Kannawin, CJ W      FR UND-ND                    NT   10:29.06          1  
     r:+0.49  27.11       57.23 (30.12)     1:28.13 (30.90)     1:58.74 (30.61)
        2:29.38 (30.64)     3:00.64 (31.26)     3:32.11 (31.47)     4:03.82 (31.71)
        4:35.38 (31.56)     5:07.05 (31.67)     5:38.92 (31.87)     6:11.03 (32.11)
        6:43.25 (32.22)     7:15.42 (32.17)     7:47.64 (32.22)     8:19.95 (32.31)
        8:52.58 (32.63)     9:24.92 (32.34)     9:57.43 (32.51)    10:29.06 (31.63)
  6 Campbell, Mac S     JR UND-ND                    NT   10:32.62        
     r:+0.55  27.97       59.05 (31.08)     1:30.71 (31.66)     2:03.17 (32.46)
        2:35.30 (32.13)     3:07.20 (31.90)     3:38.67 (31.47)     4:09.97 (31.30)
        4:41.80 (31.83)     5:13.95 (32.15)     5:45.64 (31.69)     6:17.06 (31.42)
        6:49.12 (32.06)     7:21.33 (32.21)     7:53.50 (32.17)     8:25.62 (32.12)
        8:58.11 (32.49)     9:29.96 (31.85)    10:01.77 (31.81)    10:32.62 (30.85)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   1:50.43        2009 Natalia busso, UND                         
        Pool:   1:48.09        2008 Dagny Knutson, Minot                       
                1:43.91  A
                1:47.99  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoch, Maddie        FR UM                        NT    1:50.20          9  
     r:+0.41  26.00       53.65 (27.65)     1:21.96 (28.31)     1:50.20 (28.24)
  2 Marsh, Amelia       SR UM                        NT    1:54.73          4  
     r:+0.54  26.48       55.33 (28.85)     1:25.01 (29.68)     1:54.73 (29.72)
  3 Frey, Steph M       FR UND-ND                    NT    1:56.48          3  
     r:+0.44  26.97       56.52 (29.55)     1:26.55 (30.03)     1:56.48 (29.93)
  4 Richels, Kelsey A   SR UND-ND                    NT    1:58.07          2  
     r:+0.47  26.87       56.52 (29.65)     1:27.39 (30.87)     1:58.07 (30.68)
  5 Church, Ali M       SO UND-ND                    NT    2:00.07          1  
     r:+0.37  27.82       57.77 (29.95)     1:29.17 (31.40)     2:00.07 (30.90)
  6 Lynch, Morgan K     SR UND-ND                    NT   x2:00.43        
     r:+0.40  28.64       58.86 (30.22)     1:29.87 (31.01)     2:00.43 (30.56)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   1:37.26        2009 Daniel Moraes, UND                         
        Pool:   1:37.47        1992 James Hassett, CSUB                        
                1:33.58  A
                1:37.99  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Noah K       FR UND-ND                    NT    1:41.06          9  
     r:+0.72  24.00       50.01 (26.01)     1:15.95 (25.94)     1:41.06 (25.11)
  2 Brebick, Danny      SR UM                        NT    1:42.60          4  
     r:+0.48  23.94       49.81 (25.87)     1:16.13 (26.32)     1:42.60 (26.47)
  3 Friesch, DJ         JR UM                        NT    1:43.51          3  
     r:+0.47  24.55       50.55 (26.00)     1:17.03 (26.48)     1:43.51 (26.48)
  4 Fair, Paul          FR UM                        NT    1:44.38          2  
     r:+0.51  24.03       50.73 (26.70)     1:17.78 (27.05)     1:44.38 (26.60)
  5 Jacobson, Dan P     SR UND-ND                    NT    1:47.23          1  
     r:+0.45  24.48       51.56 (27.08)     1:19.49 (27.93)     1:47.23 (27.74)
  6 Benson, Forrest R   FR UND-ND                    NT    1:48.75        
     r:+0.49  25.07       53.03 (27.96)     1:20.89 (27.86)     1:48.75 (27.86)
  7 Schlais, Drew D     FR UND-ND                    NT   x1:48.81        
     r:+0.38  25.46       53.31 (27.85)     1:21.35 (28.04)     1:48.81 (27.46)
  8 Mills, Corey        JR UM                        NT   x1:49.44        
     r:+0.43  25.42       53.32 (27.90)     1:21.52 (28.20)     1:49.44 (27.92)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         UND:   55.01        2013 Veronica Medon, UND                          
        Pool:   55.49        1992 Amy Comerford, Oakland                       
                51.97  A
                55.09  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holmquist, Katelyn  FR UM                        NT      57.08          9  
              28.00       57.08 (29.08)                                        
  2 Anton, Katherine    JR UM                        NT      58.43          4  
              28.70       58.43 (29.73)                                        
  3 Grabanski, Erin M   JR UND-ND                    NT      59.27          3  
              29.08       59.27 (30.19)                                        
  4 Puk, Sami R         SR UND-ND                    NT    1:00.62          2  
              29.38     1:00.62 (31.24)                                        
  5 Bloom, Ellen        FR UM                        NT    1:00.77          1  
              29.88     1:00.77 (30.89)                                        
  6 Tedjasukmana, Patt  SO UND-ND                    NT    1:05.61        
              31.76     1:05.61 (33.85)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         UND:   47.31        2002 Fernando Alves, UND                          
        Pool:   47.63        2007 Rodrigo Ferreira, UND                        
                45.87  A
                48.49  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Jonathon   FR UM                        NT      52.41          9  
              26.05       52.41 (26.36)                                        
  2 Tribble, Jack       FR UM                        NT      53.05          4  
              26.33       53.05 (26.72)                                        
  3 Busch, Noah         FR UM                        NT      53.26          3  
              26.12       53.26 (27.14)                                        
  4 Rafter, Jimmy       JR UM                        NT     x53.39        
              25.65       53.39 (27.74)                                        
  5 Obembe, Obi M       SO UND-ND                    NT      53.92          2  
              26.23       53.92 (27.69)                                        
  6 Chanas-LaRue, Aaro  SO UND-ND                    NT      57.31          1  
              27.44       57.31 (29.87)                                        
  7 Doll, Ethan P       FR UND-ND                    NT      58.55        
              28.56       58.55 (29.99)                                        
 -- Whitaker, Sandy     SR UM                        NT     X52.80        
              25.63       52.80 (27.17)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         UND:   1:01.43        2009 Carissa Gormally, UND                      
        Pool:   1:02.37        2003 Rosanno Delurgio, U C San Diego            
                  59.19  A
                1:02.49  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merwin, Camille M   SR UND-ND                    NT    1:06.03          9  
     r:+0.78  31.44     1:06.03 (34.59)                                        
  2 Weyer, Alexa R      SO UND-ND                    NT    1:07.71          4  
     r:+0.38  31.87     1:07.71 (35.84)                                        
  3 Busack, Heidi       JR UM                        NT    1:07.78          3  
     r:+0.48  32.08     1:07.78 (35.70)                                        
  4 Stevens, Nicole E   FR UND-ND                    NT    1:08.07          2  
     r:+0.32  32.57     1:08.07 (35.50)                                        
  5 Tonsager, Alison K  JR UND-ND                    NT   x1:09.23        
     r:+0.83  32.11     1:09.23 (37.12)                                        
  6 Szews, Hailey       SR UM                        NT    1:09.79          1  
     r:+0.43  33.14     1:09.79 (36.65)                                        
 -- Bosch, Kasey J      SO UND-ND                    NT   X1:11.97        
     r:+0.44  33.65     1:11.97 (38.32)                                        
 -- Fitzgerald, Kate L  JR UND-ND                    NT   X1:17.26        
     r:+0.46  36.68     1:17.26 (40.58)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         UND:   55.12        2013 Austin Smith, UND                            
        Pool:   55.64        1996 David Aniot, Drury                           
                52.54  A
                55.39  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hatanaka, Nick      FR UM                        NT      56.97          9  
     r:+0.42  26.93       56.97 (30.04)                                        
  2 Smith, Austin J     JR UND-ND                    NT      57.07          4  
     r:+0.16  27.22       57.07 (29.85)                                        
  3 Mattox, Spencer     FR UM                        NT      58.72          3  
     r:+0.51  27.72       58.72 (31.00)                                        
  4 Ballantyne, Ian R   SO UND-ND                    NT      59.07          2  
     r:+0.39  27.62       59.07 (31.45)                                        
  5 Schultz, Wes R      JR UND-ND                    NT      59.98          1  
     r:+0.49  28.00       59.98 (31.98)                                        
  6 Larson, Garrett     JR UM                        NT    1:01.03        
     r:+0.50  28.58     1:01.03 (32.45)                                        
  7 Fisher, Jake E      SO UND-ND                    NT   x1:04.44        
     r:+0.45  30.32     1:04.44 (34.12)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
         UND:   2:02.55        2009 Allison Maxwell, UND                       
        Pool:   2:01.88        2003 Yuka Uobayashi, U. Cal Davis               
                1:54.54  A
                1:59.59  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portela, Chloe      JR UM                        NT    2:10.08          9  
     r:+0.50  28.25     1:00.73 (32.48)     1:34.80 (34.07)     2:10.08 (35.28)
  2 Howenstein, Jenna   SR UM                        NT    2:11.84          4  
     r:+0.34  29.49     1:03.78 (34.29)     1:37.79 (34.01)     2:11.84 (34.05)
  3 Ainsworth, Kristin  FR UND-ND                    NT    2:12.47          3  
     r:+0.96  29.42     1:03.47 (34.05)     1:37.59 (34.12)     2:12.47 (34.88)
  4 DiGregorio, Teresa  SO UND-ND                    NT    2:13.32          2  
     r:+0.43  29.88     1:03.70 (33.82)     1:38.47 (34.77)     2:13.32 (34.85)
  5 Jeske, McKenzie C   FR UND-ND                    NT    2:14.40          1  
     r:+0.73  29.45     1:02.89 (33.44)     1:37.69 (34.80)     2:14.40 (36.71)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
         UND:   1:47.27        2002 Fernando Alves, UND                        
        Pool:   1:43.50        2003 Ben Michaelson, So. Conn. St.              
                1:43.05  A
                1:49.09  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Drew       JR UM                        NT    1:52.98          9  
     r:+0.48  24.88       53.57 (28.69)     1:22.62 (29.05)     1:52.98 (30.36)
  2 Bjork, Viktor       SO UM                        NT    1:54.06          4  
     r:+0.38  25.70       54.73 (29.03)     1:23.95 (29.22)     1:54.06 (30.11)
  3 Cisneros, Alex      JR UM                        NT    1:55.52          3  
     r:+0.44  25.72       55.20 (29.48)     1:25.42 (30.22)     1:55.52 (30.10)
  4 Koken, Matt J       SO UND-ND                    NT    1:56.93          2  
     r:+0.39  25.86       54.74 (28.88)     1:25.30 (30.56)     1:56.93 (31.63)
  5 Jacobson, Dan P     SR UND-ND                    NT    2:00.40          1  
     r:+0.47  26.27       56.82 (30.55)     1:28.70 (31.88)     2:00.40 (31.70)
  6 Leiferman, RJ       SO UM                        NT   x2:03.08        
     r:+0.62  27.54       58.40 (30.86)     1:30.65 (32.25)     2:03.08 (32.43)
  7 McCague, Erik A     SO UND-ND                    NT    2:03.58        
     r:+0.36  27.88       58.75 (30.87)     1:30.69 (31.94)     2:03.58 (32.89)
  8 Doll, Ethan P       FR UND-ND                    NT   x2:04.96        
     r:+0.47  27.78       59.44 (31.66)     1:32.30 (32.86)     2:04.96 (32.66)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   22.75        2009 Carissa Gormally, UND                        
        Pool:   23.13        2003 Loni Burton, CSUB                            
                21.99  A
                22.99  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raatz, Abilgail     FR UM                        NT      24.13          9  
          r:+0.52                                                              
  2 Radecke, Monica     SR UM                        NT      24.37          4  
          r:+0.39                                                              
  3 Schumacher, Alliso  FR UM                        NT      24.63          3  
          r:+0.42                                                              
  4 Funk, Courtney L    SO UND-ND                    NT      24.66          2  
          r:+0.42                                                              
  5 Wessman, Rachael I  JR UND-ND                    NT      24.88          1  
          r:+0.42                                                              
  6 Weyer, Alexa R      SO UND-ND                    NT      25.05        
          r:+0.39                                                              
  7 Schwab, Alli J      FR UND-ND                    NT     x25.20        
          r:+0.76                                                              
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   20.27        2005 Rodrigo Ferreira, UND                        
        Pool:   19.93        2003 Ben Michaelson, So. Conn. St.                
                19.30  A
                20.19  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fair, Paul          FR UM                        NT      21.31          9  
          r:+0.48                                                              
  2 Gordon, Ian         FR UM                        NT      21.32          4  
          r:+0.52                                                              
  3 Gannon, Adam J      SR UND-ND                    NT      21.42          3  
          r:+0.40                                                              
  4 MacQuarrie, Colin   SO UND-ND                    NT      21.56          2  
          r:+0.39                                                              
  5 Miksch, Ryan        SO UM                        NT      21.64          1  
          r:+0.42                                                              
  6 Boston, Bryce       FR UM                        NT     x22.00        
          r:+0.40                                                              
  7 Schultz, Wes R      JR UND-ND                    NT      22.17        
          r:+0.52                                                              
  8 Fisher, Jake E      SO UND-ND                    NT     x22.68        
          r:+0.45                                                              
 
Event 15  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
         UND:   313.90        1989 Katie Stephens, UND                         
        Pool:   431.75        1996 Tina Hoagland, CSUB                         
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keefer, Maggie      SR UM                        NP     342.85          9  
  2 McCrady, Sarah      SR UM                        NP     321.20          4  
  3 Etterman, Katy      JR UM                        NP     280.25          3  
  4 Tenenbaum, Lexi     FR UM                        NP    x277.15        
  5 Ramberg, Jessica    SO UM                        NP    x271.90        
  6 Waldbillig, Rachae  SR UND-ND                    NP     255.40          2  
  7 Eissinger, Lexi J   SO UND-ND                    NP     238.10          1  
  8 Thorstenson, Rache  FR UND-ND                    NP     230.65        
  9 Tangeman, Cassidy   SO UND-ND                    NP    x221.75        
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
         UND:   320.40        2013 Rick Eberle, UND                            
        Pool:   427.75        1996 Ken Bedford, Clarion                        
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zoe, Dylan          SO UM                        NP     324.90          9  
  2 Eberle, Rick D      SR UND-ND                    NP     301.55          4  
  3 Larsen, Erik        JR UM                        NP     293.55          3  
  4 Rodriguez, Nick     FR UM                        NP     290.70          2  
  5 Metcalf, Clayton    SO UND-ND                    NP     272.35          1  
  6 Golling, Michael J  JR UND-ND                    NP     271.85        
  7 Krawza, Keith       FR UND-ND                    NP    x250.00        
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   49.53        2010 Carissa Gormally, UND                        
        Pool:   48.15        2009 Dagny Knutson, Minot                         
                47.96  A
                49.99  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raatz, Abilgail     FR UM                        NT      51.63          9  
     r:+0.49  24.81       51.63 (26.82)                                        
  2 Frey, Steph M       FR UND-ND                    NT      53.79          4  
     r:+0.51  26.02       53.79 (27.77)                                        
  3 Richels, Kelsey A   SR UND-ND                    NT      53.94          3  
     r:+0.44  25.90       53.94 (28.04)                                        
  4 Schwab, Alli J      FR UND-ND                    NT      55.63          2  
     r:+0.76  26.75       55.63 (28.88)                                        
  5 Funk, Courtney L    SO UND-ND                    NT     x56.12        
     r:+0.43  26.88       56.12 (29.24)                                        
 -- Radecke, Monica     SR UM                        NT     X53.61        
     r:+0.40  25.80       53.61 (27.81)                                        
 -- Marsh, Amelia       SR UM                        NT     X54.38        
     r:+0.54  26.26       54.38 (28.12)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   44.22        2006 Rodrigo Ferreira, UND                        
        Pool:   43.73        2003 Ben Michaelson, So. Conn. St.                
                42.54  A
                44.29  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Noah K       FR UND-ND                    NT      46.24          9  
     r:+0.73  22.67       46.24 (23.57)                                        
  2 Fair, Paul          FR UM                        NT      46.59          4  
     r:+0.49  22.30       46.59 (24.29)                                        
  3 MacQuarrie, Colin   SO UND-ND                    NT      48.01          3  
     r:+0.36  22.66       48.01 (25.35)                                        
  4 Fisher, Jake E      SO UND-ND                    NT      49.01          2  
     r:+0.44  23.49       49.01 (25.52)                                        
  5 Schlais, Drew D     FR UND-ND                    NT     x50.14        
     r:+0.41  24.45       50.14 (25.69)                                        
 -- Miksch, Ryan        SO UM                        NT     X46.98        
     r:+0.45  22.61       46.98 (24.37)                                        
 -- Busch, Noah         FR UM                        NT     X47.73        
     r:+0.48  23.02       47.73 (24.71)                                        
 -- Gordon, Ian         FR UM                        NT     X49.13        
     r:+0.48  23.59       49.13 (25.54)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
         UND:   1:57.30        2013 Veronica Medon, UND                        
        Pool:   2:00.53        2003 Uelli Dudley, Truman                       
                1:52.71  A
                1:59.19  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anton, Katherine    JR UM                        NT    2:03.15          9  
              29.62     1:00.31 (30.69)     1:31.49 (31.18)     2:03.15 (31.66)
  2 Grabanski, Erin M   JR UND-ND                    NT    2:09.35          4  
              29.96     1:02.10 (32.14)     1:35.23 (33.13)     2:09.35 (34.12)
  3 Ainsworth, Kristin  FR UND-ND                    NT    2:10.03          3  
              30.20     1:02.12 (31.92)     1:35.91 (33.79)     2:10.03 (34.12)
  4 Tedjasukmana, Patt  SO UND-ND                    NT    2:24.52          2  
              34.46     1:10.75 (36.29)     1:48.24 (37.49)     2:24.52 (36.28)
 -- Holmquist, Katelyn  FR UM                        NT         DQ        
              29.91     1:00.85 (30.94)     1:32.68 (31.83)          DQ (32.79)
 -- Bloom, Ellen        FR UM                        NT         DQ        
              31.14     1:04.56 (33.42)     1:38.89 (34.33)          DQ (33.77)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
         UND:   1:47.54        2004 Rodrigo Ferreira, UND                      
        Pool:   1:47.47        1996 Ryan Bradley, Denver                       
                1:41.41  A
                1:46.39  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Jonathon   FR UM                        NT    1:51.80          9  
              26.75       54.72 (27.97)     1:23.44 (28.72)     1:51.80 (28.36)
  2 Doll, Ethan P       FR UND-ND                    NT    2:04.36          4  
              29.75     1:01.14 (31.39)     1:33.59 (32.45)     2:04.36 (30.77)
  3 Obembe, Obi M       SO UND-ND                    NT    2:04.42          3  
              28.58       59.08 (30.50)     1:31.68 (32.60)     2:04.42 (32.74)
 -- Marlow, Garin       JR UM                        NT   X1:52.59        
              26.57       54.76 (28.19)     1:23.84 (29.08)     1:52.59 (28.75)
 -- Tribble, Jack       FR UM                        NT   X1:52.72        
              26.88       55.47 (28.59)     1:24.15 (28.68)     1:52.72 (28.57)
 -- Rafter, Jimmy       JR UM                        NT   X2:03.55        
              28.20     1:00.37 (32.17)     1:32.68 (32.31)     2:03.55 (30.87)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
         UND:   2:16.51        2002 Janice Berry, UND                          
        Pool:   2:15.84        2003 Rosanna Delurgio, U. C. San Diego          
                2:08.29  A
                2:15.99  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merwin, Camille M   SR UND-ND                    NT    2:23.17          9  
     r:+0.46  33.28     1:09.36 (36.08)     1:46.27 (36.91)     2:23.17 (36.90)
  2 Stevens, Nicole E   FR UND-ND                    NT    2:26.90          4  
     r:+0.36  33.30     1:10.60 (37.30)     1:49.33 (38.73)     2:26.90 (37.57)
  3 Szews, Hailey       SR UM                        NT    2:28.13          3  
     r:+0.44  33.62     1:11.31 (37.69)     1:49.68 (38.37)     2:28.13 (38.45)
  4 Weyer, Alexa R      SO UND-ND                    NT    2:32.78          2  
     r:+0.43  34.96     1:13.86 (38.90)     1:53.35 (39.49)     2:32.78 (39.43)
  5 Tonsager, Alison K  JR UND-ND                    NT   x2:34.63        
     r:+0.53  34.39     1:13.78 (39.39)     1:53.99 (40.21)     2:34.63 (40.64)
 -- Busack, Heidi       JR UM                        NT   X2:27.31        
     r:+0.46  32.20     1:09.28 (37.08)     1:47.84 (38.56)     2:27.31 (39.47)
 -- Bosch, Kasey J      SO UND-ND                    NT   X2:36.30        
     r:+0.44  36.40     1:16.68 (40.28)     1:56.43 (39.75)     2:36.30 (39.87)
 -- Fitzgerald, Kate L  JR UND-ND                    NT   X2:41.64        
     r:+0.46  35.84     1:16.30 (40.46)     1:58.42 (42.12)     2:41.64 (43.22)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
         UND:   2:00.91        2013 Austin Smith, UND                          
        Pool:   2:00.82        1992 David Huston, CSUB                         
                1:54.10  A
                1:59.79  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Austin J     JR UND-ND                    NT    2:08.64          9  
     r:+0.44  29.48     1:02.14 (32.66)     1:35.27 (33.13)     2:08.64 (33.37)
  2 Larson, Garrett     JR UM                        NT    2:15.25          4  
     r:+0.51  30.52     1:05.18 (34.66)     1:40.38 (35.20)     2:15.25 (34.87)
  3 Ballantyne, Ian R   SO UND-ND                    NT    2:16.19          3  
     r:+0.41  31.80     1:07.47 (35.67)     1:42.72 (35.25)     2:16.19 (33.47)
  4 Schultz, Wes R      JR UND-ND                    NT    2:16.21          2  
     r:+0.50  29.84     1:04.41 (34.57)     1:39.83 (35.42)     2:16.21 (36.38)
  5 Campbell, Mac S     JR UND-ND                    NT   x2:20.70        
     r:+0.52  31.14     1:06.76 (35.62)     1:43.05 (36.29)     2:20.70 (37.65)
 -- Hatanaka, Nick      FR UM                        NT   X2:04.27        
     r:+0.45  28.16       59.45 (31.29)     1:31.30 (31.85)     2:04.27 (32.97)
 -- Mattox, Spencer     FR UM                        NT   X2:08.24        
     r:+0.48  29.42     1:02.55 (33.13)     1:35.77 (33.22)     2:08.24 (32.47)
 -- Friesch, DJ         JR UM                        NT   X2:12.01        
     r:+0.49  29.96     1:03.91 (33.95)     1:37.72 (33.81)     2:12.01 (34.29)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   4:57.11        2012 Morgan Lynch, UND                          
        Pool:   4:48.61        2008 Dagne Knutson, Minot                       
                4:37.01  A
                4:47.79  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoch, Maddie        FR UM                        NT    4:56.88          9  
     r:+0.42  27.41       56.64 (29.23)     1:26.21 (29.57)     1:55.93 (29.72)
        2:26.00 (30.07)     2:56.46 (30.46)     3:26.74 (30.28)     3:56.91 (30.17)
        4:27.23 (30.32)     4:56.88 (29.65)                                        
  2 Lynch, Morgan K     SR UND-ND                    NT    5:11.43          4  
     r:+0.41  28.01       58.57 (30.56)     1:29.77 (31.20)     2:01.45 (31.68)
        2:32.99 (31.54)     3:04.68 (31.69)     3:36.32 (31.64)     4:08.49 (32.17)
        4:40.27 (31.78)     5:11.43 (31.16)                                        
  3 Richels, Kelsey A   SR UND-ND                    NT    5:18.84          3  
     r:+0.44  29.40     1:01.21 (31.81)     1:33.30 (32.09)     2:05.36 (32.06)
        2:37.81 (32.45)     3:10.13 (32.32)     3:42.35 (32.22)     4:14.83 (32.48)
        4:47.24 (32.41)     5:18.84 (31.60)                                        
  4 Church, Ali M       SO UND-ND                    NT    5:21.75          2  
     r:+0.34  28.80     1:00.05 (31.25)     1:32.24 (32.19)     2:04.54 (32.30)
        2:37.22 (32.68)     3:10.04 (32.82)     3:43.10 (33.06)     4:16.34 (33.24)
        4:49.36 (33.02)     5:21.75 (32.39)                                        
 -- Siwicki, Breanne    FR UM                        NT   X5:01.45        
     r:+0.36  28.09       58.05 (29.96)     1:28.31 (30.26)     1:58.57 (30.26)
        2:28.70 (30.13)     2:59.22 (30.52)     3:30.04 (30.82)     4:00.79 (30.75)
        4:31.52 (30.73)     5:01.45 (29.93)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
         UND:   4:23.16        2002 Rodrigo Cintra, UND                        
        Pool:   4:24.52        2003 Vlasta Burda, CSUB                         
                4:15.29  A
                4:22.99  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redondo, Logan      SO UM                        NT    4:33.28          9  
     r:+0.46  25.77       53.33 (27.56)     1:21.19 (27.86)     1:49.07 (27.88)
        2:16.75 (27.68)     2:44.41 (27.66)     3:11.96 (27.55)     3:39.29 (27.33)
        4:06.59 (27.30)     4:33.28 (26.69)                                        
  2 Lucas, Noah K       FR UND-ND                    NT    4:34.36          4  
     r:+0.72  25.04       52.56 (27.52)     1:20.83 (28.27)     1:49.15 (28.32)
        2:17.29 (28.14)     2:45.30 (28.01)     3:12.79 (27.49)     3:40.50 (27.71)
        4:07.61 (27.11)     4:34.36 (26.75)                                        
  3 Chanas-LaRue, Aaro  SO UND-ND                    NT    4:46.80          3  
     r:+0.38  25.65       53.90 (28.25)     1:22.46 (28.56)     1:51.38 (28.92)
        2:20.56 (29.18)     2:50.17 (29.61)     3:19.45 (29.28)     3:49.33 (29.88)
        4:19.05 (29.72)     4:46.80 (27.75)                                        
  4 Benson, Forrest R   FR UND-ND                    NT    5:02.78          2  
     r:+0.51  26.80       56.87 (30.07)     1:27.24 (30.37)     1:57.45 (30.21)
        2:28.18 (30.73)     2:58.89 (30.71)     3:29.40 (30.51)     4:00.42 (31.02)
        4:31.75 (31.33)     5:02.78 (31.03)                                        
  5 Kannawin, CJ W      FR UND-ND                    NT   x5:04.69        
     r:+0.45  26.72       56.93 (30.21)     1:27.73 (30.80)     1:58.09 (30.36)
        2:28.84 (30.75)     3:00.21 (31.37)     3:31.25 (31.04)     4:02.55 (31.30)
        4:34.07 (31.52)     5:04.69 (30.62)                                        
 -- Cisneros, Alex      JR UM                        NT   X4:39.10        
     r:+0.46  25.47       53.36 (27.89)     1:21.71 (28.35)     1:50.18 (28.47)
        2:18.46 (28.28)     2:46.92 (28.46)     3:15.35 (28.43)     3:43.52 (28.17)
        4:11.73 (28.21)     4:39.10 (27.37)                                        
 -- Huft, Erick         FR UM                        NT   X4:43.55        
     r:+0.50  26.20       54.57 (28.37)     1:23.02 (28.45)     1:51.64 (28.62)
        2:20.53 (28.89)     2:49.50 (28.97)     3:18.24 (28.74)     3:46.91 (28.67)
        4:15.42 (28.51)     4:43.55 (28.13)                                        
 -- Brebick, Danny      SR UM                        NT   X4:47.53        
     r:+0.48  24.98       52.59 (27.61)     1:21.09 (28.50)     1:50.54 (29.45)
        2:20.16 (29.62)     2:50.07 (29.91)     3:19.87 (29.80)     3:49.81 (29.94)
        4:18.96 (29.15)     4:47.53 (28.57)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         UND:   55.35        2009 Allison Maxwell, UND                         
        Pool:   54.40        2003 Loni Burton, CSUB                            
                51.90  A
                54.49  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schumacher, Alliso  FR UM                        NT      58.72          9  
     r:+0.43  26.90       58.72 (31.82)                                        
  2 Frey, Steph M       FR UND-ND                    NT      59.65          4  
     r:+0.48  27.81       59.65 (31.84)                                        
  3 Ainsworth, Kristin  FR UND-ND                    NT    1:00.12          3  
     r:+0.77  28.01     1:00.12 (32.11)                                        
  4 Puk, Sami R         SR UND-ND                    NT    1:00.14          2  
     r:+0.37  28.08     1:00.14 (32.06)                                        
  5 Jeske, McKenzie C   FR UND-ND                    NT   x1:01.86        
     r:+0.72  28.73     1:01.86 (33.13)                                        
 -- Portela, Chloe      JR UM                        NT     X59.14        
     r:+0.52  27.43       59.14 (31.71)                                        
 -- Howenstein, Jenna   SR UM                        NT   X1:00.31        
     r:+0.40  28.67     1:00.31 (31.64)                                        
 -- DiGregorio, Teresa  SO UND-ND                    NT   X1:00.43        
     r:+0.41  27.94     1:00.43 (32.49)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         UND:   47.31        2002 Fernando Alves, UND                          
        Pool:   45.60        2003 Ben Michaelson, So. Conn. St.                
                45.93  A
                48.29  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Drew       JR UM                        NT      50.78          9  
     r:+0.49  23.80       50.78 (26.98)                                        
  2 Gannon, Adam J      SR UND-ND                    NT      50.90          4  
     r:+0.45  23.73       50.90 (27.17)                                        
  3 Koken, Matt J       SO UND-ND                    NT      52.19          3  
     r:+0.41  24.21       52.19 (27.98)                                        
  4 MacQuarrie, Colin   SO UND-ND                    NT      52.79          2  
     r:+0.37  24.06       52.79 (28.73)                                        
  5 McCague, Erik A     SO UND-ND                    NT     x53.99        
     r:+0.33  25.11       53.99 (28.88)                                        
 -- Whitaker, Sandy     SR UM                        NT     X51.16        
     r:+0.43  23.98       51.16 (27.18)                                        
 -- Boston, Bryce       FR UM                        NT     X51.63        
     r:+0.42  24.92       51.63 (26.71)                                        
 -- Bjork, Viktor       SO UM                        NT     X52.29        
     r:+0.39  24.67       52.29 (27.62)                                        
 -- Leiferman, RJ       SO UM                        NT     X52.89        
     r:+0.59  24.58       52.89 (28.31)                                        
 -- Mills, Corey        JR UM                        NT     X54.82        
     r:+0.43  25.41       54.82 (29.41)                                        
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
         UND:   270.00        2001 Molly McDonald, UND                         
        Pool:   385.60        1996 Tara Montgomery, UC Davis                   
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keefer, Maggie      SR UM                        NP     300.40          9  
  2 McCrady, Sarah      SR UM                        NP     276.30          4  
  3 Etterman, Katy      JR UM                        NP     247.70          3  
  4 Ramberg, Jessica    SO UM                        NP    x245.60        
  5 Tenenbaum, Lexi     FR UM                        NP    x243.55        
  6 Eissinger, Lexi J   SO UND-ND                    NP     230.35          2  
  7 Waldbillig, Rachae  SR UND-ND                    NP     224.70          1  
  8 Tangeman, Cassidy   SO UND-ND                    NP     204.75        
  9 Thorstenson, Rache  FR UND-ND                    NP    x179.40        
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
         UND:   347.10        2012 Rick Eberle, UND                            
        Pool:   518.90        1996 Andy Ferguson, Clarion                      
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zoe, Dylan          SO UM                        NP     348.35          9  
  2 Larsen, Erik        JR UM                        NP     314.90          4  
  3 Golling, Michael J  JR UND-ND                    NP     283.75          3  
  4 Eberle, Rick D      SR UND-ND                    NP     278.35          2  
  5 Rodriguez, Nick     FR UM                        NP     252.80          1  
  6 Metcalf, Clayton    SO UND-ND                    NP     252.30        
  7 Krawza, Keith       FR UND-ND                    NP    x243.55        
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
         UND:   2:02.42        2013 Veronica Medon, UND                        
        Pool:   1:53.82        2009 Dagny Knutson, Minot                       
                1:55.72  A
                2:02.59  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoch, Maddie        FR UM                        NT    2:05.94          9  
     r:+0.41  27.28       58.53 (31.25)     1:36.68 (38.15)     2:05.94 (29.26)
  2 Grabanski, Erin M   JR UND-ND                    NT    2:10.78          4  
     r:+0.43  28.40     1:01.13 (32.73)     1:39.21 (38.08)     2:10.78 (31.57)
  3 Merwin, Camille M   SR UND-ND                    NT    2:12.01          3  
     r:+0.78  29.33     1:04.34 (35.01)     1:42.13 (37.79)     2:12.01 (29.88)
  4 Jeske, McKenzie C   FR UND-ND                    NT    2:17.56          2  
     r:+0.73  29.50     1:05.51 (36.01)     1:44.10 (38.59)     2:17.56 (33.46)
  5 Stevens, Nicole E   FR UND-ND                    NT   x2:18.02        
     r:+0.36  29.58     1:06.67 (37.09)     1:44.96 (38.29)     2:18.02 (33.06)
 -- Bloom, Ellen        FR UM                        NT   X2:14.32        
     r:+0.41  28.63     1:02.83 (34.20)     1:43.05 (40.22)     2:14.32 (31.27)
 -- Busack, Heidi       JR UM                        NT   X2:14.47        
     r:+0.51  29.52     1:05.80 (36.28)     1:44.17 (38.37)     2:14.47 (30.30)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
         UND:   1:49.06        2009 Daniel Mores, UND                          
        Pool:   1:49.01        2003 Orel Oral, Indianapolis                    
                1:43.38  A
                1:49.09  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thielen, Jonathon   FR UM                        NT    1:55.51          9  
     r:+0.39  25.12       53.52 (28.40)     1:28.02 (34.50)     1:55.51 (27.49)
  2 Gannon, Adam J      SR UND-ND                    NT    1:57.54          4  
     r:+0.44  25.12       58.27 (33.15)     1:30.79 (32.52)     1:57.54 (26.75)
  3 Smith, Austin J     JR UND-ND                    NT    2:00.66          3  
     r:+0.48  25.46       57.75 (32.29)     1:31.71 (33.96)     2:00.66 (28.95)
  4 Jacobson, Dan P     SR UND-ND                    NT    2:01.29          2  
     r:+0.40  25.54       56.27 (30.73)     1:34.30 (38.03)     2:01.29 (26.99)
  5 Obembe, Obi M       SO UND-ND                    NT   x2:02.33        
     r:+0.38  25.21       55.98 (30.77)     1:32.52 (36.54)     2:02.33 (29.81)
 -- Friesch, DJ         JR UM                        NT   X1:55.66        
     r:+0.50  24.92       55.75 (30.83)     1:28.71 (32.96)     1:55.66 (26.95)
 -- Tribble, Jack       FR UM                        NT   X1:59.79        
     r:+0.41  25.97       55.33 (29.36)     1:31.89 (36.56)     1:59.79 (27.90)
 -- Larson, Garrett     JR UM                        NT   X2:00.41        
     r:+0.47  27.56       58.14 (30.58)     1:33.89 (35.75)     2:00.41 (26.52)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                     NT    1:36.13         11  
     1) Raatz, Abilgail FR              2) r:+0.15 Schumacher, Allison FR 
     3) r:NRT Radecke, Monica SR        4) r:NRT Siwicki, Breanne FR      
     r:+0.49  23.81       47.55 (23.74)     1:11.46 (23.91)     1:36.13 (24.67)
  2 The University of North Dakota-ND  'A'           NT    1:39.74          4  
     1) Funk, Courtney L SO             2) r:+0.28 Weyer, Alexa SO        
     3) r:NRT Wessman, Rachael JR       4) r:NRT Frey, Steph FR           
     r:+0.39  24.90       50.21 (25.31)     1:15.11 (24.90)     1:39.74 (24.63)
  3 The University of North Dakota-ND  'B'           NT    1:42.12          2  
     1) Schwab, Alli J FR               2) r:+0.15 Puk, Sami SR           
     3) r:NRT Richels, Kelsey SR        4) r:NRT Church, Ali SO           
     r:+0.75  25.67       50.45 (24.78)     1:15.59 (25.14)     1:42.12 (26.53)
  4 The University of North Dakota-ND  'C'           NT   x1:48.24        
     1) Tedjasukmana, Patti SO          2) r:+0.30 Lynch, Morgan SR       
     3) r:+0.16 DiGregorio, Teresa SO   4) r:+0.26 Fitzgerald, Kate JR    
     r:+0.41  26.61       53.15 (26.54)     1:19.90 (26.75)     1:48.24 (28.34)
 -- University of Minnesota  'B'                     NT   X1:38.01        
     1) Holmquist, Katelyn FR           2) r:+0.26 Portela, Chloe JR      
     3) r:+0.27 Marsh, Amelia SR        4) r:-0.05 Anton, Katherine JR    
     r:+0.38  24.81       49.42 (24.61)     1:13.76 (24.34)     1:38.01 (24.25)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                     NT    1:24.43         11  
     1) Gordon, Ian FR                  2) r:+0.23 Johnson, Drew JR       
     3) r:+0.25 Miksch, Ryan SO         4) r:NRT Fair, Paul FR            
     r:+0.52  21.56       42.94 (21.38)     1:03.92 (20.98)     1:24.43 (20.51)
  2 The University of North Dakota-ND  'A'           NT    1:27.17          4  
     1) Lucas, Noah K FR                2) r:+0.05 Jacobson, Dan SR       
     3) r:+0.27 McCague, Erik SO        4) r:+0.25 Fisher, Jake SO        
     r:+0.71  21.36       43.47 (22.11)     1:05.33 (21.86)     1:27.17 (21.84)
  3 The University of North Dakota-ND  'B'           NT    1:28.56          2  
     1) Koken, Matt J SO                2) r:+0.22 Chanas-LaRue, Aaron SO 
     3) r:+0.19 Benson, Forrest FR      4) r:NRT Schlais, Drew FR         
     r:+0.38  22.24       43.65 (21.41)     1:05.67 (22.02)     1:28.56 (22.89)
  4 The University of North Dakota-ND  'C'           NT   x1:32.68        
     1) Campbell, Mac S JR              2) r:-0.04 Ballantyne, Ian SO     
     3) r:NRT Doll, Ethan FR            4) r:NRT Kannawin, CJ FR          
     r:+0.50  22.95       44.79 (21.84)     1:08.58 (23.79)     1:32.68 (24.10)
 -- University of Minnesota  'B'                     NT   X1:26.07        
     1) Whitaker, Sandy SR              2) r:+0.19 Busch, Noah FR         
     3) r:+0.15 Brebick, Danny SR       4) r:+0.12 Boston, Bryce FR       
     r:+0.45  22.20       43.84 (21.64)     1:05.27 (21.43)     1:26.07 (20.80)
 -- University of Minnesota  'C'                     NT   X1:29.07        
     1) Rafter, Jimmy JR                2) r:+0.17 Leiferman, RJ SO       
     3) r:+0.04 Huft, Erick FR          4) r:NRT Mills, Corey JR          
     r:+0.41  21.98       44.48 (22.50)     1:06.18 (21.70)     1:29.07 (22.89)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. University of Minnesota             179   2. The University of North Dakota      114
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. University of Minnesota             179   2. The University of North Dakota      113

MORE HEADLINES

Gophers Receive CSCAA Scholar All-America Recognition

6/21/2017

Both the men's and women's teams earned academic distinction from the coaches association.

Former swim coach Eckelkamp Passes Away

6/14/2017

Gopher Athletics is saddened to learn that former assistant men's swimming and diving coach Steve Eckelkamp has passed away at his home on June 10, in Mount Juliet, Tenn.

LeBlang Takes Learned Leadership to Next Season

6/7/2017

Junior diver Alan LeBlang discusses his leadership role for the upcoming season with GopherSports.com.

Proud Sponsors Of Gopher Athletics