Recap

Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/11/2012 08:54 PM
        2012 MN TWIN - Minneapolis Grand Prix - 11/9/2012 to 11/11/2012        
                                    Results                                    
 
Event 23  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutton, Chloe             20 Mission Viejo Na    15:56.53   15:49.41  
  2 Mann, Rebecca             14 Clearwater Aquat    15:58.90   15:54.46  
  3 Steenvoorden, Ashley      22 Minnesota Aquati    15:44.56   15:57.11  
  4 Rongione, Isabella        13 The Fish            16:49.50   16:22.73  
  5 Janzen, Kiera             19 University of Mi    16:22.13   16:24.83  
  6 Lorentzen, Brooke         17 Mission Viejo Na    16:43.20   16:28.11  
  7 Brandon, Loren            21 University of Mi    16:05.91   16:54.10  
  8 Harding, Samantha         18 University of Mi    16:20.74   16:59.01  
  9 Owens, Michelle           13 The Fish            17:32.80   17:10.75  
 10 Szews, Hailey             20 University of Mi    16:27.18   17:21.69  
 11 Goldblatt, Allison        14 The Fish            18:01.44   17:23.03  
 12 Storer, Jessica           15 Lincoln Select S    17:30.45   17:29.40  
 13 Frick, Gretchen           16 Ad Astra Area Aq    18:05.57   17:29.95  
 14 Halper, Sophie            14 92nd Street Flyi     9:29.69   17:44.09  
 15 Coughlan, Ophélie         15 ELITE               18:20.52   17:44.53  
 16 Heilbrun, Caroline        15 The Fish            10:43.47   17:51.68  
 17 Fischer, Aimee            16 Greater Nebraska    17:40.36   17:54.00  
 18 McClendon, Sara           13 Mansfield Aquati    17:37.31   17:55.70  
 19 Arceneaux, Kate           15 Katy Aquatic Tea    10:42.82   18:08.06  
 20 Fairman, Isabella         14 Edina Swim Club      9:23.08   18:10.81  
 21 Kriz, Lindsay             17 Denver Swim Acad    17:37.70   18:12.46  
 22 Olson, Mallory            16 Verona Aquatic C    17:51.58   18:15.44  
 23 Hepler, Kristen           14 Katy Aquatic Tea     9:28.50   18:21.23  
 24 Rizzo, Linnea             16 South East Metro    17:38.63   18:25.40  
 25 Paquin-Foisy, Elisabeth   17 ELITE               18:21.01   18:45.06  
 -- Brickman, Molly           15 92nd Street Flyi    10:26.50        DFS  
 
Event 24  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Knutson, Dagny            20 A.S.K. Swim          2:01.44    1:59.41  
  2 *Smith, Kierra            18 University of Mi     2:04.87    2:00.11  
  3 Simenec, Tori             20 University of Mi     2:03.05    2:02.13  
  4 Mann, Rebecca             14 Clearwater Aquat     2:03.42    2:03.15  
  5 Hinkle, Mickayla          16 St Croix Swim Cl     2:05.33    2:03.92  
  6 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming     2:05.67    2:05.86  
  7 Nelson, Destiny           15 Frisco Aquatics      2:07.51    2:06.14  
  8 Dilsaver, Dannie          13 Greater Nebraska     2:06.49    2:07.53  
B - Final
  9 Zeiger, Blake             19 University of Mi     2:11.06    2:02.73  
 10 Weitz, Elizabeth          21 University of Mi     2:07.54    2:07.03  
 11 McElfresh, Erin           17 Lansing Cats         2:08.86    2:07.71  
 12 Rongione, Isabella        13 The Fish             2:08.65    2:07.74  
 13 Harvey, Colby             16 Coastal Maine Aq     2:10.92    2:09.79  
 14 Lemire, Stephanie         17 St Croix Swim Cl     2:10.49    2:10.15  
 15 Painton, Lindsay          14 Colorado Stars       2:11.53    2:12.01  
 16 Theil, Caroline           13 Greater Nebraska     2:11.80    2:12.35  
C - Final
 17 Calegan, Olivia           13 Lincoln Select S     2:12.00    2:08.80  
 18 Owens, Michelle           13 The Fish             2:15.07    2:11.31  
 19 Jones, Raime              12 Aquajets Swim Te     2:14.62    2:11.35  
 20 Nelson, Sophia            17 Lincoln Select S     2:12.69    2:12.45  
 21 Cunningham, Elizabeth     16 Edina Swim Club      2:14.84    2:13.51  
 22 Rizzo, Linnea             16 South East Metro     2:15.25    2:14.79  
 23 Nguyen, Tiffany           13 Edina Swim Club      2:13.54    2:15.29  
D - Final
 25 Murphy, Megan             16 The Fish             2:16.87    2:12.81  
 26 Arceneaux, Kate           15 Katy Aquatic Tea     2:17.15    2:16.46  
 27 Hepler, Kristen           14 Katy Aquatic Tea     2:21.87    2:17.04  
 -- Appleget, Olivia          15 Lincoln Select S     2:15.62         DQ  
 
Event 25  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lochte, Ryan              28 Una Gsc              1:49.29    1:45.62  
  2 Van Swol, Kyler           21 University of Mi     1:52.92    1:49.24  
  3 Hatanaka, Brandon         19 University of Mi     1:51.29    1:50.75  
  4 Dimitrov, David           20 LLSC                 1:52.63    1:51.02  
  5 Heil, Scott               20 Unattached           1:54.55    1:51.53  
  6 Friesch, David            20 University of Mi     1:53.13    1:53.14  
  7 Hartbarger, Jason         19 University of Mi     1:54.33    1:54.68  
  8 Norsten, Gregory          18 University of Mi     1:54.31    1:56.64  
B - Final
  9 Huft, Erick               17 Edina Swim Club      1:54.57    1:54.39  
 10 Larson, Garrett           19 University of Mi     1:55.31    1:54.63  
 11 Vacek, Austin             18 Katy Aquatic Tea     1:55.56    1:54.77  
 12 Gravel, Jerry             17 Coastal Maine Aq     1:54.95    1:54.85  
 13 Stockett, Paul            17 Suburban Seahawk     1:55.66    1:54.95  
 14 Andrew, Michael           13 Unattached           1:55.12    1:55.47  
 15 Rabideaux, Kent           15 South East Metro     1:58.01    1:58.58  
 16 Walton, Alex              16 Iowa City Eels S     1:55.87    2:02.03  
C - Final
 17 Cartwright, Max           19 University of Mi     1:56.52    1:55.09  
 18 Balogh, Brennan           15 Lincoln Select S     1:57.71    1:56.23  
 19 *Bjoerk, Viktor           20 Una Minn             1:57.80    1:57.34  
 20 Johnson, Christopher      19 University of Mi     1:56.17    1:58.24  
 21 Kandt, Alec               17 South East Metro     2:00.52    1:58.94  
D - Final
 25 *Isobe, Rin               19 University of Mi     1:59.68    1:58.03  
 26 Lucas, Noah               17 Edina Swim Club      2:01.24    1:58.82  
 27 Rouleau, Michael          16 Una Edi              2:01.52    1:59.48  
 28 Russiello, Ian            15 The Fish             2:02.21    1:59.98  
 29 Hedman, Matthew           15 Una Edi              2:04.17    2:01.54  
 30 Leiferman, Raymond        18 University of Mi     2:02.27    2:02.14  
 31 McPherson, Kevin          15 South East Metro     2:02.64    2:03.39  
 32 Tidd, James               15 South East Metro     2:01.14    2:09.21  
 
Event 26  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin, Melissa         17 Colorado Stars       1:54.26    1:50.10  
  2 Behrens, Tess             20 University of Mi     2:04.49    1:56.07  
  3 Hinkle, Mickayla          16 St Croix Swim Cl     2:02.09    1:58.79  
  4 McHugh, Cameron           16 Katy Aquatic Tea     2:01.57    1:58.97  
  5 Pietila, Haley            19 University of Mi     2:01.43    2:01.99  
  6 Anton, Katharine          19 University of Mi     2:02.74    2:02.16  
  7 Hendricks, Cassie         16 Brookings Swim C     2:04.95    2:04.53  
  8 Dilsaver, Dannie          13 Greater Nebraska     2:05.61    2:05.73  
B - Final
  9 Painton, Lindsay          14 Colorado Stars       2:06.64    2:03.59  
 10 Waddell, Tevyn            14 Mitchell Aquatic     2:09.68    2:06.30  
 11 Bagley, Victoria          19 Aquajets Swim Te     2:07.38    2:07.47  
 12 Nelson, Destiny           15 Frisco Aquatics      2:09.05    2:07.79  
 13 Heilbrun, Caroline        15 The Fish             2:11.25    2:08.31  
 14 Theil, Caroline           13 Greater Nebraska     2:11.71    2:10.48  
 15 Corgel, Isabelle          16 Lansing Cats         2:11.78    2:11.00  
 16 Ebito, Emma               15 Lincoln Select S     2:12.39    2:12.96  
C - Final
 17 Horn, Brittany            14 Fox Valley Wave      2:13.59    2:12.56  
 18 Goracke, Peyton           14 Lincoln Select S     2:15.47    2:15.02  
 
Event 27  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lochte, Ryan              28 Una Gsc              1:45.08    1:41.43  
  2 *Vyatchanin, Arkady       28 Gator Swim Club      1:48.55    1:44.06  
  3 Newenhouse, Carl          19 University of Mi     1:49.86    1:46.50  
  4 Bushman, Luke             22 Una Minn             1:50.85    1:49.36  
  5 Foster, Mitchell          18 Aquajets Swim Te     1:49.76    1:49.97  
  6 Bateman, Cole             17 Minnetonka Swim      1:52.02    1:50.27  
  7 Johnson, Christopher      19 University of Mi     1:51.09    1:51.41  
  8 Phillips, Austin          16 Colorado Stars       1:52.11    1:52.07  
B - Final
  9 Alef, Grant               19 University of Mi     1:53.24    1:50.31  
 10 Balogh, Brennan           15 Lincoln Select S     1:53.19    1:50.73  
 11 Hartbarger, Jason         19 University of Mi     1:52.29    1:52.86  
 12 Stockett, Paul            17 Suburban Seahawk     1:54.38    1:53.07  
 13 Walton, Alex              16 Iowa City Eels S     1:53.49    1:53.25  
 14 Rafter, James             19 University of Mi     1:54.45    1:54.05  
 15 Wagner, Mitchell          18 University of Mi     1:56.12    1:56.32  
 16 Corgel, Ronan             16 Lansing Cats         1:55.98    1:57.08  
C - Final
 17 Vacek, Austin             18 Katy Aquatic Tea     1:56.99    1:49.87  
 18 Wilt, Andre               19 University of Mi     1:56.40    1:53.93  
 19 Lindell, Jackson          17 Edina Swim Club      1:56.28    1:54.67  
 20 Rouleau, Michael          16 Una Edi              1:56.50    1:57.42  
 21 Anderson, Brady           17 St Croix Swim Cl     1:58.55    1:57.85  
 22 Bielski, Daniel           17 Minnetonka Swim      1:58.11    1:58.06  
 23 Murphy, Christopher       15 The Fish             1:57.75    1:58.23  
D - Final
 25 Whitaker, Sandy           21 University of Mi     1:59.35    1:58.21  
 26 Larson, Johnthomas        13 Edina Swim Club      1:59.31    1:58.28  
 27 Current, Ryan             15 Minnetonka Swim      2:00.27    1:58.67  
 28 Langner, Gabriel          16 Black Hawk Area      2:02.69    2:01.84  
 29 Hedman, Matthew           15 Una Edi              2:03.54    2:03.74  
 
Event 28  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin, Melissa         17 Colorado Stars         48.84      48.31  
  2 Caflisch, Erin            21 University of Mi       50.89      49.65  
  3 McLaughlin, Kathryn       15 Mission Viejo Na       50.30      49.77  
  4 *Plant, Jessica           19 University of Mi       50.98      49.88  
  5 Weiland, Rebecca          19 University of Mi       51.39      49.90  
  6 Knutson, Dagny            20 A.S.K. Swim            50.24      50.10  
  7 Votava, Lauren            19 University of Mi       50.79      50.37  
  8 Weis, Lauren              21 University of Mi       50.92      51.26  
B - Final
  9 Zeiger, Blake             19 University of Mi       52.15      50.23  
 10 McHugh, Cameron           16 Katy Aquatic Tea       52.48      50.45  
 11 Spadoni, Marina           18 University of Mi       52.38      51.16  
 12 Radecke, Monica           21 University of Mi       52.29      51.22  
 13 *Ste. Marie, Devin        19 University of Mi       52.90      51.31  
 14 Burnham, Madeline         16 Unattached             52.30      51.39  
 15 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming       53.34      52.96  
 16 Busack, Heidi             20 University of Mi       52.75      53.13  
C - Final
 17 Painton, Lindsay          14 Colorado Stars         53.73      52.64  
 18 Harvey, Colby             16 Coastal Maine Aq       53.93      52.82  
 19 McElfresh, Erin           17 Lansing Cats           53.98      53.00  
 20 Herrild, Natalie          22 University of Mi       53.79      53.24  
 21 Horn, Brittany            14 Fox Valley Wave        53.45      53.31  
 22 Donlin, Riley             14 Aquajets Swim Te       54.03      53.51  
 23 Marsh, Amelia             20 University of Mi       54.26      54.14  
 24 Portela, Chloe            19 University of Mi       54.15      55.16  
D - Final
 25 Waddell, Tevyn            14 Mitchell Aquatic       54.31      53.76  
 26 Heilbrun, Caroline        15 The Fish               54.37      54.60  
 27 Rizzo, Linnea             16 South East Metro       56.57      54.98  
 28 Wight, Sydney             16 Coastal Maine Aq       55.96      55.52  
 29 Storer, Jessica           15 Lincoln Select S       55.60      55.56  
 30 Owens, Michelle           13 The Fish               55.23      55.74  
 
Event 29  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Weber-Gale, Garrett       27 Longhorn Aquatic       44.98      43.59  
  2 *Capan, Hrvoje            21 University of Mi       45.23      45.10  
  3 Toomey, Derek             21 University of Mi       44.78      45.20  
  4 *Samuels, Felix           19 University of Mi       45.86      45.43  
  5 Griggs, Benjamin          21 University of Mi       45.87      45.72  
  6 Heil, Scott               20 Unattached             46.40      45.85  
  7 Dimitrov, David           20 LLSC                   46.74      46.67  
  7 Greenberg, Aaron          17 Edina Swim Club        46.52      46.67  
B - Final
  9 Jacobson, Brian           38 Twin Cities Swim       47.04      46.24  
 10 Busch, Noah               17 Minnetonka Swim        47.11      46.42  
 11 Brinck, Per-niklas        19 University of Mi       46.82      46.66  
 12 Miksch, Ryan              19 University of Mi       47.21      46.88  
 12 Brebrick, Daniel          20 University of Mi       47.26      46.88  
 14 *Vyatchanin, Arkady       28 Gator Swim Club        47.33      47.00  
 15 Boston, Bryce             17 Minnetonka Swim        46.78      47.22  
C - Final
 17 Zawatski, Edward          15 Cyc Rally Aquati       48.70      47.47  
 18 Andrew, Michael           13 Unattached             48.24      47.64  
 19 Lucas, Noah               17 Edina Swim Club        49.01      47.86  
 20 Bateman, Cole             17 Minnetonka Swim        48.12      47.91  
 21 Formosa, Lawrence         22 University of Mi       48.90      48.19  
 22 McPherson, Kevin          15 South East Metro       47.96      48.56  
 23 Radecke, Vincent          19 University of Mi       49.09      49.38  
D - Final
 25 Scripp, Ryan              14 Green Bay YMCA         48.92      49.33  
 26 Carlstrom, Christopher    16 Aquajets Swim Te       50.13      49.36  
 27 Murphy, Christopher       15 The Fish               49.29      50.50  
 
Event 30  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Glaesner, Mads           24 Trojan Swim Club    14:57.32   14:48.53  
  2 Heron, David              17 Mission Viejo Na    15:13.03   15:17.05  
  3 Smith, Clayton            19 University of Mi    14:52.73   15:24.71  
  4 Norman, Nicholas          15 Mission Viejo Na    15:25.93   15:24.90  
  5 Burns, Janardana          17 Mission Viejo Na    15:14.90   15:30.25  
  6 Egan, Liam                16 Crimson Aquatics     9:04.08   15:37.33  
  7 Loria, Cory               18 Mansfield Aquati    16:11.90   15:44.14  
  8 Seal, Brayden             16 Frisco Aquatics     16:09.45   15:48.90  
  9 Nesheim, Sean             21 University of Mi    15:33.64   15:52.56  
 10 *Cisneros, Alejandro      19 University of Mi    15:56.89   15:55.98  
 11 Redondo, Logan            18 University of Mi    15:22.12   15:59.28  
 12 Huft, Erick               17 Edina Swim Club     15:47.65   15:59.53  
 13 Vacek, Austin             18 Katy Aquatic Tea    16:20.64   16:08.06  
 14 Marlow, Garin             19 University of Mi    15:38.20   16:15.42  
 15 Bravence, Benjamin        19 University of Mi    15:39.37   16:15.79  
 16 Campbell, Canaan          16 Ad Astra Area Aq    16:25.59   16:18.60  
 17 Paquin-Foisy, Etienne     15 ELITE               16:40.31   16:26.56  
 18 Murphy, Christopher       15 The Fish            16:22.53   16:29.76  
 19 Stockett, Paul            17 Suburban Seahawk     9:00.44   16:32.40  
 20 Draves, Michael           13 Badger Aquatics      8:55.98   16:32.52  
 21 Vallières, Jean-Daniel    17 ELITE               16:39.12   16:38.61  
 22 Thompson, Harris          17 Iowa City Eels S    16:27.04   16:39.47  
 23 Martin, Timothy           17 Pacesetter Aquat    16:11.29   16:44.32  
 24 Langner, Gabriel          16 Black Hawk Area      8:53.20   16:48.30  
 25 *Mills, Corey             19 University of Mi    15:56.23   16:48.36  
 26 Hedman, Matthew           15 Una Edi              8:52.52   16:52.59  
 27 Chaubet, Loïc             19 ELITE               16:46.13   17:03.78  
 28 Scafuri, Jack             14 Central Iowa Aqu     9:00.32   17:23.49  
 -- Dawson, Christopher       16 Denver Swim Acad    15:57.07        DFS  
 
Event 31  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                      3:34.25    3:39.74  
     1) Behrens, Tess 20                2) *Smith, Kierra 18              
     3) Weiland, Rebecca 19             4) Caflisch, Erin 21              
  2 University of Minnesota  'B'                      3:40.21    3:47.83  
     1) Pietila, Haley 19               2) Greenberg, Lauren 21           
     3) Simenec, Tori 20                4) Votava, Lauren 19              
  3 The Fish  'A'                                     4:01.63    4:02.74  
     1) Rongione, Isabella 13           2) Richer, Emma 17                
     3) Goldblatt, Allison 14           4) Heilbrun, Caroline 15          
  4 Lincoln Select Swimming  'A'                      4:02.08    4:05.66  
     1) Ebito, Emma 15                  2) Pales, Ashley 13               
     3) Appleget, Olivia 15             4) Storer, Jessica 15             
 
Event 32  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                      3:13.65    3:16.40  
     1) Newenhouse, Carl 19             2) Anderson, Jared 22             
     3) Van Swol, Kyler 21              4) Toomey, Derek 21               
  2 University of Minnesota  'B'                      3:16.77    3:23.95  
     1) Rafter, James 19                2) Hall, Joshua 21                
     3) Whitaker, Sandy 21              4) Griggs, Benjamin 21            
  3 Minnetonka Swim Club  'A'                         3:21.93    3:24.39  
     1) Plummer, David 27               2) Sinkler, Nolan 22              
     3) Boston, Bryce 17                4) Busch, Noah 17                 
  4 Minnetonka Swim Club  'B'                         4:00.00    3:33.62  
     1) Bateman, Cole 17                2) Lau, Corey 13                  
     3) Bielski, Daniel 17              4) Current, Ryan 15               
  5 South East Metro Sharks Swim C  'A'                    NT    3:38.21  
     1) Tidd, James 15                  2) Kandt, Alec 17                 
     3) Rabideaux, Kent 15              4) McPherson, Kevin 15