Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License   11/10/2012 - 12:59PM
  2012 MN TWIN - Minneapolis Grand Prix - 11/9/2012 to 11/11/2012   
 
 Event 12  Men 200 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Bollier, Robert        23 Unattached        1:40.76    1:45.46  
  2 *Oliveira, Pedro       24 Cardinal Aquatic  1:44.82    1:48.87  
  3 Hatanaka, Brandon      19 University of Mi  1:48.68    1:49.18  
  4 Bushman, Luke          22 Una Minn          1:48.01    1:50.06  
  5 Boggio, Schuyler       22 Unattached        1:50.79    1:50.69  
  6 Van Swol, Kyler        21 University of Mi  1:44.24    1:51.19  
  7 *Bjoerk, Viktor        20 Una Minn          2:07.02L   1:51.49  
  8 Marsh, Jonathan        16 Verona Aquatic C  1:49.22    1:52.54  
 -----------------------------------------------------------------
  9 *Cisneros, Alejandro   19 University of Mi  1:47.46    1:52.59  
 10 Hartbarger, Jason      19 University of Mi  1:50.46    1:52.75  
 11 Carbone, Joseph        15 Unattached        1:50.61    1:52.76  
 12 Bravence, Benjamin     19 University of Mi  1:50.27    1:53.74  
 13 Dimitrov, David        20 LLSC              1:59.69S   1:53.80  
 14 Dear, Adam             17 Coastal Aquatic   1:52.40    1:54.09  
 15 Tanchick, Matthew      17 Golden Comets Sw  1:58.84    1:54.13  
 16 Chaubet, Gaël          17 ELITE             1:55.68    1:54.90  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Johnson, Andrew        21 University of Mi  1:50.89    1:55.05  
 18 Austin, Jacob          18 Unattached        1:56.73    1:55.85  
 19 Burns, Janardana       17 Mission Viejo Na  2:10.38L   1:55.92  
 20 Williamson, Jeffrey    17 Golden Comets Sw  2:05.60L   1:56.34  
 21 Huft, Erick            17 Edina Swim Club   1:55.08    1:56.56  
 22 Balogh, Brennan        15 Lincoln Select S  1:55.09    1:56.70  
 23 Russiello, Ian         15 The Fish          1:58.52    1:57.22  
 24 Campbell, Canaan       16 Ad Astra Area Aq  1:57.01    1:57.57  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Leiferman, Raymond     18 University of Mi  1:51.82    1:57.72  
 26 Formosa, Lawrence      22 University of Mi  1:53.69    1:58.17  
 27 Phillips, Austin       16 Colorado Stars    2:17.12L   1:58.64  
 28 Dawson, Christopher    16 Denver Swim Acad  2:14.22L   1:58.71  
 29 Whitaker, Mark         15 Swac Swim Team    2:13.33L   1:58.84  
 30 McPherson, Kevin       15 South East Metro  2:00.32    1:59.09  
 31 Poland, Ian            16 Spartan Swim Clu  2:01.33    1:59.36  
 32 Schulstad, Matthew     17 Alligator Aquati  1:59.08    1:59.53  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Paquin-Foisy, Etienne  15 ELITE             1:58.90    1:59.61  
 34 Kohrell, Garner        15 Fox Valley Wave   2:16.48L   1:59.73  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Sheppard, Parker       16 Mansfield Aquati  2:13.42L   1:59.90  
 36 Scripp, Ryan           14 Green Bay YMCA    1:57.08    2:00.47  
 37 Sathre, Spencer        15 Aquajets Swim Te  2:01.18    2:00.65  
 38 Rybakowicz, Ross       16 Waukesha Express  1:57.99    2:00.73  
 39 Stone, Benjamin        16 Swac Swim Team    2:19.28L   2:00.80  
 40 Smith, Mark            18 Westmont Swim Cl  2:00.84    2:01.45  
 41 Vallières, Jean-Danie  17 ELITE             2:00.88    2:01.46  
 42 Anderson, Brady        17 St Croix Swim Cl  2:15.06L   2:01.56  
 43 Swanson, Brandt        16 Aquajets Swim Te  2:17.88L   2:01.65  
 44 Hedman, Matthew        15 Una Edi           2:20.53L   2:02.21  
 45 Richardson, Benny      17 Aquajets Swim Te  2:18.01L   2:02.48  
 46 Barley, Preston        14 Wichita Aqua Sho  2:01.30   L   2:04.37  
 49 Carlstrom, Christophe  16 Aquajets Swim Te  2:00.80    2:04.53  
 50 Morris, Benjamin       13 Lincoln Select S  2:20.22L   2:07.72  
 -- Larson, Johnthomas     13 Edina Swim Club   2:20.75L        DQ  
 -- Duchene, Collin        16 Pleasant Prairie  1:59.60         DQ  
 -- Pearthree, Ben         16 Edina Swim Club   2:00.96        DFS  
 -- Guillen Vega, Irwin    20 Mexico            2:04.83L        NS  
 -- Hernandez Benitez, Jo  20 Mexico            2:06.01L        NS  
 -- Malone, Reed           17 New Trier Swim C  1:46.74         NS  
 -- Soto Ramirez, Fabrici  20 Mexico            2:03.63L        NS