Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License   11/11/2012 - 18:26PM
  2012 MN TWIN - Minneapolis Grand Prix - 11/9/2012 to 11/11/2012   
 
 Event 12  Men 200 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Bollier, Robert        23 Unattached        1:45.46    1:44.46  
  2 Van Swol, Kyler        21 University of Mi  1:51.19    1:47.07  
  3 Hatanaka, Brandon      19 University of Mi  1:49.18    1:49.69  
  4 Boggio, Schuyler       22 Unattached        1:50.69    1:49.88  
  5 Bushman, Luke          22 Una Minn          1:50.06    1:49.94  
  6 Marsh, Jonathan        16 Verona Aquatic C  1:52.54    1:50.33  
  7 *Bjoerk, Viktor        20 Una Minn          1:51.49    1:51.92  
  8 *Cisneros, Alejandro   19 University of Mi  1:52.59    1:52.17  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Bravence, Benjamin     19 University of Mi  1:53.74    1:49.27  
 10 Carbone, Joseph        15 Unattached        1:52.76    1:51.70  
 11 Dear, Adam             17 Coastal Aquatic   1:54.09    1:52.24  
 12 Dimitrov, David        20 LLSC              1:53.80    1:52.72  
 13 Johnson, Andrew        21 University of Mi  1:55.05    1:53.77  
 14 Tanchick, Matthew      17 Golden Comets Sw  1:54.13    1:53.92  
 15 Chaubet, Gaël          17 ELITE             1:54.90    1:54.59  
 16 Austin, Jacob          18 Unattached        1:55.85    1:56.04  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Williamson, Jeffrey    17 Golden Comets Sw  1:56.34    1:52.23  
 18 Huft, Erick            17 Edina Swim Club   1:56.56    1:54.52  
 19 Russiello, Ian         15 The Fish          1:57.22    1:54.58  
 20 Balogh, Brennan        15 Lincoln Select S  1:56.70    1:55.01  
 21 Burns, Janardana       17 Mission Viejo Na  1:55.92    1:55.09  
 22 Campbell, Canaan       16 Ad Astra Area Aq  1:57.57    1:56.47  
 23 Leiferman, Raymond     18 University of Mi  1:57.72    1:58.21  
 24 Phillips, Austin       16 Colorado Stars    1:58.64    1:59.38  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Whitaker, Mark         15 Swac Swim Team    1:58.84    1:57.64  
 26 Paquin-Foisy, Etienne  15 ELITE             1:59.61    1:57.98  
 27 Schulstad, Matthew     17 Alligator Aquati  1:59.53    1:58.07  
 28 Poland, Ian            16 Spartan Swim Clu  1:59.36    1:59.00  
 29 Sheppard, Parker       16 Mansfield Aquati  1:59.90    1:59.11  
 30 Dawson, Christopher    16 Denver Swim Acad  1:58.71    1:59.46  
 31 McPherson, Kevin       15 South East Metro  1:59.09    2:00.42  
 32 Kohrell, Garner        15 Fox Valley Wave   1:59.73    2:01.44  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  2 *Oliveira, Pedro       24 Cardinal Aquatic  1:48.87             
 10 Hartbarger, Jason      19 University of Mi  1:52.75             
 26 Formosa, Lawrence      22 University of Mi  1:58.17             
 36 Scripp, Ryan           14 Green Bay YMCA    2:00.47             
 37 Sathre, Spencer        15 Aquajets Swim Te  2:00.65             
 38 Rybakowicz, Ross       16 Waukesha Express  2:00.73             
 39 Stone, Benjamin        16 Swac Swim Team    2:00.80             
 40 Smith, Mark            18 Westmont Swim Cl  2:01.45             
 41 Vallières, Jean-Danie  17 ELITE             2:01.46             
 42 Anderson, Brady        17 St Croix Swim Cl  2:01.56             
 43 Swanson, Brandt        16 Aquajets Swim Te  2:01.65             
 44 Hedman, Matthew        15 Una Edi           2:02.21             
 45 Richardson, Benny      17 Aquajets Swim Te  2:02.48             
 46 Barley, Preston        14 Wichita Aqua Sho  2:02.51             
 47 Thompson, Harris       17 Iowa City Eels S  2:03.95             
 48 Anton, Christian       15 Iowa Flyers Swim  2:04.37             
 49 Carlstrom, Christophe  16 Aquajets Swim Te  2:04.53             
 50 Morris, Benjamin       13 Lincoln Select S  2:07.72             
 -- Duchene, Collin        16 Pleasant Prairie      DQ              
 -- Larson, Johnthomas     13 Edina Swim Club       DQ              
 -- Pearthree, Ben         16 Edina Swim Club      DFS              
 -- Guillen Vega, Irwin    20 Mexico                NS              
 -- Hernandez Benitez, Jo  20 Mexico                NS              
 -- Malone, Reed           17 New Trier Swim C      NS              
 -- Soto Ramirez, Fabrici  20 Mexico                NS