Big Ten Honors Gophers for Academics
Dec. 9, 2015

The Big Ten Conference has recognized 68 student-athletes from the University of Minnesota as 2015 Academic All-Big Ten honorees, the league announced on Wednesday afternoon.

In total, the Big Ten honored 1,023 student-athletes who compete in fall sports across the conference. Of the representatives chosen from the Maroon and Gold, five programs were accredited for their academic success. The football team placed 28 individuals on the list to pace the Gophers. Women's cross country (14) and women's soccer (13) touted double-digit honorees, while women's volleyball and men's cross country rounded out the list with eight and five, respectively.

To be eligible for Academic All-Big Ten selection, students must be letterwinners who are in at least their second academic year at their institution and carry a cumulative grade-point average of 3.0 or higher.

At least 21 of the fall laureates maintained an unblemished grade-point average with three student-athletes hailing from the University of Minnesota. Foster Bush (football), Josh Campion (football) and Stacey Swatek (women's cross country) gave the Gophers the second-highest total of 4.0 GPAs among the Big Ten Conference.

Brian Bobek (R-Sr., Applied Kinesiology) Inverness, Ill.
Briean Boddy-Calhoun (R-Sr., Human Resource Development) Wilmington, Del.
Foster Bush (R-Sr., Applied Kinesiology) Menasha, Wis.
Josh Campion (R-Sr., Human Resource Development) Fergus Falls, Minn.
Eric Carter (R-So., Sport Management) Lakeland, Fla.
Jonathan Celestin (So., Undeclared) Jonesboro, Ga.
Jon Christenson (R-Sr., Public Health Administration) Minnetonka, Minn.
Scott Ekpe (R-Jr., Human Resource Development) Lewisville, Texas
Gaelin Elmore (So., Communication Studies) New Richmond, Wis.
Tyler Hartmann (R-Jr., Agricultural/Food Business Management) Andover, Minn.
Isaac Hayes (R-Jr., Mechanical Engineering) Brooklyn Park, Minn.
Payton Jordahl (R-Fr., Undeclared) Perham, Minn.
Matt Leidner (R-So., Mechanical Engineering) Lakeville, Minn.
Mitch Leidner (R-Jr., Kinesiology) Lakeville, Minn.
Brandon Lingen (So., Engineering) Wayzata, Minn.
John McKelvey (R-Jr., Business and Marketing Education) Hunting Valley, Ohio
Peter Mortell (R-Sr., Applied Kinesiology) Green Bay, Wis.
Jonah Pirsig (R-Jr., Elementary Education: Foundations) Blue Earth, Minn.
Nick Rallis (R-Jr., Business and Marketing Education) Edina, Minn.
Steven Richardson (So., Undeclared) Chicago, Ill.
Ryan Santoso (R-So., Sport Management) Pace, Fla.
EJ Sardinha (R-Jr., Business and Marketing Education) Wellington, Fla.
Andrew Stelter (So., Undeclared) Owatonna, Minn.
Chris Streveler (Jr., Kinesiology) Crystal Lake, Ill.
Miles Thomas (Sr., Business and Marketing Education) Downs, Kan.
Yoshoub Timms (Sr., Business and Marketing Education) Fort Walton Beach, Fla.
Louis Tuszynski (R-Jr., Entrepreneurial Management) Germantown, Wis.
Peter Westerhaus (Sr., Finance) Chanhassen, Minn.

Men's Cross Country
Aaron Bartnik (R-Sr., Electrical Engineering) Eden Prairie, Minn.
Riley Macon (R-Jr., Kinesiology) Rochester, Minn.
Christian Skaret (R-Sr., Sport Management) Minnetonka, Minn.
Matt Welch (R-So., Kinesiology) Duluth, Minn.
Adam Zutz (R-Sr., Mechanical Engineering) St. Francis, Minn.

Women's Cross Country
Courtney Alama (R-Fr., Undeclared) Annandale, Minn.
Liz Berkholtz (R-Sr., Psychology/Addiction Studies) Sun Prairie, Wis.
Melissa Cabak (R-Jr., Chemical Engineering) Plymouth, Minn.
Caitlin Dillon (R-Jr., Elementary Education) Germantown, Wis.
Molly Eastman (R-Fr., Food Science) Victoria, Minn.
Haley Johnson (R-Jr., Food Science) Plymouth, Wis.
Taylor Mikkalson (R-Jr., Psychology) Mantorville, Minn.
Patty O'Brien (R-Fr., Undeclared) Maplewood, Minn.
Jamie Piepenburg (R-Jr., Genetics/Cell Biology) Alexandria, Minn.
Kate Shelerud (R-Jr., Nursing) Esko, Minn.
Madeline Strandemo (R-So., Marketing) Fargo, N.D.
Stacey Swatek (R-Sr., Applied Kinesiology M Ed.) Wisconsin Dells, Wis.
Kaila Urick (R-Sr., Journalism) Chaska, Minn.
Tess Wasowicz (R-So., Global Studies) Palatine, Ill.

Women's Soccer
Ellie Arvesen (Sr., Inter-College Program) Pine Springs, Minn.
Rashida Beal (Jr., Psychology) Germantown, Wis.
Tori Burnett (So., Physiology) Colorado Springs, Colo.
Mara Dougherty (Jr., Finance and Marketing) Medina, Minn.
Elle Dykema (Sr., Kinesiology) Northfield, Minn.
Megan Koenig (So., Biology) Mahtomedi, Minn.
Simone Kolander (Jr., Communication Studies) Lakeville, Minn.
Jen Larrick (Sr., Youth Development Leadership) Westford, Mass.
Kirsti Lilja (Sr., Family Social Science) Circle Pines, Minn.
Rachel McCloskey (So., Sport Management) Runnels, Iowa
Allie Reinke (Sr., Graphic Design) Stillwater, Minn.
Taylor Stainbrook (R-Sr., Communication Studies) Apple Valley, Minn.
Josee Stiever (Jr., Communication Studies) Cedarburg, Wis.

Women's Volleyball
Maddie Beal (So., Undecided) Colorado Springs, Colo.
Alyssa Goehner (So., Undecided) Lakeville, Minn.
Erica Handley (Jr., Communication Studies) Lakeville, Minn.
Dalianliz Rosado (So., Undecided) Morovis, Puerto Rico
Katie Schau (Jr., Chemical Engineering) Richland, Minn.
Hannah Tapp (Jr., Marketing) Stewartville, Minn.
Paige Tapp (Jr., Marketing) Stewartville, Minn.
Sarah Wilhite (Jr., Physiology) Eden Prairie, Minn.


McHugh Swims Record Time in All-American Finish

3/23/2018 - M. Swimming

Senior Conner McHugh swam a huge 100 breaststroke race for Minnesota men’s swimming and diving squad Friday night at the NCAA Championships inside Jean K. Freeman Aquatic Center....

Boxwell and Meyer Lead Gophers Past Nebraska, 5-1

3/23/2018 - Baseball

Alex Boxwell drove in four runs and Reggie Meyer tossed 8.0 innings as the Gopher Baseball team opened up Big Ten Conference play with a 5-1 victory over Nebraska on Friday afternoon at...

Gophers Return to B1G Play with 4-3 Win

3/23/2018 - M. Tennis

The Gopher Men’s Tennis team returned to Big Ten play and won its seventh dual in its last eight outings, defeating Iowa 4-3 highlighted by a pair of ranked doubles victories at the...

Get daily updates delivered to your inbox!

Proud Sponsors Of Gopher Athletics