Gophers Place 86 on Big Ten Distinguished Scholar List

Go Gophers! The Gophers' women's track & field/cross country totaled 23 honorees.
Go Gophers!
The Gophers' women's track & field/cross country totaled 23 honorees.
Go Gophers!

July 11, 2012

A total of 86 University of Minnesota student-athletes have earned places on the 2011-12 Big Ten Conference Distinguished Scholar Athletes list, conference officials announced today. The number of Minnesota student-athletes earning Distinguished Scholar honors for 2011-12 is an increase of 18 over last year, when 68 Gophers earned the distinction.

To be considered a Big Ten Distinguished Scholar, student-athletes must earn a minimum grade-point average (GPA) of 3.7 or higher for the previous academic year. The Distinguished Scholar program was established in February of 2008 by the Big Ten Faculty Representatives to supplement the Academic All-Big Ten program. The Academic All-Big Ten threshold is a cumulative GPA of 3.0 or higher for a student-athlete's academic career.

The Minnesota list represented 22 of the Gophers' 25 sports. Minnesota's largest contingent came from the women's track & field/cross country team, which totaled 23 honorees.

2011-12 MINNESOTA DISTINGUISHED SCHOLAR AWARD RECIPIENTS

Baseball (3)
Troy Larson - Sr., Genetics/Cell Biology, Maplewood, Minn.
Ethan Liederman - Sr., Psychology, New York, N.Y.
Trip Schultz - Sr., Sport Management, Forest Lake, Minn.

Women's Basketball (1)
Jackie Voigt- Gr., Sport Management, Cottage Grove, Minn.

Football (7)
Brendan Beal - Sr., Business & Marketing Education, Bangor, Pa.
Austin Hahn - Gr., Special Education, Hartford, Wis.
Michael Henry - Jr., Business & Marketing Education, Mahtomedi, Minn.
Adam Lueck - Sr., Economics/Finance, Eden Prairie, Minn.
Gabriel Mezzenga - So., Undeclared, Shoreview, Minn.
John Rabe - Jr., Business & Marketing Education, Iowa Falls, Iowa
Troy Stoudermire- Sr., Youth Studies, Dallas, Texas

Women's Golf (1)
Jaclyn Shepherd - Jr., Accounting, Delafield, Wis.

Men's Gymnastics (2)
Nathan Fortunato - So., Recreation Resource Management, Bedford, Ohio
Jesse Moravec- Sr., Linguistics, Rochester, Minn.

Women's Gymnastics (3)
Janell Campbell - Jr., Communication Studies, Germantown, Wis.
Lucy Ennis - Sr., Inter-College Program, Roseville, Minn.
Briana Jones- Sr., Physiology, Grand Forks, N.D.

Men's Hockey (2)
Zach Budish - Jr., Business & Marketing Education, Edina, Minn.
Jake Kremer- Sr., Kinesiology, Eden Prairie, Minn.

Women's Hockey (2)
Alyssa Grogan - Sr., Business & Marketing Education, Eagan, Minn.
Ashley Stenerson- So., Undeclared, Moorhead, Minn.

Rowing (8)
Caitlin Boon - Gr., Applied Kinesiology, Eagan, Minn.
Maddy Bourgeois - Sr., Rec/Park/Leisure Studies, Whitefish Bay, Wis.
Alissa Haws - Sr., Supply Chain And Operation Management, Libertyville, Ill.
Molly Kalmoe - Sr., Ecology Evolution/Behavior, St. Croix Falls, Wis.
Leah Rogotzke - Sr., Global Studies, Duluth, Minn.
Emilie Sabourin - Sr., Microbiology, St. Paul, Minn.
Sarah Sobek - So., Undeclared, Madison, Wis.
Katherine Windsor- So., Undeclared, Shoreview, Minn.

Women's Soccer (5)
Steph Brandt - Jr., Biology, Rochester, Minn.
Katie Roberts-Carlson - Gr., Special Education, Apple Valley, Minn.
Cat Parkhill - Sr., Entrepreneurial Management, Apple Valley, Minn.
Allie Phillips - Jr., Biology, Vadnais Heights, Minn.
Marissa Price- Jr., Business & Marketing Education, Apple Valley, Minn.

Softball (3)
Bree Blanchette - So., Undeclared, Eagan, Minn.
Kelsey Klucas - Sr., Environmental Sciences Policy & Management, Aitkin, Minn.
Dannie Skrove - Sr., Business & Marketing Education, Zimmerman, Minn.

Men's Swimming & Diving (6)
Jared Anderson - Sr., Journalism, Baxter, Minn.
Joshua Hall - Jr., Inter College Program, Wausau, Wis.
Nathan Jobe - Sr., Sport Management, Fergus Falls, Minn.
Andy Knaak - Sr., Political Science, Stillwater, Minn.
Matt Papenfuss - Sr., Statistics, Winona, Minn.
Derek Toomey- So., Undeclared, Madison, Wis.

Women's Swimming & Diving (6)
Megan Braun - Gr., Applied Kinesiology, Edina, Minn.
Erin Caflisch - So., Undeclared, Eyota, Minn.
Marissa Davies - Sr., Finance, Winnipeg, Man.
Natalie Herrild - Sr., Economics, Lakeville, Minn.
Melissa Nelson - Sr., Human Resources/Industrial Relations, Maple Grove, Minn.
Ashley Steenvoorden- Sr., Elementary Education, East Brunswick, N.J.

Women's Tennis (4)
Peta Forsyth - Sr., Kinesiology, Wagga Wagga, Australia
Elianna Kantar - Jr., Agricultural Industries/Marketing, Minneapolis, Minn.
Alexa Palen - Jr., Business & Marketing Education, Rochester, Minn.
Emilie Renault- So., Undeclared, Rochester, Minn.

Men's Track & Field/Cross Country (8)
Trey Davis - Gr., Applied Kinesiology, Farmington, Minn.
Pieter Gagnon - Sr., Mechanical Engineering, Minneapolis, Minn.
Matthew Malm - Sr., Kinesiology, Grand Forks, N.D.
Quentin Mege - Sr., Mechanical Engineering, Chelles, France
David Pachuta - Sr., Neuroscience, Eagan, Minn.
Drew Paradis - Jr., Kinesiology, Alexandria, Minn.
Steven Sulkin - Jr., Mathematics, Elmhurst, Ill.
Ryan Todhunter- Sr., Biomedical Engineering, Grand Forks, N.D.

Women's Track & Field/Cross Country (23)
Sharyn Dahl - Sr., Inter-College Program, Hudson, Wis.
Ashlie Decker - So., Undeclared, Des Moines, Iowa
Caitlyn Dongoske - Sr., English, Mound, Minn.
Rachel Drake - Sr., Spanish Studies, White Bear Lake, Minn.
Rebecca Gusmer - Sr., Kinesiology, Green Bay, Wis.
Leah Hansen - Jr., Elementary Education: Foundations, Shoreview, Minn.
Katelynn Hill - Jr., Sociology Of Law, Criminology, and Deviance, Onalaska, Wis.
Jillian Johnson - So., Microbiology, Green Bay, Wis.
Laura Koch - Sr., Child Psychology, Waukesha, Wis.
Amy Kubat - Sr., Psychology, Owattona, Minn.
Danielle LeBreck - Sr., Spanish Studies, Cary, Ill.
Rachel Melum - So., Undeclared, Iola, Wis.
Katelyn Moraczewski - Sr., Graphic Design, White Bear Lake, Minn.
Kaitlin Murgic - So., Child Psychology, Rosemount, Minn.
Nicole Murphey - So., Undeclared, Blaine, Minn.
Chimeremodo Okoroji - Sr., Child Psychology, Eau Claire, Wis.
Rebecca Pilkerton - Sr., Biochemistry, Dexter, Mich.
Stephanie Price - Sr., Nursing, Mankato, Minn.
Claire Rindo - Sr., Family Social Science, Berlin, Wis.
Kathryn Ritter - Sr., Biology, Society, & Environment, Mukwonago, Wis.
Megan Smith - Sr., Education, Eden Prairie, Minn.
Stephanie Solfelt - Jr., Elementary Education: Foundations, Eden Prairie, Minn.
Kelly Stalpes- Sr., Biology, Plymouth, Minn.

Women's Volleyball (1)
Ariana Filho- Sr., Child Psychology, Monument, Colo.

Wrestling (1)
Zach Sanders - Sr., Business & Marketing Education, Wabasha, Minn.

Latest News

11/25/2014 - W. BasketballBanham Lifts Gophers Over Jaguars, 107-62
11/24/2014 - General ReleaseBlack Friday Sale Begins Thursday
11/25/2014 - FootballGame 12: Minnesota at Wisconsin
11/25/2014 - W. BasketballGame Day Live: Minnesota vs. Southern
11/25/2014 - W. VolleyballGophers Close Out Regular Season This Week
11/25/2014 - W. Ice HockeyPannek, Cameranesi Earn WCHA Honors
11/24/2014 - W. TrackGophers Sign Seven for 2015-16
11/25/2014 - M. BasketballGame Preview: Minnesota at St. John's
11/24/2014 - W. Ice HockeyPannek Leads Gophers Past SCSU, 5-0
11/24/2014 - W. GolfWomen's Golf Signs Three to NLIs
11/25/2014 - W. BasketballBanham Named to "Wade Watch" List
11/22/2014 - M. BasketballWalker Leads Gophers Past UMBC, 69-51
10/25/2014 - General ReleaseWatch Kill Presser Live on BTN2Go